şükela:  tümü | bugün
 • çok fazla gözlemleme şansım olmasa da, bugünlerde kafamı kurcalayan özelliklerdir.

  tabiki genellemeler yanlıştır, istisnalar vardır ama mutlaka ortak özellikler de olmalı.
  başlıkta anlatmak istediğim kesinlikle maddi zenginlik, para, mal, mülk, yoksa ruhi zenginlik şu aşamada beni ilgilendirmiyor.
  zenginler de farklı olabilir, doğuştan zenginler, sıfırdan zengin olmuş kişiler gibi. 2. grubu incelemek bize daha çok bilgi kazandırabilir.

  izlenimlerim aşağıdaki gibidir.

  zenginlerin belirli bir politik görüşü yoktur, her gelen hükümetle iyi ilişkiler kurabilir.biz kendini zeki sanan fakirlerin politik görüşleri sabittir, solcumuz, milliyetçimiz,dincimiz vardır.

  zenginler için iş fark etmez, bir gün tekstil sektöründe yatırım yaparken, ertesi gün elektroniğe geçebilirler, sonra bir u dönüşle enerji, derken gayrimenkul yani para nerdeyse oraya, işin niteliği önemli değildir. ama biz zeki fakirler örneğin tamamen rastlantı sonucu girdiğimiz bir üniversitenin elektronik bölümünden mezunsak, tüm dünyamız elektroniktir. sektör daralır iş bulamazsak asla başka bir şey düşünmeyiz, aç kalırız ama devre tasarlarız, kod yazarız. unuturuz insan ömrünün uzun olduğunu, unuturuz örneğin okula başladığımız andan itibaren yaklaşık 12 sene aynı dersleri aldığımızı bir inşaat mühendisiyle.yazın ders olmadığını düşünürsek yaklaşık 2 sene farklı ders almışızdır diğer mühendisliklerle ama asla başka bir şey yapmayı düşünmeyiz, vizyon meselesi.

  zenginler düşene acımaz elinde ne varsa yok pahasına alır rakibinin, tmsf mi el koymuş, banka mı batmış , hemen ucuza kapatır. biz fakirler hacizli mal almaktan korkarız, adamın ahı vardır almayalım deriz.

  zenginler mantık temelli evlilikler yapar. biz fakirler aşka inanırız hala.

  zenginler risk almaktan korkmaz, çoğu zaman imrenerek baktığımız o büyük fabrikaların, plazaların çoğu çekilen çok büyük miktarda kredilerle yapılmıştır ve bizim tahmin bile edemeyeceğimiz büyüklükte borçları da vardır. biz zeki fakirler ev kredisi almaktan korkarız mesela ya ödeyemezsek diye.

  zenginler eğer karlı çıkacaksaklarsa borçlarını zamanında ödemez, ya faiz indirimi olacaktır, ya tamamen affedilir. biz elektrik borcunu 2 gün geciktirsek kendimizi suçlu hissederiz.

  daha örnekler çoğaltılabilir ama dikkat ettimde tüm örnekler 2 başlığa doğru gidiyor, biri cesaret, diğeri de ahlaki değerlerde farklılık.
 • (bkz: cimrilik)
 • malları züğürtlerin çenesini yorabilir.
 • yoksullardan korktukları için gece yatarken kapıda biri nöbet tutat , buna güvenlik görevlisi derler.

  evlerine yeni bir duvar örer , onların üzerine bir de çit çekerler, yoksullardan çok korkarlar, paralarını çaldıkları yoksullardan çok korkarlar.
 • (bkz: ısıtmalı klozet kapağı)
  çok kıskanıyorum lan.
 • liberal ekonominin zenginlesmenin yolu oldugunu sanirlar, bu yuzden liberal politikalari manyak gibi savunurlar, bu yuzden ozellestirmeye karsi cikanlara rereroro yaparlar vs. aksini iddia edenini hic gormedim. oysa, liberalizm sebep degil sonuctur. trink trink, canlar sizin icin caliyor.
 • imar bankası hesap cüzdanı.
 • yavşak bir gülüş.
 • türkiye'deki en kalburüstü aileleri için ortak özellik, mal varlıklarıyla ermeni soykırımı'nın yakından ilgisi olmasıdır.
 • cipleri vardır zenginlerin. fakirde olan ufak arabalardan da vardır o cipin yanında. cip meydana parkedilir*, ufaklık garajdadır*. buna rağmen meydandaki araç yatar, garajdaki araç iş görür