şükela:  tümü | bugün soru sor
 • efesli herakleitos örneğinde karşılaştığımız durumun biraz farklısı, burada felsefe hocalarımızın zenon'u bir komşu gibi sevmemiz, yeri geldiğinde korumamız gerektiğini bizlere çaktırmadan açıklamaya çalışmaktadırlar
 • marguerite yourcenarin tamamlanması otuz yılı bulan romanı. asıl adı l'oeuvre au noir, simyacı dilinde maddenin ayrışma çözülme safhasını anlatmakla birlikte insan düşüncesinin önyargı ve yüzeyelliginden tek düzeliğinden kurtulmak için yaşadığı tecrübe anlamını taşıyor. türkçeye müntekim ökmen tarafından çevrilen eser adam yayınlarından çıkmış.
  nereye gidiyorsun sorusuna.. "kendime" diye cevap veren insanın öyküsü zeno. yazarın onu anlatırken dediği gibi.."herşeyi anlamak durumunda kalmış insandır zenon..ancak onun arayışı bir kaçış olmaması ile ayrılır bildiğimizden.."
  öyküsü 16.yy ın karmaşık ve karanlığında geçse de ürkütür benzerlikleri ile..
 • (bkz: zenon un oku)
 • (bkz: zenon panel)
 • marguerite yourcenarın yazmak için bir ömrünü verdiği, avrupa'da rönesans çağını, dinler arası çatışmaları, din ile bilimin mücadelesini, yükselen burjuvaziyi, hızla değişen insan düşüncelerini, dönemin tarihsel olayları içinde kendine göre kurgulayarak anlattığı romanı. kitabın başkahramanı zenon, aslında o dönemde yaşamış birkaç bilim adamının ve düşünürün bir araya getirilmiş halidir ve kitapta bize onun kendini ve hayatı arayış yolculuğu sürükleyici ve oldukça ayrıntılı bir tarihsel arkaplanla anlatılır. yolculuğu boyunca karşılaştığı, bazen inançlı, bazen inançsız dogmatik din adamları, döneme uygun yeni mezhep arayışında olan heretikler, şan, şöhret peşindeki silahşörler, mutlak iktidarı arayan krallar, prensler, zenginleşerek burjuvalaşan feodaller, şehirlerde birikmeye başlayan yoksul kitleler tüm bu arkaplanın aktörleridir, en az zenon'un kendisi kadar bu romanın kahramanlarıdır.
 • scada dilinde yazılmış bir programdır. ben şu ana kadar beckhoff plc için kullandım. ekrana istediğiniz menüleri ayarlayıp aktarabiliyorsunuz sayesinde. twincat ile eş olarak çalışıyor.
 • seksi bir tür boşluk dolması <biber dolması gibi oldu, evet> olarak gördüğünden alabildiğine açık bir tavır sergilemek durumunda kalmıştır. empiricus'un aktardığı kadarıyla zeno'nun günümüze ulaşmayan incelemeler adlı yapıtındaki bu boşluk dolması fikri şöyle dile gelir:

  "ayırma daha fazla gözdelerle ya da gözde olmayanlara diye, erkeklerden ziyade kızlarla diye, gözde ya da değil, erkek ya da kız, ne fark eder, hepsi <birleşmede> aynı eder."

  peki, niçin böyle? niçin'i için bkz. #19888726