şükela:  tümü | bugün
 • bir istanbul dergisi.

  http://zeroistanbul.com/
 • karşılaşılabilecek en şık tasarıma sahip, bir o kadar da görüntü kirliliğinden uzak, ihtiyaç duyulan tüm etkinlikleri tüm ayrıntılarıyla sıralayan, üstüne bir de bunları gönüllü yazarlarına yorumlatan, bilhassa asmalımescit ve beyoğlu, cihangir yörelerindeki cafe vs. yerlerde rahatlıkla bulabileceğiniz etkinlik dergisidir.
 • bitti galiba. sitelerinde nike run ile istanbul'daki koşu parkularını harita üzerinde gösteriyorlar. klasik basılı dergilerini haziran'dan beri göremiyorum. iyiydi halbuki, derli toplu bir şekilde etkinlik rehberi veriyordu.
 • geçtiğimiz ay istanbul'un çeşitli park ve pazarlarını dijital olarak parklarpazarlar.zeroistanbul.com adresinde ve basılı bir rehber olarak da çeşitli mekanlarda dağıttılar. bu ay da istanbul'un koşma hevesi uyandıran farklı rotalarını sıraladıkları rehbere dijital olarak runningguide.zeroistanbul.com adresinden, ya da basılı olarak yine muhtelif zeroistanbul dağıtım noktalarından ulaşılabilir.
 • epey güzide bir oluşum. aylık istanbul etkinlik rehberlerini daha çok yerde bulsak, hep elimizin altında olsa, cüzi miktara abone olsak evimize gönderse falan güzel olabilir. güzel şeyleri desteklemek gerek.
 • (bkz: #70799692)
 • ekonomik ve politik koşullar nedeniyle yayın hayatına devam edemeyeceklerini duyurmuşlar.

  "zero istanbul kültürel çoğulculuğun, iyimserliğin ve umudun, enternasyonal merakın, sanatın, dansın değerini bulduğu bir zamanda yayınlanmaya başladı. bir zamanlar yeni müzikler keşfetmek, plak ithal etmek deveye hendek atlatmaktan zorken, sinema filmleri birkaç yıl gecikmeyle gelirken, büyük uluslararası sergiler düzenlemek hayalken, yıllar içinde ve binbir çabayla türkiye dünyaya açıldı. istanbul bienali ve çağdaş sanat âlemi dünyada hatırı sayılır bir yer edindi, sezon filmleri rayına otururken başta istanbul film festivali olmak üzere çeşitli festivaller dünya sinemasını şehre eksiksiz taşıdı ve bağımsız sinema dilleri gelişti, bowie, tom waits, springsteen gibi birkaç isim dışında şehirde konser vermeyen müzisyen kalmadı, istanbul uluslararası turnelerin şaşmaz bir uğrağı oldu.

  bugünse, eğitim sistemi her sene değişirken, üretime değil, bir zamanlar bolca tüketilen kredilere dayanan ekonominin yapısal krizi döviz kuru şoklarıyla derinleşirken, ülke ve şehir içine kapanıp dünyayla kavga ederken, süregiden savaşlar milyonlarca insanı yurdundan edip coğrafyayı belirsizliğe sürüklerken, bir zamanların umudunu, neşesini, hafifliğini taşımak daha zor. bağımsız medya organları bugün türkiye’de iki elin parmaklarıyla sayılabilirken, yayıncılık ve çeviri faaliyetleri de döviz kurlarından etkilenen sektörlerin en başında geliyor. sadece türkiye’de değil, batıdan doğuya dünyada da sağ popülizm, yabancı düşmanlığı, göçmen karşıtlığı yükselirken, sanatta veya hayatta enternasyonal buluşmalar şundan hepi topu beş sene önceye göre büyük fedakârlıklar gerektiriyor.

  haliyle, istanbul gibi büyük bir metropolün kültür, sanat ve eğlence hayatı da bu toplumsal, küresel regresyon ve agresyondan etkileniyor. artık kaçıştan, kültür adacıklarından, dar buluşmalardan daha çok söz ediyoruz evet ama bu şehir üretmeye, düşünmeye ve yerin altında başka bir şeylerin evrilmesine yol vermeye devam ediyor.

  velhasıl tam dokuz sene, birçok etkinlik, yüzlerce yazı, onlarca rehber ve çokça anı sonrası zero istanbul yayın hayatına son veriyor; yani bir dönem bitiyor ama bu bizim yayıncılığa devam etmeyeceğimiz anlamına gelmiyor: çok yakında düşünmek, konuşmak, paylaşmak, derinleşmek ve varlığımızı korumak için gerekli olduğunu düşündüğümüz yeni bir platformda biraraya geleceğiz. bu kuşatıcı ve kapatıcı iklimin kısa sürmesini umarak, zevklerimizden, yönelimlerimizden, tercihlerimizden taviz vermeden, istanbul’dan, dünyadan ümidi kesmeden, iyi müziklerde, filmlerde, kitaplarda buluşmayı sürdürerek…"
 • geçmiş yayınlarına sıklıkla bakıyorum. kültür sanat kurdu insanlar için hala çok iyi bir alternatif.