şükela:  tümü | bugün soru sor
 • zeytin.
 • doğaya saygısı olmayan adamdan korkarım. çünkü insana saygı için önce doğayı saymak ve sevmek gerekir. değil yüzer yıllık ağaçlardan , geçen yıl ekilen bir zeytin fidanının bile bazı insanlardan daha çok dünyaya katkısı varken, yapılması planlanan ve "en" büyüklük fetişizmine kurban gidecek tüm tabiat için doğmamış çocuklarımdan özür diliyorum. bu zihniyetle biz başa çıkamadık.
 • gün gelecek tesisi yiyemeyeceğinizi anlayacaksınız.
  bir kızılderili atasözü
 • ne yapmaya çalışıyorlar?
  bizzat mustafa kemal atatürk'ün talimatıyla hazırlanan ve 1939'dan beri yürürlükte olan “zeytin yasası”nı değiştirmeye çalışıyorlar.
  *
  bu yasa değişirse… bir dönüm alanda 15'den az zeytin ağacı varsa, o alan zeytinlik kabul edilmeyecek.
  *
  peki bu ne anlama geliyor?
  türkiye'de toplam 170 milyon zeytin ağacı var, bunların 120 milyonu “zeytinlik” vasfından çıkarılacak anlamına geliyor!
  çünkü, bu işle alakası olan herkes gayet iyi biliyor ki, türkiye'deki zeytinliklerin yüzde 70'inde dönüm başına 10-12 ağaç bulunuyor.

  başka?
  zeytin ağacı kesenlere, ağaç başına iki bin lira ceza getiriliyor. yani? arazide 16 zeytin ağacı varsa, kes iki tanesini, öde dört bin lira cezayı, zeytinlik alanı zeytinlik olmaktan çıktı mı, çıktı, hadi güle güle kullan!

  başka?
  zeytin sahaları koruma kurulu oluşturuluyor. zeytinliklerin korunmasına veya imara açılmasına bu kurul karar verecek. bu kurul, vali ve valinin emrindeki bürokratlardan oluşacak. iyi de… valiler kimin emrinde bu ülkede? hükümetin “olur” dediği bir işleme, valinin “olmaz” diyebilmesi mümkün mü? yandaş işadamı zeytin keserse, vali dur diyebilir mi?

  başka? en zırt dediği yer şurası:
  zeytin yasasının şu anki halinde “zeytinlik sahaları içinde ve bu sahalara en az üç kilometre mesafede, kimyasal atık oluşturacak tesis yapılamaz, işletilemez” deniyor.
  işte bu koruyucu maddeye “ancak” diye başlayan bir ilave yapılıyor…
  “ancak, alternatif alan bulunmaması ve kurulun uygun görmesi şartıyla, kamu yararı için yatırımlara izin verilir” deniyor!

  zeytin yasasını madenciler değiştirtmek istiyor. “reform paketi” dedikleri, bu.

  yılmaz özdil'in kapağı pardon yazısından...
 • ak kafaya öğretemediğimiz 2 şey var; 1) matematik sen istismar et diye insanlık tarihinde bu kadar önemli olmadı. 2) nicelikten ziyade nitelik önemli.

  bak senin konya şehrin kadar toprağı olan adamlar tarımda senin 5-6 katın kâr yapıyor. burası japonya olsa bileğini kesmeyen ziraat profesörü, kendini asmayan tarım bakanı kalmazdı. allahtan müslüman bir ülkeyiz, kimse kendini öldürmüyor.

  ağaç sayısı 1990'larda 80 küsür milyon iken toplam zeytin üretimimiz 1,100,000 ton. şimdi ağaç sayımız 180 milyonlara dayandı üretimimiz 1,300,000 ton. üstelik eski dönemdeki sofralık, yani nitelikli zeytin üretimimizde bir artış yok. sadece ağaç artmış.

  sadece ağacın artması, niteliksiz üretimin artması; sadece maliyeti arttırır. üretilen zeytinlerin ancak yağı sıkılabilecek zeytinler. bu türkiye için utançtır.

  ankara da 60 tane kavşak yaptılar ama yağmur yağınca kayık haricinde bir araçla gidemiyosun. onun gibi.

  şunu yaptık, bu kadar bin bunu yaptık demekle olmuyor yani.

  ingilterenin 1 milyona mal ettiği tüp geçidi 10 milyona mal edip üzerine de geçenlerden para almakla da olmuyor.

  bunun adı hizmet, yönetim falan değil; adam sevmek. çok seviyorlar milleti.

  neyse.
 • http://www.islamiyasam.com/forum/topic9724.html

  kur’ân-ı kerîm’de meâlen;
  “ve bir de ağaç yarattık ki, tûr-i sinâ’dan çıkar; hem yağ bitirir, hem yiyeceklerine bir katık.” (mü’minûn sûresi, âyet 20) buyuruldu.

  peygamber efendimiz (s.a.v.),
  “zeytinyağını ekmeğe katık ediniz ve onunla yağlanınız. zirâ o, mübârek bir ağaçtandır.” buyurdular. peygamber efendimiz (s.a.v.)’in, zâtülcenp (akciğer zarı iltihabı) hastalığının tedâvisi için de zeytinyağını tavsiye etmiştir.

  cevabı zeytin olan başbakan sorusu.

  edit: algı oyunu yapıldığı öne sürülmüş. algı nasıl yapılır?

  söylediklerinizin girişi, gelişmesi ve sonucu olur, tutarlılık arz eder. fakat birisi gelir içinden 1 cümleyi cımbızla çekip yanlış yöne çeker. işte buna algı oyunu denir.

  başbakanın konuşmasında tutarlılık yok. tamam güzel, zeytin ile ilgili yasa var. bugüne kadar çok da uygulanmamış, uygulanamamış. bunları dile getirmiş. kendi dönemlerini övmüş, övebilir, siyasetçi sonunda.

  fakat sen sonunu zeytin mi daha önemli yapılacak tesis mi şeklinde tutarsız bir cümle ile bitirirsen, önceki söylediklerinin hiçbir önemi kalmaz. eleştiriyi de hak edersin.
 • bunu babam dese benden ömür boyu oy alamaz da kime, neyi anlatacaksın.
  yapılan güzel işler varsa da onu tek cümleyle bitirebiliyor insan. gerçek niyet dökülüveriyor ortaya.
 • bir soru.
  zeytin önemli bir antioksidan kaynağıdır. o ağaçlar kesilirse üretim de biteceği için açlıktan ağzı kokan vatandaşlar etten sonra zeytini de yiyemez, yağını da kullanamaz hale gelir. vatandaş pirinç, patates, makarna ve hazır paket gıdalar dışında markete gittiği zaman ne alabiliyor? et olarak şişirilmiş tavuklar dışında kimse et yemiyor, balık desen zaten malum. çoğunluk aç. sağlıksız. insanlar işsizlikten de değil pahalı olduğu için temel gıdaya ulaşamıyor.
  bamyanın bile kilosu 15 tl.
 • zeytin alanı sayılmaz bu diyip her yere tesis yapılacak. çünkü adalet ve kalkınma bunu gerektirir. dolayısıyla bu sorunun yanıtı, mali getirisi veya kullanılamaz haldeki zeytinlikten bağımsız olarak zeytindir.
  tesis yapılacak tek yer orası mı yahu? neyse...
 • sabahları kahvaltıda tesis yiyen düşük profil söylemi.

  bu kafadaki kişilerin vatansever olduğunu düşünmek tek kelimeyle amipliktir.