şükela:  tümü | bugün
 • şaşılacak durumdur.

  marmara ve ege'de o kadar zeytinlikler var ve sürekli bir üretim mevcut ancak arasan sorsan saf zeytinyağı bulamıyorsun, bulduğun da fahiş fiyatlarla (marketlerdeki "saf zeytinyağı" diye koyulanları saymıyorum bu arada. belli oluyor az çok ne olduğu).

  istanbul'dayım ve ilk akla gelen yerlere baktım ama yokoğlu yok. bir tane aktardan üç beş gramını 10 tl'ye aldım. ha ben karşılarım tek başımayım ama asgari ücretle geçinen bir aile alamaz.

  ne oluyor bu kadar zeytin acaba? nerelere ihraç ediliyor? neden bu ülke insanına yaramıyor?

  en kötüsü de ne biliyor musunuz? bir savaş çıksa sen ben "ülke elden gidiyor" denilerek savaştırılacağız ama içinde yaşadığımız ülkenin nimetlerinden adam gibi yine faydalanamayacağız.

  lanet olsun tüm insanüstü düzenlere.

  edit: kusura bakmayın da yırca köyünden önce de zeytinyağı pahalıydı ve yoktu. yani zeytinyağı hiç yoktu aslında.
  ve sen "elitlik" hisseden zat, hakettiğinin istenmesine elitlik diyorsan sen köle kal. onu hak ediyorsun çünkü.

  edit: 10 tl'ye aldığım yağ 300 ml filandır ferhalde. 1 litre değil. yukarıda da "üç beş gram" dediğim miktar bu idi.
 • istanbulda yaşanıyorsa önce gebzeye geçilip eskihisar topçular feribotuna binilip, gemliğe geçilip herhangi bir yağhaneden alınabilerek savuşturulur.
 • süper komik bi olay. hakiki zeytinyağı için gemliğe mi gidicekmişiz. vize var mı? istanbul'da yok mu?
 • istanbuldaysanız eminönü meydandaki tariş mağazasına gidebilirsiniz, hala kapanmadıysa..
 • bulursunuz da, belki de dar bir alana sıkıştırmışsınız kendinizi. az biraz da aşağılamayın ülkenizi, bu kadar da nankör olmayın.

  migros'ta bile satılıyor.
 • şarköy'lü bir üreticiye göre taş baskı olanı evladır. geri dönüşümle kazanılmış (bildiğin boş pet şişe) tamamen saf zeytinyağıdır. fiyatı gayet makuldur. frigorifik araçlarla kapıya kadar nakliyesi sağlanıyor. ayçiçek yağı fiyatlarının bir tık üstüne alabilir, kızartmaları dahi saf zeytinyağı ile yapabilirsiniz. velhasıl, istanbul'a en yakın organik ve katkısız ürün tedarik etmek isteyenler, şarköy'lü fabrikalar ile irtibata geçebilir. 0.5 altı asit oranlı olanlar tavsiye edilir. kg fiyatı 18-20 tl arası.

  (bkz: aramaya inanmak)
 • sanırım buna aramaya inanmamak diyoruz. tabii bu piyasada katkılı veya hileli zeytinyağı olmadığı anlamına gelmez, bu yılın modası içine zeytinyağı kokusu katılmış palm yağı. en büyük göstergesi de fiyatı. kilosu 15 liranın altında sızma zeytinyağı buldum diyenler düşünsün.
 • genis fikir edinmek icin (bkz: marshall yardımları)

  bonus olarak; (bkz: zeytinyağlı yiyemem aman)
 • istanbul'un zeytin ülkesi olmaması en büyük etkendir. saf zeytinyağı istiyorsan zeytin ağacı olan bir yere gitmek mantıklı olsa gerek.