1. 1966'da istanbul'da doğdu. marmara üniversitesi güzel sanatlar fakültesi sinema-tv bölümünü bitirdi. reklam sektöründe önemli yapım şirketleri ve reklam ajansları ile çalışmaya başladı ve birçok yönetmen ile çalıştı. bir süre yönetmen ve prodüktör yardımcılığı yaptıktan sonra reklam ajansı prodüktörlüğü ve film prodüktörlüğü yaptı.
  1994 yılında can özbatur ile co production'ı kurdu. şirket yöneticiliği ve müşteri ilişkileri koordinatörü olarak çalıştı. 1997'de co production'ın sinema ve sanat projelerinin yapımcılığını üstlenen departmanı oluşturdu ve çeşitli projelerin yapımcılığını üstlendi. bu departman şu anda işlerini boxfilms adı altında yürütmektedir.
  yapımcılığını veya otrak yapımcılığını üstlendiği filmler:

  2001 "hiçbiryerde" (tayfun pirselimoğlu)
  1999 "lola ve bilidikid" (kutluğ ataman)

  ..
 2. efendim kendisi nuri bilge ceylan´in yapimcisidir. hani cannes yanniz ve guzel ulke diince salonda iki kadin ayaga kalkti ya iste onlardan biri ebru ceylandi heyecanla gozleri parlayani ise zeynep ozbaturdur. ayrica iklimlerin de yapimcisiydi kendisi..kendisiyle tanisma firsatim olmustu, kaliteli sinema islerini destekleyecek kadar idealist biri ve oldukca heyecanli..bu nedenle azimle zeynofilmi kurmus..
  www.zeynofilm.com
 3. nuri bilge filmlerinin yapımcısı olarak biliriz kendisini. işin güzel tarafı bu güzelim filmlerin güzelim yapımcısı avrupa'da yılın yapımcısı seçilerek eurimages ödülünü almış.
 4. zeyno film'de butik üretim titizliğinde verdiği yapımcılık atölyesi sayesinde, en iyi film oscar'ının neden yapımcılara verildiğini idrak etmiş bulunmaktayım.*
 5. an itibariyle galatasaray üniversitesi coşkun kırca salonunda konferans vermektedir.

  filmin çekimlerine başlamadan önce tüm fizibilite çalışmalarının tüm detaylarıyla yapılması gerekliliğine inanıyor. çektiği filmlerin hiçbiri çok büyük başarı elde etmemiş, ama zarar da etmiş.

  temkinli bir kişiliği var.

  nuri bilge ceylan hayranlarından o da.

  daha önce yapımcılığını yaptığı filmlerde az çok para kazanmış ancak bir zamanlar anadolu'da filmi para kazandırmamış. sevindiği nokta kültür sanat filmlerine olan ilginin artması, özellikle genç yaşlardaki izleyiciler nezdinde.