şükela:  tümü | bugün
 • klişe olacak ama, hakkında bu kadar az yazılması calib-i dikkat olmakla birlikte bizim açımızdan sevindiricidir de. o icra etsin, biz kitap okuyalım, çalışalım, uyuyalım, yaşayalım vesselam.
 • hüzün, yalnızlık, aşk... duygular dile geliyor güzel yüreğinden, bize de hüznün tadını çıkarmak kalıyor. o hep icrâ etsin, biz dinleyelim. tükenmeyin lûtfen.
 • ud icrasında ve eğitiminde şimdiden ünü türkiye'de hatta dünya çapında yayılmaya başlayan sanatçı ve eğitimci. yurdal tokcan'ın terbiyesinden geçmiş, sanatı emek üzerine kurulu, bulunduğu yere çabalayarak gelmiş ve öğrencilerine hocası yurdal tokcan'dan öğrendiği ve kendisinin zenginleştirdiği eğitim metoduyla, aynı özveriyle ders veren kişi .( ara ara instagram hesabından eğitim videoları da paylaşmaktadır. @zeyneldemirtas ) eğitim metodunda yaptığı öyle bir şeydir ki önce emeklemeyi, sonra adım atmayı, sonra yürümeyi ve ve sonra da koşmayı sabırla öğretir. ud'a teknik egzersizlerle hakim olmayı, bununla birlikte enstrümanla bağ kurmayı öğretir. sizi öyle sağlam bir eğitim süzgecinden geçirir ki, zamanı geldiğinde sizler zaten başkasına gerek kalmadan (eğer kendinizi duygu yönünden de geliştirmişseniz) istediğiniz parçaları istediğiniz şiirsellikte çalmaya başlarsınız.

  ayrıca ilk bestesi a'raf için bir tık
 • öğrencisi olmakla gurur duyduğum, disiplininden asla taviz vermeyen, yeri geldiği zaman sert bir şekilde uyaran; verdiği akademik eğitimle beraber yolunda yolcusu olmaktan geri adım atmak istemediğim kıymetli hocamız. derste bazen parmaklarından akan notalarla şiir yazıyor. kendisinin de söylediği gibi "ud'da bir eser icra etmek istediğiniz zaman söyleyecek bir şeyiniz olmalı."
 • avenue noir'in ekim 2018 sayısındaki röportajında ud'a nasıl başladığını anlatan udi. belki "ya ben bir enstrüman çalmak istiyorum ama ne?" diyenlere fikir verir. :)

  (bkz: şimdi değilse ne zaman)

  röportaj için: http://www.zeyneldemirtas.com.tr/…enoirroportaj.pdf
 • istanbul bilgi üniversitesi iletişim fakültesi öğrencilerinin hazırlayıp sunduğu akustikmasa'da samimi bir müzik söyleşisi yapmış, kulakların ve kalbin pasını söküp atmıştır. klasikçilerin tutuculuğunu kırmaya çalışan ud'da kendine has tarzı olan bu adamda iş var. takip edin bence.

  https://www.youtube.com/watch?v=uxrujybmtni
 • çalım teknikleri bakımından uda yeni bir standart getiren yurdal tokcan'ın akımını temsil eden, ancak icra ediş tarzı ile hocasının yoluna kendi imzasını da atan yetenekli yeni besteci udilerden...
 • udu ile gönüllere dokunan bir udi. huşû ile dinliyoruz kendisini.
 • ud çalım teknikleri konusunda yurdal tokcan‘ın tekniğini ve duygu terbiyesini almış, gelecekte de kendisinden çok daha fazla bahsettirecek olan ud sanatçısıdır. türkiye’de bu ekolü devam ettiren nadir ve özel insanlardan birisidir.

  dersleri laylaylom geçmez, otoriterdir.
  ayrıca kendisinden ud dersi alıyorsanız çok şanslı olduğunuzu bilmenizi isterim. çünkü sizi en baştan türk müziği nazariyat işlerinin içerisine gömmez.

  “biz ud çalıyoruz. “
  önce ud çalmayı öğrenmeliyiz kafasındadır. web’deki videolarını izlediğinizde herkesin beceremediği “ton verebilme” konusunda standardı yakaladığını görürsünüz.

  kendine has bir çalımı, tavrı ve tonu vardır.
  instagram’ı ise oldukça aktif kullanmaktadır.

  instagram

  youtube

  kişisel web sitesi
 • zeynel demirtaş'ın müzikteki üslubuyla alakalı bir entry girmiştim geçen yıl. ben öğrencisi değildim ancak sıkı bir dinleyicisiydim. müziğinde, benim gibi müziğe teknik açıdan yaklaşmayan bir dinleyicinin bile duyduğu ilk anda farklı olduğunu sezdiği tınılar mevcut. alışılmadık bir tarzı var, bakalım bu tarz hak ettiği yeri bulabilecek mi önümüzdeki yıllarda.

  aynı zamanda disiplinli ve titiz bir eğitmen olan demirtaş, bu sene haziran ayına kadar ismek'in belirli merkezlerinde her yaş grubundan kursiyere seviyeler şeklinde eğitim veriyordu. ancak ne yazık ki part time öğretmenlerin sözleşmelerinin bitmesi ve eylülde yapılması planlanan ihalenin de iptal edilmesiyle kendisi artık ismek bünyesinde değil. umarım bir şekilde ismek tekrar eski canlılığına ve gücüne kavuşur da zeynel hoca gibi bu merkezin dinamiğini oluşturan vizyoner hocalar işlerinin ve kursiyerlerinin başlarına dönebilir.

  bunun yanında kendisi özel ders ve grup dersleri de veriyor. grup derslerinin özellikle çok makul bir fiyata olduğunu duymuştum ama ayrıntılı bilgiyi instagram adresinden de alabilirsiniz. ud eğitimini laylaylom değil de ciddi bir formda almak isteyen herkese sevgili zeynel hoca ve dersleri tavsiyemdir.

  https://www.instagram.com/zeyneldemirtas/?hl=tr