şükela:  tümü | bugün
58 entry daha
 • cemal san'ın senaryosunu yazıp yönettiği izlemeye değer bir drama üçlemesinin ilk filmi:

  1. film: zeynep'in sekiz günü (2007)
  2. film: dilber'in sekiz günü (2008) (bkz: dilber'in sekiz günü /@derinsular)
  3. film: ali'nin sekiz günü (2009) (bkz: ali'nin sekiz günü /@derinsular)

  --- spoiler ---

  filmi alışılandan farklı kılan şey son derece ağır ilerliyor olması. başlangıçta bu düşük tempo rahatsızlık verse de, sonraki dakikalarda, bunun izleyiciye aktarılmak istenen “siyah-beyaz” ve “durgun” ruh halini yansıtan bir araç olduğu anlaşılıyor. yoksa iki saatlik filmi 60 dakikaya indirmek de herhalde çok zor olmazdı.

  filme getirilebilecek olumsuz bir eleştiri, diyaloglarındaki özensizlik olabilir. mesela filmin başlarında iş arkadaşı ana karakteri zeynep’e, bugünün doğumgünü olduğunu, kutlamak için akşam bara gideceklerini, onun da gelmesini çok istediğini, mazeret kabul etmeyeceğini söylüyor ve ardından söz konusu barın adını söylemeden akşam görüşmek üzere diyerek ayrılıyor. bir başka sahnede, zeynep’e sadece “fikirtepe 124 numara” diye adres veriliyor ve zeynep bir taksiye binerek ilgili adrese varıyor. vardığı yerdeki şahıs onu oraya yeğeninin düşmanlarının gönderdiğini zannediyor. zeynep bunun doğru olmadığını söyleyince sorun çözülüyor. yani dayı, “buranın adresini onlardan değilse kimden öğrendin?” diye sormuyor.

  bu problemlerin hepsinin bir şekilde mekan adresleri ile ilgili olmasından ötürü, “acaba benim anlayamadığım bir şey mi anlatılmak isteniyor?” diye de düşünmedim değil…

  --- spoiler ---

  film hakkında daha detaylı bilgi için bkz.: http://www.imdb.com/title/tt1556708

  tema:
  (bkz: popüler kültür /@derinsular)
16 entry daha