şükela:  tümü | bugün
 • http://www.imdb.com/title/tt5446858/

  "a documentary focused on stuxnet, a piece of self-replicating computer malware that the u.s. and israel unleashed to destroy a key part of an iranian nuclear facility, and which ultimately spread beyond its intended target."
 • stuxnet ile ilgili aşırı kapsamlı bir belgesel. hakkında bilmediğiniz sürüyle şey öğreniyorsunuz. ben mesela stuxnet'in başarıya ulaştığını bilmiyordum. ulaşmış. iran'ın uranyum zenginleştirme santrifüjlerini yıllarca patlatıp durmuş. ancak işin enteresan tarafı stuxnet keşfedildikten sonra iran'ın üretim grafiği stuxnet öncesinden de fazla artmış. üstüne iran bu tehdide karşılık olarak dünyadaki en büyük siber saldırı ordularından birini toplamış. bununla kalmamış abd'deki bankaları indirmiş. kısacası iran'ın nükleer gelişimini birazcık yavaşlatmak için ödenen bedel çok büyük olmuş. şiddet kendisinden daha büyük şiddeti doğurmuş. iran'ı tarihte olmadığı kadar büyük bir tehdit haline getirmiş.

  her siyasetçiye izletilmesi lazım.
 • dünyanın ilk endüstiriyel sistemlerine saldırabilen ve fiziksel olarak hasar verebilen virüsü olan stuxnet'i anlatan, herkesin izlemesi gereken enfes bir belgesel.

  --- spoiler ---

  daha önce stuxnet'ten haberi olmayan biri olarak iran'ın uranyum zenginleştirme programına nasıl balta vurulmuş hayretle izledim. virüs o kadar iyi programlanmış ki yıllarca santrifüjleri patlamasına rağmen farkedemiyor iran, hatta şüphelenmiyor bile! açıkçası israil daha agresif olması için abd'yi zorlamayıp daha sonra işleri batırmasa şu an bile bunların hiç birinden haberimiz olmayacaktı, ki kim bilir nelerden haberimiz yok?
  bu virüsle ilgili korkutucu olan en önemli noktaya gelirsek bu virüs bulduğu her şeyi yakıp yıkmıyor natanz nükleer tesisi gibi spesifik bir hedefi var, ve eğer hedefinde değilse uyku modunda takılıp etliye sütlüye karışmıyor. ama şimdi bu virüsün spesifik olmayan ve belli başlı tüm endüstiriyel sistemlere saldıran halini hayal edelim, bulduğumuz şey tarihin ilk siber kitle imha silahı olabilir.
  --- spoiler ---
 • muthis belgesel. hatta bunu izledikten sonra mr. robot a baslayin direk, tadindan yenmesin.

  onceki entarilerde anlatilan, stuxnet hadisesiyle ilgili mevzu disinda, izleyene sunu sorduruyor.

  "madem siber silahlar ve siber saldirilar var, o zaman siber savaslar da var.. peki siber savaslara insani perspektiften bakinca, bir takim savas kurallari olmali mi, olmaliysa bu kadar anonim olunabilen bi ortamda kurallar nasil olacak, nasil denetlenecek?"

  yani dior ki, belki simdi diil ama 10 sene sonra, saat aksam 9 da, senn butun ulkendeki trafik lambalari soner, elektrigin komple giderse, telefon ve internetin tumden kesiliverir, buyuk kimyasal vb fabrikalarinda patlamalar olursa, naparsin?

  merak ettim bi de tr de bole bi siber ordu tadinda bisi var mi? ( telekomda sabah aksam porno site kovalayip sansurleyen mal ordusu diil tabi ki..)