şükela:  tümü | bugün
 • paypal'in kurucularindan peter thielin yazdigi, 2012 yilinda stanford'da verdigi startup dersinin ogrencilerinden blake masters'in notlariyla katkida bulundugu, girisimcilikle alakali herkesin farkli bakis acilari edinebilmek adina okumasi gerektigini dusundugum kitap.
 • peter thiel gibi bir girisimcinin artik cok da enteresan gelmeyen bakis acisini gormekten ziyade adeta her iki kisiden birinin startup sirketi kurdugu stanford business school'da ders olarak okutulmasiyla beni etkileyen kitap.

  icerigi gozlerinizi faltasi gibi acacak bilgilerden olusmuyor, zaten kitabin basinda thiel bunu belirtmis. hatta argumanlari aciklamak icin kullanilan grafikler vs. tam bir komedi. bana en ilginc gelen yazarin teknoloji startup'larinda ise alim surecleri ile ilgili fikirleriydi.

  aslinda en cok paypal mafia'dan elemani, sonradan kisisel servet olarak kendisini dorde katlayan elon musk hakkindaki goruslerini merak ediyordum. bu konuda da cok acik bir sey yok, klasik cok parlak biriydi gibisinden seyler var. hafif bi haset sezmedim de degil.
 • şöyle güzel cümleler barındıran kitap:

  "bureaucratic hierarchies move slowly, and entrenched interests shy away from risk. ın the most dysfunctional organizations, signaling that work is being done becomes a better strategy for career advancement than actually doing work (if this describes your company, you should quit now)."

  mealen aşağı yukarı: bürokratik organizasyonlar yavaş hareket eder ve riskten kaçınma odaklıdırlar. en garabet şirketlerde ise iş yapıyormuş gibi görünmek, gerçekten iş yapmaktan daha iyi bir kariyer hamlesi haline gelmiştir (eğer "aaa bu bizim şirket" diyorsanız hemen istifa etmelisiniz).

  "a monopoly like google is different. since it doesn’t have to worry about competing with anyone, it has wider latitude to care about its workers, its products, and its impact on the wider world. google’s motto—“don’t be evil”—is in part a branding ploy, but it’s also characteristic of a kind of business that’s successful enough to take ethics seriously without jeopardizing its own existence. ın business, money is either an important thing or it is everything. monopolists can afford to think about things other than making money; non-monopolists can’t."

  mealen aşağı yukarı: google gibi bir monopol, herhangi başka bir şirketle rekabet içinde olmadığından, farklıdır ve çalışanlarına, ürünlerine ve dünyaya etkisine dikkat edebilir. google'ın mottosu "kötü adam olma" bir pazarlama hamlesi olduğu kadar "kendi varlığını tehdit etmeden iş ahlakını ciddiye alabilecek kadar başarılı olabilmek" şeklinde bir iş modelini de ifade eder. iş dünyasında para ya önemli bir şeydir ya da her şey. monopoller para kazanmak dışında şeyleri düşünebilme şansına sahiptir, diğer şirketlerin ise böyle bir şansı yoktur.

  her ne kadar peter thiel alttan alttan gawker'ı batırmaya çalışan, üstüne üstlük de başkanlık seçimlerinde donald trump'ı destekleyen adam olarak bu aralar pek sevilmese de kitabı iyidir, hoştur.
 • koç üniversitesi girişimcilik kulübünün bu sene ilkini düzenlediği girişimcilik ve innovasyon zirvesi'nin de adıdır ayrıca. etkinlik sgkm'de yapılmakta olup;
  (bkz: umran inan)
  (bkz: erol bilecik)
  (bkz: erhan erkut)
  (bkz: hakan baş)
  gibi isimleri ağırlamıştır.
 • kitabın en ilgimi çeken başlığı * "sales is hidden" olmuştur.

  "none of us wants to be reminded when we're being sold"

  "the most fundamental reason that even businesspeople underestimate the importance of sales is the systematic effort to hide it at every level of every field in a world secretly driven by it"

  artık kimsenin bize doğrudan şunu yada bunu satın al demediğini ama onun dışında satın almamızı sağlayacak her türlü etkiyi, tüketiciye belli etmeden yapmanın en iyi satış sonuçlarını getirdiği üzerinde durmuştur. *
 • koç üniversitesi girişimcilik kulübünün - adını peter thiel'ın kitabından ilham almış olsa gerek - her yıl mart ayında düzenlediği zirve, özellikle ekosistemin önemli oyuncularını bir araya getiriyolar.

  erol bilecik, hasan aslanoba, erhan erkut, hakan baş, sina afra gibi devlerin yanı sıra her yıl dikkat çeken ve iyi sayılabilecek yatırım alıp globale açılmış startup founderlarını da getiriyorlar.

  geçen sene scorp ve insider bunlardan ikisiydi. bu yıl da iyzico ve webrazzi'yi açıkladılar hadi bakalım devamını bekliyoruz efendim.