şükela:  tümü | bugün
  • ilk isminin berre oldugu yaziyor bazi kitaplarda. peygamberimiz hz. muhammed (s.a.v.) ile evlendikten sonra zeynep ismini almıştır. tam adi zeynep binti cahs olan degerli annemiz fakirlere cok yardim ederdi. hatta peygamber efendimizin, aranizdan kolu en uzun olaniniz bana ilk kavusacak demesi ile kasdettigi esidir. peygamber hanimlari bu sozu isitince hemen kendi kollarini olcmeye baslamislar ve hz sevde kolu en uzun oldugu icin sevinmistir. ancak peygamberimizin sozu kinayelidir, kasdettigi muhtac insanlara en cok yardim edendir. bu ise hz zeyneptir.
  • ilhan arselin kitabinda bahsedilen isin bir asktan kaynakladigi degil de zeyd ile zeynep arasinda gecimsizliklerin oldugu ve bir kac defa peygamberimize bosanma karari ile basvurduklari bunun neticesinde ise ayet indigini soyler din alimlerinin buyuk bir kismi. hz zeynep'in bosanip peygamberimizle evlenmesi ile de bir islami kural anlatilmistir. evlatliklarinizin bosanmis esleri ile evlenebilirsiniz.
  • hanım sahabelerdendir...
    (bkz: ashab ı kiram)
  • (bkz: er-i cahş)
  • muhammed' in geliniydi. evlatlık oğlu zeyd' in karısıydı. muhammed' ten 30 yaş küçüktü. zeyd ile nikahlarını muhammed kılmıştı. sonra zeyd nedense birdenbire kendisini karısına layik görmedi. o bir peygamberle evlenmeye layıktır dedi ve boşadı. muhammed çok üzüldü ve kendisini suçlu hissetti.(bkz: yersen) tam bu sırada zeynep ile evlenmesi gerektiğiyle ilgili bir ayet indi gökten. allah ona zeynep ile evlensin diye ayet yollamıştı. muhammed de eski geliniyle evlendi. allah aynı zamanda evlatlıkların gerçek evlat sayılmayacağını ve babaların evlatlık çocuklarının eski eşleriyle evlenebileceğini bildiren bir ayet daha yolladı. düğün yemeği çok uzun sürüp de misafirler gitmeyince bir ayet daha indi, muhammedin evinde rahatsızlık vermeyin dedi allah. bir de muhammedin eşleriyle perde arkasından konuşun dedi. binlerce yıl sonrasına ışık tutması gereken son din islam' ın kitabı kuran da işte böyle ayetlerle dolu...

daha fazla detay için :

http://efendim.wordpress.com/…cahs-ile-evlenmesi-2/
  • (bkz: hz. zeyneb)
  • habibe bint-i cahş ile kardeş olan peygamber hanımı.
  • (bkz: skandal)
  • hz. muhammed'in halası olan ümeyme binti abdülmuttalib’in kızıdır.