şükela:  tümü | bugün soru sor
  • a) gökçeada'daki rum köylerinden biri. en az terkedilmiş olan rum köyüdür, aynı zamanda en çok türk'ün yerleşmiş olduğu rum köyüdür de. meşhur "madam'ın kahvesi" bu köyün meydanındadır. meydanda başka 2 kahve daha vardır. biri daha rum kahvesidir ve şarapta verirler orada. diğeri ise bir türk kahvesidir ve sahibi her ne kadar kızını reddetmiş olsa da nefise karatay'ın babasıdır. köy, adanın merkez kasabası'na 3.5 km'dir, zeytinliklerle kaplı hafif diklikte bir yamacın üstüne kurulmuştur. yeni bademli'den bakınca ileride görünen yerleşim merkezi burasıdır. ayrıca adada bu isme sahip birde baraj gölü vardır fakat bu baraj zeytinli'den bakınca görünmez, tepeköy'den bakınca görünür masmavi. baraj çevresi adanın en yeşil bölgelerinden biridir.

    b) edremit körfezi yakınlarında bir köy. bu da zeytinlikler arasındadır. hakkında fazla bir şey bilmiyorum akçay'a yakın olması dışında.
  • (bkz: akçay)
  • gokceadanın mimarisiyle hala dikkat ceken rum koyudur.her yaz festivalleri olur.madam ın kahvesinde dibek kahvesi içmek vazgeçilmezdir.hele bir de hristos amca vardır ki muhabbeti pek tatlıdır.ben gayr-ı muslim adamın kestigi eti yemem gibi dusunceleriniz yoksa mutlaka tazesinden et alınmalıdır(ki zaten tazedir).koy daha cok yaslılardan oluşur dolayısı ile zamanla beraber rum nufusu daha da azalacaktır.
  • (ara: zeytinli)
  • kıbrısa özgü bir çörek çeşidi (bkz: zeytinli bitta)
  • balıkesir ili edremit ilçesine bağlı bir beldedir. 1750 den sonra ilk yerleşim olan ekmekçi, hamamcı, kaşıkçı köylerinin salgın hastalıklar yüzünden terk edilmesi sonucu bugünkü yerinde kurulmuştur. burada zeytin ağaçlarının çokluğundan dolayı zeytin köyü denmiştir 880 den sonra bulgaristan dan selanik’ten girit adası’ dan 1930 ‘a kadar zeytin köyü göç almıştır.1930 dan sonra demiryolunun zeytinli köyü’ne 2 km mesafeden geçmesi üzerine zeytinli köyü’nün doğusundan girip batısından çıkan eski çanakkale yolunun düzeltilmesi ve 2 km lik yolunun açılması ile köyün ulaşımı sağlanmıştır.1958 yılında belediye olan, edremit körfezinin kuzey kıyıları ile kazdağı’nın güney eteği arasında geniş bir alana yayılmış olan belde, zeytinli ve altınkum olmak üzere iki önemli yerleşmeden meydana gelmiştir. izmir-çanakkale ve balıkesir-çanakkale karayollarının ortasından geçtiği zeytinli ve altınkum yerleşmelerinin kuzeyinde beyoba, pınarbaşı ve mehmetalan, doğusunda yolören ve batısında kızıl keçili ve akçay yerleşimleri bulunmaktadır. güneyde ise edremit körfezi yer alır.1993 yılında koruma altına alınan kazdağı milli parkı ve yakın çevresi ulaşım kolaylığının yanında zeytinli belediyesi sahip olduğu doğal, arkeolojik, tarihi ve kültürel kaynak değerleri ile ekoturizim, kıyı-deniz truzimi ve kırsal köy truzimi açısından büyük bir potansiyele sahip nadir mekânlardan birisidir. her yıl çok sayıda turist traking ve dağcılık yapmak yaban hayatını (kuş gözlemlemeliği) ve biyolojik çeşitliliği gözlemlemek, yerel yaşam biçimlerini ve kültürel değerleri yerinde görmek amacıyla yöreye gelmektedir. beldemizin bereketli topraklarında zeytin, incir ve mandalina dışında çeşitli sebze ve meyve yetiştiriciliği yapılmaktadır. arıcılık. balıkçılık, turizm halkın diğer geçim kaynaklarıdır. dünyanın en sağlıklı ve lezzetli suyuna ( ayı deresi pınarı) sahip olan beldede dünyanın en kaliteli zeytinyağı ve kahvaltılık zeytin üretimi ve ticareti yapılmaktadır. kazdağı milli parkına komşu yerleşmeler içerisinde en fazla nüfus barındıran zeytinli ( zeytinli 7020,altınkum …)beldesi yazları 250,000 nüfusa ulaşmaktadır. kazdağı milli parkına girilen tek ve ana güzergâh üzerinde konuşlanmasından dolayı, bütün yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. (kaynak: http://www.zeytinlirockfest.com/)
  • asmalimescitte raki icmek icin ideal mekan. sakin ortam, kısık sesle calinan eski sarkilar keyfinize keyif katar. rakı içip taşkınlık yapmak isteyenlere şiddetle tavsiye edilmez. nefis izgara ahtapot ve dondurmalı irmik tatlısı mutlaka denenmelidir.
  • bizim köyün de rock festivali meşhur ehe dedirten, hayatımda 1-2 kere gittiğim kimlik üzerindeki memleketim.