şükela:  tümü | bugün
  • yuzdeki akne ve akne izlerine iyi gelmekle kalmayip goz altiniza uygulandiginizda ise goz alti karartilarini gideren, hindistanli uzak dogulu kadinlarin favorisi yeni kesfettigim bir maske.

dogal bir antibakteriyel olan zerdecal akneleri gidermekle kalmiyor, ayni zamanda akne iz ve yaralarini da iyilestiriyor. yuze parlaklik ve canlilik getiriyor.

haftada 2-3 kere yapabilirsiniz, kimi kadinlar icinde limon olmayan versiyonunu (su veya sut île hazirladiklari) her gun yapiyorlarmis.

aslinda bircok farkli yapim sekli var, ben yarin yagli olan cilt tipime uygun oldugunu dusundugum icin icine 2 kasik zerdecal, bir kasik bal, biraz limon suyu ve badem yagiyla( badem bulamazsaniz zeytin yagi da olur) deneyecegim. eger limona alerjiniz varsa su veya sut de kullanabilirsiniz. butun malzemeleri karistirip cok akiskan olmayacak yuzunuzde durabilecek bir kivama getirip dikkatlice yuzunuze kaslariniza degdirmeyecek bir bicimde surun, kil dokme ozelligine sahip oldugu icin dikkat etmelisiniz. ayrica zerdecal 'un biraktigi sari izi kiyafetlerinizden ve diger yuzeylerden cikarmak cok zor o yuzden biryerlere degdirmeden dikkatlice surun.

yuzunuzde kuruyana kadar bekletip ( 30dk kadar) ilik suyla dikkatlice yikayin. unutmayin hic bir maske 1 kere denemekle etkisini gostermez, birkac hafta maskenin yuzunuze etkisini takip edin.

onemli not : cok beyaz tenliyseniz yuzunuzde gecici bir sarilik birakabiliyormus, tavsiyem o gun evden cikmayacaginizdan emin oldgunuz bir gunde maskeyi denemeniz.

ben de yarindan itibaren uygulamaya baslayip sonuclari editleyecegim.

édit : 2 kez uyguladim ve acikcasi istedigim sonuclari elde edemedim. kullandigim zerdecaldanmidir bilinmez (bio bir marketten almistim) yuzum sapsari oldu. ve yuzume sivilce cikti. birkac eski sivilce izimi maya maskesi sayesinde baya gidermistim ama bu maskeyi yapinca sildim sanki lekelendi. hintli kadinlarin belki yuz tiplerine uygun ozellikle cilt renklerine ama ben beyaz tenli oldugumdan sapsari bir yuzle buldum kendimi (2 kez dus aldiktan sonra ancak kendine geldi rengim). tavsiye etmiyorum. maya maskesi yaparsaniz cok daha faydali olur. bal limon karistirip maske yapabilirsiniz. ıcilebilir soda maskesi de. bunca maske alternatifi dururken o sapsari rengi cikarmak icin yuzunuzu saatlerce ovmak cidden gereksiz.

aslinda onyargili olmadan en 3-4 hafta deneme niyetindeydim ama degmeyecegini dusunuyorum.
  • pinterest'in en popüler malzemesi olan zerdeçalın yine en popüler oldugu başlık.
    süt, yoğurt, limon, bal vs ile karıştırıp karıştırıp uyguluyorlar sonra vay efendim cildimin rengi açıldı, lekeler gitti, istenmeyen tüylerden kurtulduk. öncesi/ sonrası resimleri ile inandırıcılığı arttırmak filan...
    ben de denedim tabi eksik kalir miyim ama bu meret çok feci boyuyor. sapsarı oluyorsunuz. ben antioksidan özelliğine tav olup yaptım ama sararmaktan başka etkisini görmedim.