şükela:  tümü | bugün
 • ekşiköy'e hoşgeldin.

  iki yüze yakın dost ile geçen yıl nispeten izole ve eğlenceli birkaç gün geçirdiğimiz organizasyonun ikincisini anlatmak, yine bana, canınız kadar çok sevdiğiniz mütevazı ve çilekeş kardeşiniz muhtarınıza nasip olduğu için çok mutluyum.

  ekşiköy nedir ve tam olarak ne işe yarar gibi bir soru ile ufaktan başlayalım...

  kolektif bir yapı ile hareket eden yazarlar, çaylaklar ve onların arkadaşlarından oluşan topluluğun adıdır aslında; bir çeşit festival komünüdür.

  bünyesinde bölge hakkında bilgisi olan festivalcileri, ucuz bilet bulabileceğiniz biletçiyi, otostop/ev dayanışması kurabileceğiniz köylüleri barındırır; çadır kurulumunuza yardım eden çadırcılar, sizi tacizci ayılardan koruyan jandarma, anlık müdahalede bulunabilecek doktor/hemşirelerin oluşturduğu sağlık ekibi ve on beş kişilik bir ihtiyar heyeti gibi ekipleri de vardır.

  tüm karar alma süreçlerinde mühürlü pusulalı referandumları; kendi bileklikleri, tabelası, hatta para birimi -bira- olan ufak bir çadır köydür aynı zamanda ekşiköy.

  peki...

  ---bu yılki organizasyon nasıl olacak---

  kamp bölgesinin kapılarının açıldığı tarih olan 23 ağustos çarşamba günü, sabah dokuz gibi turban otel-migros kaldırımlarında buluşalım diyoruz biz.

  festival organizatörleri bize özel bir kamp alanı ayıracak, güvenlik şartlarını ihlal etmediği sürece ise -en azından bir kısmımız- başka bir kapıdan içeri alınacak.
  (geçen yıl ana kamp bölgesinden uzakta, izole bir yer ayrılmıştı; bu yıl nerede alan ayrılacağı netleşmedi... ohal yüzünden sadece ben başka bir kapıdan giriş yapmıştım alana ama yine de köyün çok büyük bir kısmı erken girmişti. bu yıl umarım daha rahat şartlar üzerinde konuşabiliriz)

  alana bu iki senaryodan biri ile giriş yaptıktan sonra çadırcı ekibi bilekliği olan yiğitleri gözüne kestirip yardım isteyebilirsin.

  sonrası adına herhangi bir plan yok, burada sana ihtiyaç duyuyoruz :')

  ---nasıl katılacağım---

  öncelikle, reşit olman şartımız var. reşit bir arkadaşına eşlik ediyor da olabilirsin ama elbette!

  bu madde tamamsa, muhtarlığa yapacağın bir top a4 kağıt bağışı ya da bir bira ile köylü olma sürecini hızlandırabilirsin.

  son olarak, köye katılman için bu dört maddelik bilgi paketini istiyoruz senden:

  i) katılımcı listesinde görünmesini istediğin isim, toplamda kaç kişi ve kaç çadır olacağın; senin ve seninle birlikte gelen tüm arkadaşlarının -burası önemli- festivale birkaç gün kala kurulacak olan whatsapp grubuna katılabilmesi için telefon numarası
  ii) festivale nereden geldiğin; ev dayanışmasına, otostop dayanışmasına -araç/yolcu olarak- katkıda bulunup bulunmayacağın
  iii) çadırcı, jandarma, sağlık ekibi gibi ekiplerde görev alabilecek ''nitelikte'' olup olmadığın
  iv) belirlediğimiz takvimde -23 ağustos 9:00- bizle olup olamayacağın

  unutma, bu bilgilerin olmadığı kıçı kırık mesajları değerlendirmeye almıyoruz ve yıpranıyoruz diyalog trafiğinden. geçen yıl ''ben tam 18'im reşit sayılır mıyım'' gibi mesajlar ile tek tek uğraşmak biraz yorucu oldu.

  şimdi... özel mesaj yoluyla ya da bumin@nk.com.tr 'e mail atarak başvurunu yapabilirsin.

  ---tüm bu prodüksiyon neden---

  kişisel deneyimlerimden bahsedecek olursam, yeni insanlarla tanışmak, kalıcı arkadaşlıklar kurmak beni çok mutlu ediyor. daha önce organize ettiğim konserler, kitap etkinlikleri gibi planların tamamından mutlu ayrıldım; en azından güzel şeyler yapmaya, gülümseten anılarda var olmaya çalıştım.

  geçen yıl hiç tanımadığım insanlar ile dans etmek, birlikte kahkahalar atarak sohbet etmek mükemmel bir deneyimdi benim için. omzumdan dürten birinin bira ısmarlaması, başka birinin matarasından viski shot atmak, muhtar sloganları ile havaya atılmak, onlarca fotoğrafın ve anının parçası olmak da öyle. birlikte yeni anılar yaratmak için aslında tüm bu prodüksiyon...

  ya da umut sarıkaya'nın deyimiyle, sadece ikametgah için, ihihi.

  ---final---

  seni ekşiköy'ün yeni köylüsü olmaya ikna edebildim sanıyorum.

  velev ki ikna olmadın ve sevmedin bizim olayımızı, lütfen daha iyi bir işin yokmuş gibi başlık altında olumsuzluklardan bahsetme. türkiye gerçeklerinden, festivalin şartlarından senin kadar bizim de haberimiz var; yetmişten fazla konseri çok kaliteli ses sistemleri ile dinleyip öpüşen çiftlerin gülümseyerek karşılandığı bir festivalin parçası olmak istiyoruz sadece, daha iyi şartlarla, hepsi bu.

  ufaktan entry'i bitirirken, olur da görüşemezsek diye, ayrıntılara boğulup partiyi kaçırmadığın bir festival dilerim sana.

  bizi görürsen bir selam çakmayı unutma... kıps

  seni seven ve daima senin olan,

  muhtarın.
 • yüksek kahkahalar eşliğinde tokuşturulacak dibi kumlu biralar aşkına.

  tanım: festivalin en güzel detayı.
 • beklenenin geldiğini duymamla sevindirik oldum.

  şimdi organize olma vaktini geldiğini gösteren komün.
 • ben ikna oldum , patronumuda ikna edebilirsem orada olacağız.

  is bu entry başlığı yukarıda tutmak icin girilmiştir.
 • hayat kurtaran komün.
 • ...
 • gectigimiz yil bunyesinde bulunup cok guzel insanlarla tanistigim ve harika gunler gecirdigim komun. bu yil da elimden geleni yapip ucundan katilabilmeyi umuyorum. herkese selamlar, sevgiler.
 • sadece farklı bir kapıdan festival alanına girmek için dahil olunacaksa hemen vazgeçilsin derim. zira ekşiköy ruhu bunu barındırmıyor ki zaten onun da garantisi yok. zeytinli rock fest 2015' te tohumlarını attık, çok iyi oldu çok da güzel oldu tamam mı
  anılar biriktirmek, yeni insanlarla tanışmak isteyenler direk düşünmeden dahil olsun dediğim oluşum.
  6 gün sonra urraaaaaaaaaa
 • ahali... gelişmeleri sunuyorum.

  organizatörler ile bugün tekrar görüştüm, kamp alanında bize izole bir alan ayrılacak; içimizden bir kısmımız da erken dahil edilecek mümkünse.

  çadırcı ekibi köyü ufak ufak kuracak, yeriniz geç gelseniz de garanti görünüyor. buluşma planımıza uyarsanız, içeri girişiniz mümkün olan en sorunsuz şekilde gerçekleşecek.

  katılımcı listesi yüz civarında görünüyor şu an, geri dönüş için geciktiğim arkadaşlar var, aklımda; bileklik tasarımı ile uğraşıyordum.

  pazartesi günü whatsapp grubunu kuracağız bu arada.

  şu şekil silikon bileklikler yaptırıyoruz. çadırcı/jandarma/sağlık ekibi gibi ekipler ve köylüler olmak üzere birkaç renk çeşidi var.

  tasarımımız bu sene silikon üzerine şöyle oluyor özetle.

  ihtiyar heyeti arasında para biriktirip siparişi verdi, belirlediğimiz gün katılımcı listesinde adınızın yanına tik attıktan sonra bilekliklerinizi alabileceksiniz.

  köy tabelası için, yeni, renkli bir tasarım yapmayı düşünüyorum, onu referandum ile kararlaştıralım, bir günde baskı alabiliyoruz, acelesi yok...

  hmm, başkaa, yüz elli köylüye ulaşınca köyü kapatalım diyoruz. hem ben çok yoruldum hem de tadı kaçsın istemiyorum yapmaya çalıştığımız güzel şeyin.

  arka planda art niyetli insanlar ile mücadele vermek heyecanımı kaybettiriyor, ''sevgilimle geleceğim ama kararsızım'' gibi mesajları tek tek cevaplamak da öyle.

  ama güzel olacak güzel, organizatörleri ikna edebilirsek köy meydanı yapacağız şu şekil, kamp sandalyelerinizi getirirsiniz, uyutmazsınız artık gece milleti.

  sizi seven ve daima sizin olan,

  muhtarınız
 • geçen yıl 3 bu yıl 6 kişi olarak katılacağımız, neredeyse festival kadar ekşiköy muhabbetlerini de beklediğim, bu yıl hayatıma katacağı insanların da geçen yılki kadar über olmasını umduğum komün. ihtiyar heyetinden biri olarak derim ki iletişime geçmek için acele etmezseniz üzülürsünüz.