• zira veya 'zaten'vari bir anlamda kullanilir. ziranin ne anlama geldigi hususunda ise pek bir bilgiye sahip degilim. karsidakini onaylar bir hava verir cumleye. "haa simdi anliyorum niye", "ben zaten supheleniyodum bundan" anlamlari katar. genelde pesine bir "ben de diyorum.." eklenir.
  • tokat yöresinde de kullanılan zaten'in cümle başındaki versiyonu.
  • edirne yoresinde "sakın" gibi bir kullanimi var :

"onu oyle yapmayasin zere"
    "dikkat et dusme zere"
  • zazaca kalp/yürek anlamına gelen sözcük
  • kıbrıs türkçesi'nde bolca kullanılan sözcük.
  • dokuzuncu nesil çaylak.
  • zazaca da kalp(yürek) anlamını taşıması için zeréya belé olarak yazılması gereken kelime.
  • bir kürt kızının yaşam ve sevdasını anlatan ve 1926 yılında çekilen ilk kürt filmi.

--- spoiler ---
    “iki sevdalı yürek, subaşında karşılaşırlar. temur bey aralarına fesatlık koymak ister. çoban seydo’ya dadanır. zerê’den vazgeçmesi için çoban seydo’ya baskı yapar. seydo kızar temur bey tabancasını çeker. zerê korkusuzca gelir ortalarında durur. temur beyin akrabaları zerê’yê kaçırır ve düğün yaparlar. temûr bey misafirlerin önünde zerê’yî rezil rüsva eder ve hoş olmayan sözler sarf eder. artık zerê namussuzdur. kürtlerin eski adetlerine göre zerê’nin yüzüne is sürerler. daha sonra eşeğin sırtına bindirip köyün içinde gezdirirler. köylüler ‘namussuz’ gelinin yüzüne tükürür onu lanetler, beddualar ederler. seydo’yu da alırlar. seydo’nun arkadaşları bir araya gelir onu kaçırırlar. ancak küçük kardeşi xıdır, têmûr beyi öldürür zerê’yî elinden kurtarır.”
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap