aynı isimde "zenne (film)" başlığı da var
şükela:  tümü | bugün
  • karagoz terminolojisinde bütün kadınlara zenne adı verilir..bunların bir çoğu karakter itibarıyla düşük kimselerdir.. eve adam alırlar, hafif meşreptirler.. isimleri arasında dimyat pirinci, ebrû hanım, habibe molla, nazlı hanım, rabia dudu, yedidağın çiçeği en bilinenleridir.. giyimleri teferruata dayanır..

(bkz: gaco)
  • 33 numara ile başlayıp 40 numaraya kadar devam eden, bayan ayakkabılarının da genel adıdır..
  • --- spoiler ---
    voov!
    --- spoiler ---

ayrıca

helal sana görüntü yönetmeni
    helal sana demir demirkan
  • erkek dansözlere de verilen sıfat.

geçen gördüm.

bildiğin müzikhol gibi bi yer. ya bu şeyler yok mu, sahilde, müzikli restoranlar. heh, geceleri müzik çalıyolar, sahildekiler de göbecikler atıyo felan.

bundan bi sene önce bu arkadaş orda şarkı söylüyodu, topuklu ayakkabılarla falan. bu sene de zenne olmuş.

restorantın önü kalabalık. dediler dansöz var. baktık. masanın üstüne çıkmış bi erkek dansöz. hiç hoşuma gitmedi. hiç hem de. sorun erkek olmasında değil. sorun ordaki orospu çocuklarının onu aşağılayıp ayıplamasında. sorun onunla dalga geçmelerinde. utandım birden ya. bakamadım. adam da haklı. hayat zor, ekmek parası. ama adamı hor görmeleri canımı acıttı, insanlığımdan utandım.

eğlence için, o adamı masanın üstüne çıkartıp oynatanlardan; ona bakıp, kendi erkeklik egolarını tatmin eden, o adamı hor görenlerden utandım.

insanların amk!
  • karagöz oyunlarında üç çubukla oynatılan tek figürdür. diğerleri belden tek çubukla oynatılır.
  • erkek dansözlere de verilen isim
  • aşmış, aşmanın amına koymuş bir tanesi için şuraya bakabilirsiniz.
  • her türlü kadına zenne denir. bu tipleme hem gölge oyununda hem ortaoyununda vardır. ancak aralarında şöyle bir fark vardır: ortaoyunu nda erkek bir oyuncu kadın kılığına girerek oynar, oysa gölge oyununda gördüğümüz bir kadın figürüdür. ortak özellikleri sesleridir; gölge oyunu oynatıcısı erkek olduğu için iki oyunda da zenne nin sesi erkek sesidir.
  • ülkemizi görmeye gelen turistleri kültür şokuna sokan, kimi meyhanelerde, kadınlı erkekli izleyen herkezi ilginç bir şekilde mest eden erkek dansöz.
  • merdane'nin karısı..

(bkz: merdane/#2166699)