şükela:  tümü | bugün
 • starcraft'ın karizmatik "gandalf"ı denebilir. bilinmesi gereken herşeyi bilir. çok güçlü bir dark templardır. dark templarlar arasında matriarch razsagal'dan sonra ikinci rütbede olsa da güç ve yetenekler açısından ondan öndedir. neredeyse bin yıllık yaşamı süresince boşluğun ve xel'naga'nın pek çok sırrını öğrenmiştir.
  tassadar'ın öğretmeni ve en iyi dostudur. samir duran'ı starcraft 2'de harcaması beklenmektedir. klasik protoss fanatizminin ötesinde düşünmesi onu apayrı bir karakter yapar.
  bence: zeratul starcraft'ta diğer oyunlarda görülen baş iyi-baş kötü temelinin tassadar ile birlikte baş iyi kanadını oluşturan kişidir (baş kötü için (bkz: kerrigan), (bkz: overmind)). ayrıca ne tassadar ve aldaris kadar fanatik ve düz mantıklı, ne fenix kadar saf ne de artanis kadar tecrübesizdir. ne de jim raynor kadar duygularına yenilir. bu yüzden starcraft'ın her zaman güvenilebilecek tek karakteridir.
  kısaca: starcraftta mükemmel kişiye en yaklaşan karakter (saygı duyun, arkadaş 100 damage vurur bi seferde*) karizma aşmış, söylenecek bir şey yok!
 • starcraft 2 'de ortamların akacak öcümüzü alacak protoss.
 • en karizma anı judicator aldaris'e ayarı kalın kalın verdikten sonra elemanın kilitlenip anca "we shall see..." diyebilmesi olmuştur. ayar için (bkz: büyük oyunlardan büyük replikler/99) #1470138
 • tek vurusla koskoca bir hydraliski indirmesi ile onunde saygi ile egilinmesi gereken karakter. bu ozelliginden yararlanarak elemani koca bir gurup hydra'nin arasina yollayip overlord gelene kadar ortaligin amina koyabilirsiniz. ama overlord gelince fazla artizlik yapmadan hemen sivisin*, zira ne kadar kuvvetli bir karakter de olsa maalesef olumsuz degildir.
 • dark templarlığın yüzde doksan dokuzu overlordu/veyseli görünce zamkinostur felsefesi benimsendiğinde herhangi bir düşman kuvvetini saniyeler inde scrap metal ya da decaying organic matter seviyesine indirgeyen starcraft ortamlarının en hörmet edilen abisi.
 • raszagal ölmeden önce halkını zeratul'a emanet etmiştir, lakin zeratul oyunun sonunda okuduğumuz kadarıyla uzay gemisine atlayıp kendini maceraya vermiştir; protoss'ları tekrar bir araya getirmek de genç artanis'e düşmüştür. zeratul son derece mantıklı bir protoss'tur, protoss halkının öcünü alabilmek için gururu bir kenara bırakıp aiur'dan kaçmanın uygun olduğunu görmüştür, kas kafalı conclave ise aiur'daki son warp gate'ten geçerken dahi hala "aiur'da kalalım, erkek gibi savaşalım abüü" mentalitesindedir. zeratul insanlarla savaşmadan önce tedirgin olur, terranların kabiliyetlerini daha önce görmüştür, diğer heyecanlı genç protoss'lar gibi ezer eçeriz abi nolcak model bir düşüncede değildir. hybrid'lerden haberdar olduğu bölümdeki tepkileri de ayrı muhteşemdir. bir de kerrigan'a "concubine of the zerg" yakıştırması yapıp tassadar'la bir olup iyice kızdırmışlardır bu hanım kızımızı, zaten bütün brood wars senaryosunun ardındaki sebep budur, laf dalaşıdır...
 • bir de overmind'ın son yokedilişinde (episode: queen of blades) shuttle'dan inen zeratul overmind'ı üç vuruşta indirir, bakılır, "warp blade: 1000" yazmaktadır, monitörün önünde secdeye varılır. böyle ful modifiye bir adamdır (pardon protoss'dur) zeratul, patriarch olması gereken biri varsa o da kendisidir.
 • karizmatik olduğu kadar tribal bir kişidirde. kızdırmaya (üzerine fazla tıklamaya) gelmez, 'i do this for aiur, no you' der yerine oturtur adamı. ancak vardır bu kızgınlığın ardında bir sebep ki (bkz: #1907394)
 • bir "bu ne maskaralık böyle!" deyişi vardır ki beri durur insan.
 • dünya yılına göre 1865'te doğmuştur.