• bu videoyu öven kim varsa devlet düşmanıdır. bak gerizekalıdır demiyorum; çünkü gerizekalı da olsa, zekası sıfırdan büyük herkes, ağzından, bağlı gözlerinden kan damlayan, ben bir şey bilmiyorum diyen, buna rağmen yalan çeviri yapılan birinin devlete uluslararası alanda zarar vereceğini bilir.

adam ben çobanım bir şey bilmiyorum diyor, asker bir tank varmış diye çeviriyor. hem yanlış istihbarat veriyor hem de bu videonun yayılmasıyla, örgüte uluslararası alanda koz veriyor. adam belki de gerçekten terörist, konuşturmak gerekiyor ama bu şekilde değil. biz afrin operasyonu dedikçe kendi içimizden birileri bizi kötü göstermeye çalışıyor. bu videoyu kayda alan ve yayınlayan veya yayınlayanlar hakkında acil gereği yapılmalıdır.
  • işini bilmeyen bir iki adet askerin gerçekleştirdiği sorgudur. bakın bu harekat devam ettikçe, bizler şehit verdikçe sinirler daha fazla geriliyor; sinirler daha fazla gerildikçe, ele geçirilen kişi terörist olsun veya masum vatandaş olsun, muamele pisleşiyor. "eee teröriste canım cicim diye mi yaklaşacaktık?!" işte bunlar hep ortaokulda lisede tarih dersi görmemiş, tarih dersine beden hocası girmişlerin tepkileridir. daha geçen gün akp'li bir arkadaşım whatsapp'ten terörist leşi videosu paylaştı. bunlar düzgün kafanın eserleri değil.

savaşa veya bu tarz şeylere hayır demekle, vatanı bir grup teröriste vermiş olmuyoruz, rahat olun. anti-militarist bir kişi olarak askere gitmiş de olduğum için, kimse gelip de bana burada militarizm şovmenliği de yapmasın! yok hassas dönemdeymişiz de, yok şovmenlik yapmayınmış da, yok içinin yağları erimiş de... senin derdin, onlar bize saldırdı diye biz de onlara saldıralım, ağızlarını burunlarını kıralım, tüfeklerini götlerine sokalım... savaş böyle bir şey değil! sana anan mı baban mı okuldaki bilmem kim öğretmenin mi böyle öğretti bilmiyorum, ama savaş bu değildir.

şöyle açıklayayım; 2011 sonbaharında askerlik yaptım, usta birliğim ardahan'dı. o dönem 2011 ağustos civarı acemi birliğim kastamonu'da her gün, ama her gün, ama her gün şehit haberleri geliyordu ve erlerde moral sıfırdı. doğu'ya, güneydoğu'ya gidecek askerlerin suratları beş karıştı. komutanlar da, "arkadaşlar merak etmeyin, ciddi yerlere uzun dönemleri yolluyorlar, size bir şey olmayacak," diyorlardı - y....ma bir şey olmayacak! uzun dönem insan değil mi? ben ölmüyorsam, çatışmıyorsam, o da çatışmasın?! neyse! ardahan'a gittiğimizde, o bölgeye olası bir saldırı haberi gelmişti. bizim civarımız tabii hep türk veya kürt çobanlar, köylüler vb. bir defasında şüpheli bir hareketinden ötürü galiba kürt bir vatandaştı (kürtçe konuşmuyordu, ama aksandan da kürt mü türk mü anlaşılmıyordu), karakola aldık. birkaç komutan sorguya çekti. ne böyle başına silahın kabzasıyla vurmak, ne küfür ne bir şey yoktu... kaldı ki ortam gerginleşirse bunlar tabii ki olabilir - yine de olmamak zorunda. arkadaş bak savaşın bir âdâbı vardır. bizim askerimiz kurtuluş savaşı'nda, çanakkale savaşı'nda eline tüfeği alıp, "hörrreeeeeyyy!" diye düşmanın üstüne atılmadı; stratejiler belirlendi, düşmanı yendik, ele geçirdiklerimiz de oldu fakat bu videoda görülenlerin hiçbirini yapmadık. savaş onurla ilgilidir, o senin 5 arkadaşını vurdu diye üzerine taramalıyla yürümek değildir. strateji işidir. o senin 5 arkadaşını niye vuruyor? delir, kudur da üzerine çullan, seni de tarasın, senin arkandan geleni de tarasın diye. pusuya yatarsan, ablukaya alırsan, kıstırırsan hepsi teslim olur öter.

dolayısıyla buraya gelip de, "oh içimin yağları eridi! ağzını burnunu kırın, gerekirse domaltın sikin!" deyince en vatansever, en milliyetçi sen olmuyorsun. yav açın biraz tarih kitabı karıştırın, açın biraz youtube'da savaş belgeselleri izleyin. ondan sonra milleti şovenizmle suçlarsınız.
  • askerlerin akıllı telefonlarını elinden almazsak bu olaylar kötü sonuçlar doğuracak. türk ordusu oraya barış için gidiyor. ve türk ordusunun bir duruşu var. asker yeri geldin mi infaz da eder sert bir sorgulama da yapar. ama bunu gizli yapmak gerekiyor. her boku video çekip atmak neyin kafasıdır. bu adam o sorguda bir şey itiraf etse bu video yayınlandıktan sonra o itirafın ne anlamı kalacak?

terörist acımadığımı bilen biliyor. geçen böyle bir işkence videosuna birisi "bu işkenceyi görecek terörist çatışmada asla teslim olmaz çatıştıkça daha fazla kayıp veririz bu da yine ordumuza zarar verir" demişti. altına imzamı atıyorum. bu videolar türk ordusuna zarar vermektedir.

allah askerimizin yardımcısı olsun.
  • biraz içinde iyilik olam insan bu videodan rahatsız olur onları geçiyorum ama yabancı topraklarda böyle bir olayın yaşanması ve bunu herkesin görmesi oradaki askerler açısından çok tehlikeli değil midir sorarım size? daha bir sene evvel ışid'in eline esir düşen askerler yakılmadı mı? orada bir savaş var ve yarın öbür gün de türk askeri orada esir düşer böyle videolar izlersek işte o zaman daha da kötü oluruz. neyseee beyinsiz savaş savaş diye tutturanlar yine anlamaz ama neyse.
  • kendi elimizle kendi aleyhimize kanit vermekte ustumuze yok.

oradaki askerlere akıllı telefon kullanmak acilen yasaklanmalı.
  • kürtçe konuşabilen geri zekalı bir askerimiz tarafından sorgulanan terörist bir diğer terörist örgüt olan öso'ya teslim ediliyor. ve bir diğer zekasızda bunu bütün dünya izlesin diye yayınlatıyor. bravo aferin size.
  • çok çok yanlış hareketler, lakin daha dün 11 asker şehit oldu, bu psikolojiyle nasıl davranmasını bekliyorsunuz? dün yanındaki arkadaşı ölen adam konuş kardeşim mi diyebilir? sivil takılıyorlar, ninja gibi herifler. bölge halkını sürmüş, etnik yapıyı değiştirmiş adamlar bunlar.

ayrıca böyle ağlamasına da bakmayın, yarın öbür gün keleşle sivil kıyafetiyle geçiş töreni yapanlar da ele geçirildiğinde aynı şekilde çobanım ben diye ağlayabilirler. zaten unutmayınız, bunların ağababası da yakalandığında "benim annem de türk, hizmete hazırım" diye yalakalık yapmıştı.
  • ekşici piçlere göre olması gereken

sorgu memuru:kaç kişisiniz ? silahlarınız neler ? tanksavarınız var mı ?

şüpheli:bilmiyorum

sorgu memuru:tşk

şüpheli:ö.d

cidden böyle mi olmasını bekliyorsunuz savaş bölgesinde şüpheli bir kişinin sorgusunun ?
  • behzat ç. tadında bir sorgulama olmuş. tercüman asker harun’u andırıyor. bir elinde sigara falan kapıyı uğraşıp o kadar açamaması...

dayak esnasında bende ufacık bir acıma hissi uyandırmadı. o araçtaki askerleri öldürme potansiyeli olan kişiye nasıl davranılmasını bekliyordunuz? tek kusurlu hareket videoya çekip internete yüklemek. yapmayın sevgili asker arkadaşlar... bu sizi çatışma sahasında zor duruma sokuyor.
hesabın var mı? giriş yap