şükela:  tümü | bugün
 • ülke olarak kapitalistlerin tahakkümünden kurtulmamız için yapılması gereken. damada güveniyorum.
 • gelir vergisi denen birşey var zaten o şekilde
  gelirin ne kadar yüksekse o kadar çok vergi ödüyorsun..
  tabiiki vergi kaçırma ile daha az vergi ödeme durumu oluyor.
  asıl açılması gereken başlık `zenginlerin kaçırdığı vergilerin denetiminin artması` olmalı
 • tasarı halinde olan; zenginlerden değil, bir kısım zenginlerden daha fazla vergi alınmasıdır. adam yıllarını vermiş, mesleğinin zirvesine çıkmış, bir sektörün önde gelen bilir kişisi sayılmış bir yerlerde ceo, yönetim kurulu üyesi v.s olmuş bu adamdan fazla vergi almayı tasarlamaktadır. yoksa ne milyonları götüren müteahhite, ne de her yıl 200-300 bin liralık aracını yenileyen, çocuklarının özel okul taksidi 40-50 bin lira olan esnafa giren çıkan bir şey yoktur.
 • artan oranlı vergi sisteminin yerleşmesi ile mümkün hadise. zenginler buna direnir. ellerinde tuttukları para gücüyle siyasi gücü satın alırlar.
  vergi düşük gelirlilere yayılmış durumdadır.
  ülkedeki eşitsizliğin bence en büyük sebeplerinden biridir.
  (bkz: eşitsizliğin bedeli) kitabında konu detaylı inceleniyor.
 • gelir vergisi kanunu’nda değişikliğe gidilecek.

  yeni vergi adaleti paketinin kısa süre içerisinde meclis'e geleceği belirtiliyor. değişiklik ile yüzde 15 ile yüzde 35 arasında olan gelir vergisi oranları yüzde 50'ye kadar yükselecek.

  yüzde 35 oranı üstü kademelendirme henüz netleşmemekle beraber yüzde 35 oranın üzerine en az bir iki kademe daha eklenmesi bekleniyor. düzenleme ile alt ve orta gelir grubuna yeni vergi yükü gelmezken yüksek gelir grubuna daha fazla vergi yükü getirilecek.

  edit kaynak : https://www.muhasebeweb.com/…l&utm_campaign=e-posta