şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'ye özgü bir gariplik. filmlerden izliyoruz yabancılarda şehir dışında fakirler otururken şehir içinde zenginler oturur. bizde tam tersi. nerede tanrının unuttuğu yerleşim var orada zenginler oturuyor. sanırım kalabalıkla muhatap olmamak için.
 • halkımız genel olarak kültürsüz.
  fakirler ise daha da kültürsüz.
  uygulanan eğitim politikaları halkı homojenize etmek yerine iyice ayrıştırıyor.
  bunun doğal sonucu olarak zengin ve fakir semtler çok keskin şekilde ayrılıyor.
  zenginler, kültürsüz alt tabaka ile muhatap olmamak adına zamanından taviz verip daha uzak semtlere kaçıyor.

  kültürsüz kalabalıklar yayıldıkça kültürlü zenginler daha da öteye kaçıyor.

  ama dikkat ederseniz kaçanlar genellikle kültürlü zenginler.
  zira ben çok zengin biliyorum ki ne kadar para kazanırsa kazansın sincan'dan, keçiören'den çıkmıyor. aslında çıkamıyor.

  çünkü ait olunacak kitleyi para değil, bilgi belirler.
 • tamamen sallanma bir iddiadır. ya da zenginden anladığınızın aslında zengin olmadığıdır.
  boğaz kenarıdaki yalı sahiplerinin kimler olduğunu ve kimlerin yalılarda oturduğuna bir bakın.
 • kim beyin yakan bir klip çeken gelin ve damatla aynı oksijeni teneffüs etmek ister ki..
  en güzelini yapıyorlardırdır.

  lakin ki; zenginler de tabaka tabaka arkadaşım..
  hangi zengin nerede oturur, nerede yer nerede içer bunlar da hep zenginler arasında keskin bir çizgi ile ayrılmıştır birbirinden...

  misal az ünlü veya kameralara yakalanarak ilgi çekmek isteyen, az zenginlerdenseniz bol bol bebek ortaköy civarında takılacaksınız... tatil için çeşme ve bodrum'u tercih edeceksiniz... beach clublarda görüleceksiniz..
  eğer yeterince yalakalık yaparsanız ve hatunsanız sizden daha zengin birinin teknesine çıkıp, gazetecilere haberim yokmuş gibi çek panpa görüntüleri verebilirsiniz.

  yok çok zenginseniz ya güzel bir yalınız vardır yada dağ başında ulaşım kousunda da sıkıntı yaşamayacağınız, trafiğe girmeyeceğiniz, magazinin leşinden, insanın şerrinden uzakta kalacağınız bir yerde oturur, tatile de teknenizle akdeniz ve yunanistan koylarını yada yurtdışını tercih edersiniz... * *
 • zenginler yurt dışında da banliyö semtlerinde otururlar. filmlerde asıl bunu görmüyor musunuz? özellikle abd'deki bahçe içindeki garajlı villa tipi evleri ki bu garajlardan birinde steve jobs apple'i icat etmiştir! newyork vs gibi istisna büyükşehirlerde şehir içinde zenginlerin oturdukları gökdelen tepelerindeki lüks rezidanslar mevcuttur.

  bir zamanlar istanbul'da da banliyo semtleri vardı. hatta banliyo treni denirdi şimdi yok edilen o trene.. o güzelim evlerin yerini de çoktan beton yığını binalar aldı.
 • temelinde değişen üst orta sınıf kültürü ve bununla birlikte şehrin belli bölgelerinin sosyoloji ve şehir antropolojisi terminolojisinde "mutenalaşma" olarak da tanımlayabileceğimiz değişimidir.

  1970'lerden itibaren istanbul'un muhtelif semtlerinde değişim apartmanlar olarak başladı. daha sonra sokak arası sitelere evrildi. 2000'li yıllardan itibaren de şehir dışındaki semtlerde, köylerde buradaki yaşayan insanlar ile hiçbir bağı olmayan tamamen izole yaşam alanları oluşmaya başladı.

  bu durum daha çok orta sınıf (kaldıysa) üst orta sınıfta görülmektedir.

  maddi zenginliğini 2 kuşaktan fazlaya taşıyan ailelerde ve topluluklarda böyle bir durum görülmemektedir.
 • dağ başı değil oralar. önceden değerlenecek yerleri haber aldıklarından böyle bir algı bırakıyor olması doğaldır. kendimden biliyorum. incek te ankara'nın bir köyü idi. bundan 10 yıl önce aldık köyden arazileri, şimdi beyaz türk olduk işte...
 • sürekli fakir fukaralarla empati kurduğumuz için asla anlayamıyacağımız zenginlerdir.
  nerede fukara var empati kuruyoruz. arkadaş ben artık zengilerle empati kurmak istiyorum, yalımın kapısının önünde bugatti dursun ama binmiyim istiyorum
  1+0 daireye 700 bin tl gömmenin ne demek olduğunu anlamak istiyorum ama olmuyor.
  frekanslarımız tutmuyor ve bu zenginleri hiç anlayamadan ölecez sanırım.
 • kafa dinlemek içindir. çünkü şehrin iç kesimleri bok gibidir.