şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gerçekten orijinal tasarımları olan insanları tenzih ederek söylüyorum ki*, adam sikmek eylemine bir hobi olarak gönül vermiş kitlenin buluştuğu noktadır bu yer. aslında sitenin kendisiyle, sahipleriyle bir alıp veremediğim yok, böyle şeylere göz yummaları dışında.

  her şey birkaç sene önce başladı, gözlerimizin önünde sinsice peydahlanıveren minik facebook hesaplarıyla... "bilmemne butik" (hatta boutique) adıyla, "bilmemne"si de bir hayvan ya da meyve ismi şeklinde sevimli bir kelime olan (opsiyonel olarak fransızca olabilir) ve mağaza olduğunu iddia eden insanlar tarafından hesaplar açılmaya başlandı ve hepsiyle 1-2 ortak arkadaşınız vardı eminim. yaptıkları şey basitçe şuydu; mesela bit pazarına gidip çok ucuza alabileceğiniz, 1 ay beklerseniz ebay'den ücretsiz kargoyla getirtebileceğiniz, hatta azıcık el beceriniz varsa kolaylıkla kendi başınıza yapabileceğiniz giysi ve aksesuarları alıp parça başına en az 20 liradan size satmak. 20 lira dediğim meblağ, bit pazarının kendisine gittiğiniz zaman bütün vücudunuza üst baş alırsanız ödeyeceğiniz paradır ayrıca; tek bir giysiye değil.

  öte yandan bir ebay gerçeği var; ebay eğer 1 ay beklemeyi ve ptt'nin paketleri kaybetme riskini de göze alırsanız size oldukça şahane* şeyleri çok uygun fiyata sunabilen bir platform. adeta bit pazarı gibi, orada da totalde 20-30 lira verip bir dolu incik boncuğu, bir takım giysileri, aksesuarları, ne bileyim fantastik filmlerde gördüğünüz şeylerin replikalarını filan alabiliyorsunuz. bu "mağaza"lar da bunları da parça başına en fazla 5 liraya getirip yine 20-30 allah ne verdiyse koyup satıyorlar. aylar önce kendime uzakdoğuda bir yerlerden 2.58 dolara aldığım saatin adedi şu an 20 liradan satışta mesela bir tanesinde. yüzde kaç kar ediyorsunuz olm siz? geçenlerde ebay'de 10-15 dolar arası fiyatı olan bir çantanın "çok yakında" açıklamasıyla paylaşıldığını gördüm benzer satıcılardan birinden**, demek ki çantaları ebay'den sipariş etti ve gelmesini bekliyor, dolar bugün 2.12 tl, çantanın fiyatı 30 liraya gelse bence en az 60 liraya satacak. aradaki 30 lirayı kazanmasının tek nedeni, alıcıların piyasa araştırması yapmadan gördükleri ilk şeyi satın alma salaklığında bulunmaları.

  bu mağazaların hedef kitleleri öncelikle dikkat çekmeyi pek seven kitlelerden, kendi küçük çevresinde moda ikonu olup instagram'a, eğer düzgün kamerası olan birini bulma şansına erişirse de lookbook'a güzel fotoğrafları düşük maliyetlerle koymak için yanıp tutuşan kızlarımız oldu. bir diğer hedef kitle de hippi görünümlü, "annemgil köyden kıyafet göndermiş" dercesine dolaşan şehirli insanlarımız (opsiyonel olarak rastalı olanlar), mesela ilk grubu çeken keywordler "vintage, retro" şeklindeyken bu grubun ilgisini de "etnik" kelimesi çekiyor. yine el yapımı olan şalvarlar, onun üstüne giyilebilecek sade bol bluzlar, saçlarına bağladıkları garip şeyler, etnik desenleri olan tüm takılar ve çantalar fahiş fiyatlara satılıyor. ayrıca etsy.com'dan ya da yine ebay'in dandik satıcılarından gördüğü tasarımları birebir "el yapımı" olarak satanlar var, onlara girmiyorum bile. keten çantayı elinde dik, öylesine boya ya da baskı yap, 50 liradan sat. bu adam sikmek değil de ne yani.

  reel hayatta bir mağaza açmadıkları, hatta kendilerine ait bir web sayfaları olmadığı gibi sadece facebook, instagram, zet.com gibi yerlerden survive ettikleri için herhangi bir masrafları, ne bileyim kapatıp gitme, patron çıldırdı durumları yok. gerçi talep olduğu sürece bu kar marjıyla köşe başında dükkan da kapatabilirler, yapanları var, allah arttırmasın. orijinal ürün yapan üreten insanı tenzih ediyorum diyorum da, o insanlardan var mı onu da bilmiyorum, çünkü mesela ürününde kendi çizimini kullananın bile çizimleri başkalarının taklidi mesela, o kadar taklitçi bir milletiz. sitenin sahipleri de kendileri de para kazandığından seçici davranmıyorlar sanırım ürün yayınlama konusunda, zaten o ürünleri o fiyattan satın almayı seçen insanlar olduğu sürece seçici falan davranmasınlar da.

  öğle yemeğim sırasında dizi izlemek yerine yazmayı seçtiğim bu satırların sonuna gelirken, sonuna kadar okumuş olanlar için genel olarak bu "butik" müessesesinden duyduğum rahatsızlığı ifade etmenin doğru yeri bu başlık mıydı emin olamadığımı, sadece böylelerini bir araya toplayan bir platform olması sebebiyle burayı seçtiğimi, daha uygun bir yer biliyorsanız beni yönlendirdiğiniz takdirde sevineceğimi ekliyorum ve çalışmaya gidiyorum. adios.

  edit: mesela az önce vintageretrolu butikli bir hesap tarafından takibe alındım instagram'dan ve birkaç milisaniye sonra haklı çıkacak olma heyecanıyla hemen sayfasına baktım. ebay'den alırsan, ki kendisi de oradan alıyor, 3 liraya gelecek olan time turner'ı 35 liraya satıyordu. aramaya inanmak önemli arkadaşlar, aramaya inanın.

  edit 2: bohem. arkadaşlar yeni keywordümüz bohem, boho. yeni bohemian aksesuarlarınızla ister yağlı saçlı rastalı hippi olabilir, ister şehirli görüntünüze etnik bir esinti katabilirsiniz. ayrıca bu yazıyı yazdığımdan beri dolar 3'ü gördüğü, ebay satıcıları da olaya ayıktığı ve fiyatları yükselttiği için türkiye'den satın alarak kazığı daha genişçe yiyebilirsiniz ^^
 • aliexpress'ten 15 dolara aldıkları malları 150 liraya satmaya çalışan üyeleri var. "tasarımcıların pazaryeri" sloganını değiştirmesi lazım.
 • satıcılar üzerinden yaptığı reklam karşılığında %30 komisyon alan bu nedenle ürünlerin aşırı pahalı satıldığı site. google'dan dükkan ismi aranıp direk satıcıya ulaşıldığında beğendiğiniz ürünleri daha ucuza alabilir, özellikle el emeği göz nuru ürün satanlara katkıda bulunabilirsiniz. ayrıca zet üzerinden satıcıların yolladığı çoğu mesaj filtreye takıldığından mesajlarınıza cevap alamıyor olmanız çok büyük olasılık.
 • kesin bir dille uzak durun derim. aynı gün iki farklı dükkandan ürün aldım. biri amerika'da gördüğüm "dance all night / sleep all day" yazılı yastık kılıfıydı.
  fotoğraftan hah dedim, ithal etmişler.
  gelen paketten çıkan şey: kumaş boyasıyla elle yazılmış yastık kılıfı.

  gittigidiyor'dan almış olsam iade eder paramı alırdım.
  baktım bu sitede iade süreci, gelen ürün onayı, müşteri hizmetleri yok. cayma hakkı yasasını hiçe saymışlar.
  bir mail adresi var, ona da cevap veren olursa artık. haydi dedim kalsın. nasılsa paramı alamayacağım belli.

  ikinci dükkan, ürünü 3 günde yollayacağım dedi. 10 gün sonra sordum, kargoya o gün verdiğini söyledi.
  ürün elime 16. günde geçti.
  40'ar liraya iki ufak süs yastığı almıştım, 25 lira kargo ücreti ödedim!!!

  gittigidiyor'dan almış olsam satıcıya puan ve yorum bırakır benden sonrakileri uyarırdım
  bu sitede öyle bir buton da göremedim.

  aman bulaşmayın, paranıza ve zamanınıza yazık.
 • 6 tl lik ürünü 60 tl ye satan kullanıcılardan oluşan site. adamlar çinden türkiye ye ücretsiz kargo ile sipariş verip burada kargo hariç 60 tl ye ürün satıyorlar.
  zet :link
  aliexpress:link
 • ebay'de kargo dahil 15 euroya satılan ürüne 200 tl fiyat koymuşlar. yuh anasını diyorum başka bir şey demiyorum. isimleri zet.com değil de kerizavi.com olarak değiştirmeliler.

  https://www.zet.com/…run/bg219--baykus-tunik-104451

  http://www.ebay.com/…hirts&var=&hash=item2336d83404
 • keşke uçurtma yapmayı bilseydi isimli şarkının sahibi. eli yüzü düzgün rapper'lardan.
 • ya adamların siteye koyduğu ürün görselleri bile aliexpresstekinin aynısı. gidin kendi fotoğraf çekiminizi yapın bari. 20 dolarlık şeyi 100 küsür liraya satmasını biliyosunuz.
 • kurunun yanında yaşın da yandığı site.

  kimsenin kazancına bulaşmak gibi bir derdim yok. ama şunun haklı bir yanını göremiyorum.

  zet
  aliexpress

  2 yıl sonra gelen edit: ben bu entry'i girdiğimde zet'te satılan kalemlik 60 tl civarıydı.
 • çin ve kore mallarını yurtdışı tasarım vs diye itelemeye çalışan site..yahu almanya da yurtdışı çin de,alman malı ile çin malını bir mi tutacağız...yurtdışı yazmış ki kekolar ouuuvv diye atlasın,tasarım ürünü diye göz göre göre çin ve kore malı satan site..gittigidiyorda da var bunlardan ve vergi ödemiyorlar,bu şekilde adam kandırmanın kesinlikle bir yaptırımı olmalı...mesela koredeki en fazla 30 dolarlık kaban burada 275 lira filan..şaka gibi bir de indirime girmiş 275 değil 225 yazmışlar ay deliricem bu sahtekarlıklar yüzünden,unutmadan editleyeyim etsy den bakıp bakıp yapıyorlar buradaki tasarımcıların bazıları,bu uyarı olsun ifşa etmiyorum