şükela:  tümü | bugün soru sor
 • insanlık teknoloji tarihinin en büyük rezaletidir bu taşıttan vazgeçmek. bir uçakla karşılaştırıldığında hem daha ucuzdur yapımı ve bakımı, hem de daha konforludur. yolcu alması için devasa boyutlarda düz alan gerektirmez, çevre ile dosttur - her uçuşunda yerin diplerinden çıkartılan doğa anamızın kara kanına ihtiyaç duymaz. ki güvenlik konusunda zamandaşı uçaklarla kıyasla oldukça düşük bir orana sahiptir. o çok ünlü hindenburg kazasında bile toplam 97 kişiden 35'i can vermiştir ki bir uçak kazasında kurtulanların sayısının iki haneli olması çok mucizevi bir rakamdır. ayrıca o zamandan bu zamana bu teknoloji devam ettirilseydi eğer o hantal ve "güvensiz" bulunan zeplinlerin, aynı şekilde hantal ve güvensiz olarak başlayan uçaklar gibi, günümüzde daha modern bir hale geleceğine eminim hala ben.
 • popüler oldukları zamanlarda yazılmış bilim kurgu romanlarındaki "gelecek" tasvirlerinde şu ankinden çok daha fazla yer tutmaktadır; birçok yazar gökyüzünün zeplinlerle dolu olacağını düşünmüştür...

  bu yüzden günümüzde yazılan kitaplarda/çekilen filmlerde nostaljik bir gelecek imajı çizilmek istendiğinde zeplin ögesine ağırlık verilmektedir. ki zaten gök yüzünde koskoca balonların dolanıyor olması fikri kendi başına bile yeterince çekicidir.
 • dünya da sadece 14 tane bulunan hava aracıymış.

  bakın, dünyada 14 tane bulunuyor ama ben bunu istanbul'un en kıytırık semtlerinden birinde çok net bir şekilde görmüştüm çocukken.

  bunun yanı sıra uçaktan daha güvenilir bir hava taşıtı. daha ucuz. ama malum kazadan sonra yasaklanmış. ki o kazada 90 kişi falan varmış zeplinde. 35 insan ölmüş. bir uçak kazasında ise 250 insanın 250 si de ölüyor. ki yasaklandığı tarihten bu zamana kadar hala piyasada bulunsaydı geçireceği modifiyelerden sonra tüm hava araçlarının efsanesi olurdu. zeplin diğer tüm hava araçlarının en şekillisidir bence.

  gönül isterdi ki binelim. eşe, dosta, akraba ziyaretlerine gidelim... 14 tane ne demek? açlar gibi araba üreteceğinize şu aletten üretilseydi keşke.
 • empire state binası, bunlardan birinin yolcu indirip bindirebilmesine uygun olarak inşa edilmiş derler. tabi adamlar ileri görüşlüymüş de hidrojen yanar mı yanmaz mı o zeplin göte girer mi girmez mi bilememişler.
 • 1937 yılında hindenburg faciasından sonra kullanımdan kaldırılmasının ardından, ntv'nin haberine göre yeni nesil zeplin adı altında nasa tarafından tekrar geliştirilen ve 2012 yılında tekrar kullanıma girecek olan devasa hava aracı

  edit: girmedi...
 • neden geliştirilip, günümüzde kullanılmadığını anlayamadığım hava aracı
 • radyo olanı yeni favorim. halen severek dinlediğim max fm ve bilimum üniversite çıkışlı radyonun kanaatimce en büyük falsosu olan türkçe müzik çalmama eksikliğini başarılı bir şekilde gidermiştir. zaten salt yerli veya yabancı müzik çalmadaki ısrarı hiçbir zaman anlayamamışımdır, demek ki kaliteli müzik olunca kökene bakılmaksızın keyifle dinlenilebiliyormuş. dinlenilesi.
 • karnaval.com bünyesinde yayın yapan pek cici bir radyo. aynı program içinde sakin, franz ferdinand, multitap, büyük ev ablukada, bat for lashes, demirhan baylan, weezer filan dinleyebiliyorsunuz. (bkz: şiddetle tavsiye edilir)

  edit the büdüt: sanırım sadece karnaval uygulaması indirilerek erişilebiliyor bu radyoya.
 • http://karnaval.com/zeplin adresinden dinlenebilen, benim için aylardır süren hangi radyoyu dinlesem sorununu kaldırıp atan istasyon.. adı sanı pek duyulmamış yerli ve yabancı grupların pek sempatik, pek şahane şarkılarını gün yüzüne çıkartmaktalar..
 • helyumla uçan alman icadı uçan cisim.
  istanbulun tepesinde de zebellah gibi bir koçbank zeplini dola$ıyorduki fırtına sağolsun savurdu uzaklara onu.