şükela:  tümü | bugün
 • delikanlıların bolca bulunduğu bir mekan.
 • arif erdem'in semti.
 • yagan yarim saatlik bir yagmurun sokaklarinda biraktigi etkinin gecmesi icin en az bir hafta beklemeniz gereken altyapi ozurlu semt.(bkz: bekciler krali)
 • istanbul'da bu adı taşıyan 2 adet otobüs durağı ve 3 adet raylı sistem istasyonu vardır. bu durak ve istasyonlar şöyle listelenebilir:

  otobüs durakları:
  - sadece 81 eminönü-yeşilköy hattının geçtiği sahil yolundaki durak
  - 93 (zeytinburnu-eminönü), 93c (zeytinburnu-beyazıt), 93t (zeytinburnu-taksim) ve 93m (zeytinburnu-mecidiyeköy) hatlarının başlangıç noktası olan, merter'e yakın, e5 kıyısındaki durak

  raylı sistem istasyonları:
  - eminönü-zeytinburnu cadde tramvayı hattının bir ucundaki istasyon. bir sonraki istasyon mithatpaşa'dır. bu istasyondan hafif metroya aktarma yapılabilir.
  - aksaray-havaalanı hafif metro hattının merter ile bakırköy/incirli istasyonları arasındaki istasyon. bu istasyondan cadde tramvayı hattına aktarma yapılabilir.
  -sirkeci-halkalı banliyö hattındaki kazlıçeşme ile yeni mahalle arasındaki istasyon.
 • olivium alışveriş merkezi'nin bulunduğu ilçe.
 • turkiyenin ilk gecekondularinin goruldugu ama artik sehrin merkezinde kalmis ve gelismis bir istanbul ilcesi.
 • sınırlarında bir arnavut filozof kemalyus yaşarki, bu genç "abi gökyüzüne woofer taksan amma gürler be",
  "ya bu arabada güzel bi tesisat var yada bu arabada güzel bi tesisat yok" gibi fikir akımlarıyla beni ve mahalle gençlerini peşinden sürüklemeyi başarmıştır. çok küsel top oynar o ayrı.
 • ortadoğu ve balkanların en büyük konfeksiyon atölyesi. hemen çırpıcı mahallesinden bir örnek verelim; klasik bir apartman şöyle şekillenmiştir, 1985-1995 arası bir tarihe kadar tek katlı bir gecekonduyken bir bodrum, bir de giriş katta atölye olmak üzere zemin üstü 2-3 katlı bir bina haline ilgili müteahhit tarafından apartman haline gelen bir mülk söz konusudur. bodrum kat garanti konfeksiyon atölyesidir ve mütemadiyen remayözcü, overlokçu, singerc, ve reşmeci aramakta, dolgun ücret vermektedir ve kolondan kolana giden şerit pencereleriyle kısa kolon etkisi yaratır. . zemin kattaki dükkan da atölye de olabilir, belki de dikiş makinası ve yedek parçaları satmaktadır, ya da tekstil toptancısıdır ama her halükarda yumşak kat oluşturmaktadır sessizce. . normal katlar ise 2004 itibarıyla en az 4 kattır, konfeksiyon atölyesinin sahibi olan aile tüm genişliğiyle oradadır, dairelerin yarısı akrabadır, diğer yarısıysa müteahhit tarafından satılmıştır.

  gecekondu haindeyken kendiliğinden oluşan arsa sınırları, bitişik nizamda bina planının dış kontürlerini vermekte, tek bir dik açılı binaya rastlamak mümkün olmamaktadır (gerçi dik açıya yaklaşanlar var).

  2 katlı bir bina zaman içinde 6 katlı olabilir ama alt kat illa ki tekstil atölyesidir. tüm mahalle aslında koca bir atölyedir üst katta lojmanları olan. atölyelerde evlenme çağına gelmelerine bir kaç yıl kalmış genç kızlar çalışmaktadır. evlenince işi bıraktıkları için de sürekli yeni elemanlar aranır durur. hatta naylon afişler hazırlanır ki, kağıt "işçi aranıyor "ibaresinin kelebek ömrüne mahkum olunmasın
 • başlangıçta masumca sadece barınacak yer ihtiyacına cevap vermesi için yapılan gecekonduların sonradan ticari boyuta taşınıp kat çıkılması ve zeminin sağlam olmaması sonucu,olası bir deprem halinde oldukça can yakacakmış gibi görünen semt.göçmen halk genel olarak buradaki minik tekstil atölyelerinde kazancını sağlar.tekstil yönünden iyi bir potansiyel taşımaktadır.deri işlemeciliğinde gelişmiştir. sokakları güvenli değildir.olivium semte yeni bir soluk getirmiş olsa bile bu semtte değiştirilmesi gereken çok şey var.