şükela:  tümü | bugün
  • yıllardır içinde bulunduğum ikilem. çatalla çıkarmak bana tükürmek gibi gelirken herkesin bunu daha kibar olarak algılaması kendimi sorgulamama sevk ediyor. aklıma ben kaba bir insan mıyım sorusu geliyor.

edit: derdini s*keyimciler gelmiş. herşey dert olmak zorunda değil.
  • görgü kurallarına göre elle yapılması gereken hadise.

mantığı da, sen elini kirlet ama başkası senin ağzından çıkan çekirdeği görmesindir.
  • ben de elle yapılması gerektiğine inananlardanım. ne zaman zeytin çekirdeğini çatala çıkarmaya çalışan görsem aklıma bolu'dan büyük şehre göçüp, kibar davranmak adına bililiyiz diyen memur eşine dair fıkra gelir.
  • zeytin ağza çatalla atılır, çıkartırken çatalın ucu yavaşça ağza alınarak kimsenin görmediği bir anda çıkarılır. çekirdeğin cataldan reçele düşmesi ise büyük görgüsüzlüktür. masadan kalkılır.

kaynak: adab-ı muaşeret kılavuzu, kahvaltı kültürü, s.92

gelen uyarı büdüsü: çekirdek ağza atılır demişim, zeytin olacaktı.

büdü2: zeytin ağza çatalla atıla.
  • benim de düşündüğüm ikilem. sırf bu yüzden zeytin yemediğim zamanlar oldu. şaka şaka. benim düşüncem zeytin ağza çatalla götürülür çekirdek elle çıkartılır.
  • kişiler o kadar başkaları için yaşıyor ki yakında incelikten kırılacak. suyu kafaya dikmek ayıp olur deyip kaşıkla içecek.
  • benim için cevabı yanımdaki ne yapıyorsa odur.
  • yanımda birisi olsa da olmasa da yutuyorum çekirdeği. böylelikle görgü kurallarından kurtuluyorum.
  • peçeteden boru yapıp karşındakinin kafasına tüflemek her zaman en mantıklısıdır.
  • sol el ile tutulan çatal ağza yaklaştırılır. çatalın uçları yukarı bakar konumda olmalıdır. bu esnada sağ el ile çatalın ötesi, dolayısıyla ağız perdelenir ve nahoş bir görüntünün karşı tarafça görülmesi engellenir. işte tam o sırada ağızdan çıkarılmakta olan zeytin çekirdeği, dudaklar marifetiyle yumuşak bir şekilde çatalın üstüne bırakılıverir. akabinde, perdeleme yapan sağ el indirilir ve sol el ile de çatal, tabağın uygun bir yerine, tercihan sol tarafa ve yiyene yakın bir konumda olmak üzere, zeytin çekirdeğini bırakıp vazifesini tamamlamak için yönlendirilir.

muhakkaktır ki, solak olanlar sağ el ile işe başlayacaklar ve solak oldukları bilindiği için diğerlerince hoşgörüyle karşılanacaklardır diye düşünülebilinir ve de yanılınır. sağlağı yahut salağı veya solağı yok bunun! adab-ı muaşeret! uyulacak! uy!*

hamiş: elbette çatalımız kahvaltı çatalı olmalıdır.

tüm bunlar olmazsa ne olur? zeytin çekirdeğinin keçi bokuna benzerliği tahayyül edilirse, olabileceklerin ne denli irite edici hallere sebebiyet verebileceğini tasavvur etmek istemeyoroum..!*