şükela:  tümü | bugün
196 entry daha
  • yukardaki entry'i tam okumadim ama hemen hemen ayni gorusse sahibim diyebilirim.

maddi zenginlik nedir? ne kadar paradan sonra zenginsinizdir? bu cevaplarin hepsi izafiyetten oteye gecemez. orta sinif direge mensup bir memur cocugu icin zenginlik kavrami, sans eseri milli piyangodan buyuk ikramiyeyi kazanmasi olabilir. ya da fakir bir mahallede dogmus ve yetismis guzel kizin zengin bir koca (ona gore zengin) bulmasi da zenginlik olarak ifade edilebilir kizin gozunde. veya garip bir cop toplayicisinin yerde buldugu bir cantadan cikan 1000 tl onu kendince zengin etmeye deger... ya da dogustan multi-milyonerin milyar dolarlik varliga sahip olmasi da zenginlik olarak tanimlanabilir.

zenginlik sonsuz tanima sahip, kisiden kisiye degisen ama somut olan kavramdir yani izafidir.

ben zenginligi cocuklukten beri kac para beni zengin yapar diye dusunurdum taa ki 8 yasinda hararetli bir konusmanin ortasinda babamin bana sen 3 kusak calismasan sana yetecek paran var benim sayende demesiyle kafama bi seyler dank etti. evet 8 yasinda zaten bircok insana gore ben zengindim. hatta gittigim pahali sayilan okullarin hepsinde de tahminlerime gore en zengin insan benim ailemdi (parayla,namus kimde olur belli olmaz demisler). ancak solcu bir yapiya aileden ve ezelden beri sahip olmam harcamalarimi hep kisitli tuttu keza ailemde cok tutumludur, yasadigimiz evi goren bizi fakir sanir.

ama sonra ciddi para kazanmis insanlari gozlemledigimde (burdaki ciddiyet 50 milyon dolarin otesidir gencler, tasak kokar) kendilerini ekseriyetle fakir olarak gostermeyi severler. nerde capulcu, cebinde 5 milyon tl nakit dahi olmayan insan gorduysemde hepsinde son derece luks araba, luks esyalar vs gormusumdur. luksluge duskunlugun adi bir duygu yapisina sahip insanlar tarafindan oldugunu dusunmekteyim. dogustan (fakir dogsa bile) asalete sahip zengin ya da zengin adaylari gercekten istinasiz luksten nefret eder. bu ecnebi devletlerin vatandaslarinda da boyledir, memleketimizdeki harbi zenginlerde de.

islami bir sozle, mulk allah'indir diye bitirelim. eger kendimizi kandirmiyor gercekten inaniyorsak. inanmiyorsak da proudhon'dan "mülkiyet sahte tanrıların sonuncusudur" diye bitirelim
11 entry daha