şükela:  tümü | bugün
 • http://www.imdb.com/title/tt5446858/

  "a documentary focused on stuxnet, a piece of self-replicating computer malware that the u.s. and israel unleashed to destroy a key part of an iranian nuclear facility, and which ultimately spread beyond its intended target."
 • stuxnet ile ilgili aşırı kapsamlı bir belgesel. hakkında bilmediğiniz sürüyle şey öğreniyorsunuz. ben mesela stuxnet'in başarıya ulaştığını bilmiyordum. ulaşmış. iran'ın uranyum zenginleştirme santrifüjlerini yıllarca patlatıp durmuş. ancak işin enteresan tarafı stuxnet keşfedildikten sonra iran'ın üretim grafiği stuxnet öncesinden de fazla artmış. üstüne iran bu tehdide karşılık olarak dünyadaki en büyük siber saldırı ordularından birini toplamış. bununla kalmamış abd'deki bankaları indirmiş. kısacası iran'ın nükleer gelişimini birazcık yavaşlatmak için ödenen bedel çok büyük olmuş. şiddet kendisinden daha büyük şiddeti doğurmuş. iran'ı tarihte olmadığı kadar büyük bir tehdit haline getirmiş.

  her siyasetçiye izletilmesi lazım.
 • dünyanın ilk endüstiriyel sistemlerine saldırabilen ve fiziksel olarak hasar verebilen virüsü olan stuxnet'i anlatan, herkesin izlemesi gereken enfes bir belgesel.

  --- spoiler ---

  daha önce stuxnet'ten haberi olmayan biri olarak iran'ın uranyum zenginleştirme programına nasıl balta vurulmuş hayretle izledim. virüs o kadar iyi programlanmış ki yıllarca santrifüjleri patlamasına rağmen farkedemiyor iran, hatta şüphelenmiyor bile! açıkçası israil daha agresif olması için abd'yi zorlamayıp daha sonra işleri batırmasa şu an bile bunların hiç birinden haberimiz olmayacaktı, ki kim bilir nelerden haberimiz yok?
  bu virüsle ilgili korkutucu olan en önemli noktaya gelirsek bu virüs bulduğu her şeyi yakıp yıkmıyor natanz nükleer tesisi gibi spesifik bir hedefi var, ve eğer hedefinde değilse uyku modunda takılıp etliye sütlüye karışmıyor. ama şimdi bu virüsün spesifik olmayan ve belli başlı tüm endüstiriyel sistemlere saldıran halini hayal edelim, bulduğumuz şey tarihin ilk siber kitle imha silahı olabilir.
  --- spoiler ---
 • muthis belgesel. hatta bunu izledikten sonra mr. robot a baslayin direk, tadindan yenmesin.

  onceki entarilerde anlatilan, stuxnet hadisesiyle ilgili mevzu disinda, izleyene sunu sorduruyor.

  "madem siber silahlar ve siber saldirilar var, o zaman siber savaslar da var.. peki siber savaslara insani perspektiften bakinca, bir takim savas kurallari olmali mi, olmaliysa bu kadar anonim olunabilen bi ortamda kurallar nasil olacak, nasil denetlenecek?"

  yani dior ki, belki simdi diil ama 10 sene sonra, saat aksam 9 da, senn butun ulkendeki trafik lambalari soner, elektrigin komple giderse, telefon ve internetin tumden kesiliverir, buyuk kimyasal vb fabrikalarinda patlamalar olursa, naparsin?

  merak ettim bi de tr de bole bi siber ordu tadinda bisi var mi? ( telekomda sabah aksam porno site kovalayip sansurleyen mal ordusu diil tabi ki..)
 • gunumuz perde arkasi savaslarinin evrildigi noktayi gostermesi acisindan gayet basarili.mutlaka izlenmesi gerekir diye dusunuyorum.
  --- spoiler ---

  belgeselin kendi adima ogrettigi en önemli unsurlardan birinin viruslerin sanal ortamdan ziyade fiziksel olarak da nasil zararlar verebilecegini gostermis olmasi.iranin nukleer calismalarina verilen zarar ve sonrasinda iranin daha fazla hirslanmasi da gosterilmis.siber dunya ve sanal gerceklik(dogru tanim mi bilmiyorum)hakkinda fazla bilgisi olmayan ben ve benim gibiler icin, virusler, daha dogru tanimla gorebildigimiz dunyanin arkasinda yatan siber dunyanin ne kadar onemli oldugunu, devletlerin ayirdigi mali butceyi,siber yapilanma birimlerini (en azindan abdyi ve israili)savaslarin ileriki yillarda evrilecegi ortami gormek, dehsete dusmek ve fazlaca soru sordurtmasi acisindan da oldukca faydaliydi.
  --- spoiler ---
 • güzel dolu dolu bir belgesel.

  --- spoiler ---

  büyük devletlerin kullanmaya başladığı yeni bir tip silahı anlatıyor. silahın adı bilgisayar virüsleri. üstelik olay kurgu yahut bir gelecek öngörüsü de değil. iran'ın uranyum zenginleştirme programını sabote etmek için amerika ve israil'in ortaklaşa olarak geliştirip dünyaya saldığı stuxnet (olimpic games) adlı virüsün tüm hikayesi anlatılmış. politikayla, teknolojiye, kodlama ile, nükleer programlarla ilgilenen bir insanın mutlaka izlemesi gerekir diye düşünüyorum.

  öte yandan dijital dünyada üretilen bir yazılımın gerçek dünyada insan hayatını etkileyebildiği bir dönemde yaşamak tedirgin edici gerçekten.

  --- spoiler ---
 • "zero-day" ,
  kişisel cihazlarımızdaki yazılımda olduğu bilinen ve hacklenebilen bir hata, olarak tanımlanan bir siber suç türüdür. aynı zamanda bu suç türü "zero days" adlı belgesele konu olmuş ve maalesef ülkemizde pek fazla ilgi görmemiştir.

  belgesel, yaşanmış bu olayı sürükleyici ve çarpıcı bir şekilde size özellikle siyasi siber saldırılar hakkında gerçekleri, insanlığa ve insan yaşamına etkilerini hatta öngörülemeyen basit hataların bile felaketle sonuçlanabileceği gösteriyor.bu konulara meraklıysanız hatta meraklı değilseniz bile izleyin, zaten başladığınızda merakınızdan bırakamayacaksınız.
 • --- spoiler ---

  belgesel iyi hoş ama diğer çarpıcı amerikan örnekleri gibi "yaptık ama ölümüne haklıydık panpa" örneğini taşıyor. adamlar diyor ki "ben istediğim nükleer silahı yaparım, israil'de yapar, çok karışamadığımız için rusya'da yapar ama ortadoğu'da o nükleer silah yapılırsa tepesine çökerim". belgeselin en çarpıcı tarafı nsa çalışanın yaptığı "evet stuxnet bizim işimiz ama bir süre sonra iran'dan çok bizi korkuttu bu proje, karşı önlem almak zorunda kaldık" oldu benim için.
  --- spoiler ---