• kendini bilgili görenlerinde boş yaptığını gösteren başlık

yağlık zeytin fıyatı bundan 3 yıl önce 4tl idi şuan 5 tl, ilaç ve gübreye gelen zam yüzde 300,
    50bin tl lik traktör şuan 120 bin tl aynı şekilde çifçinin kullandığı diğer ekipmanlara da yüzde yüzden fazla zam gelmişken yağlık zeytinin 5tl olması ne kadar adildir?

1. zeytinin kilosu direk çifçisinden alış şuan 5,1 tl ( bu fiyat; sızma yağ çıkaracak dalından toplanmış sağlıklı zeytinin marmara bölgesi zeytinyağı fabrikaları ve kooperatiflerin alım fiyatı)
    2.zeytinyağı genel ortalama 4,5 kg zeytinden çıkıyor (bu ortalama hatay, mersin, ege, marmara genel ortalaması olup, asıl amacı yağlık olmayıp yağlıkta değerlendirildiğinde 15 kg zeytinde 1 kg yağ veren zeytinler de vardır)
    3.yani 1kg yağ için güncel masrafsız maliyet 22,95 tl
    4.zeytinyağı fabrikaları için sızma yağın perakende satışında 3 tl kazanç (litre kilo farkı kazancı ile birlikte) kabul edilebilir seviyedir.

gerçek sızma yağ için 25 tl pahalı değil bu şartlarda uygun fiyatlıdır.

(32 yıllık zeytin çifçisi çocuğu ve 13 yıllık zeytinyağı fabrikası çalışanı kişi beyanı)
  • ortalama 4kg zeytin 1 lt zeytinyağı eder. sıkım parası harici herhangi bir ekstra harcamanız olmaz, belki muhafaza.

neticede yine alım gücü ile ilgili bir durum. dünyada yine en ucuz zyağı türkiye’de. ne ucuz ki artık. süt ne kadar? peynir ne kadar? et ne kadar? akepe batırdı ülkeyi
  • usd 8 lira olmuş, elektriği, mazotu, ilacı hepsi ithal. bunları geçen sene usd 5 tl den alan üretici şimdi 8 tl den alıyor, %60 zam bile yese normal.
    ikinci olarak biri de yazmış menderes denilen cisimin abd'den dandik nebati yağı ülkeye sokmak için, "zeytin ağacı günahtır" söylentisi yayıp bir çok cahil kesimin zeytin ağaçlarını sokmesine neden oldu.
    özetle menderes denilen cisim ve şimdiki uzantısı olan akp kesimi yüzünden üretim sınırlı ve de dolayısıyla pahalı.
  • zeytinleri sıka sıka yağını elde edip sonradan zeytinlerin üzerine kurumasın diye dökmek için
  • birinci mahsül saf, soğuk sıkım yağ için minimum 12-13 kilo zeytinden 1 kilo yağ elde ediliyor. bu asıl saf yağı da eğer markalaştırıp zengin sınıfına satacak sistemi kurmadıysa üretici zaten kendine saklıyor.

ben hayatım boyunca zeytin yağını hep yeşilimsi halde gördüm. tadı gerçekten zeytin barındırırdı falan. çok nadir bu yağ yetmezse alaca zeytinden yapılma yağ yerdik karıştırıp. eşek kadar olup istanbul'a taşınana kadar sizin o zeytinyağ dediğiniz şeyi eve sokmadık üzgünüm. birinci kalite yağın sadece zeytin bedeli 90 lirayı geçiyor, sıkması, ambalajı şişesine 150 lira veren olursa benim evde kilerde 50 litre var şu an. anacığım yollamış sağ olsun. acımam satarım haahah
  • nedenini bilmiyorum ama market fiyatları çok pahalı evet.

biz kendimiz antakya köy mahsülünden yaptırıyoruz litresi 25-30 lira falan oluyor. lezzetini söylemiyorum bile. diğer bölgelerdeki arkadaşlar için üzüldüm biraz.
  • hesap yapan herkes, zeytin yağı satan kişiler gidip zeytin alıp sıktırıyor gibi hesaplamış. üreticinin kendi bahçesi var ise ve o zeytinler direk sıkılıyorsa kg fiyatı hesapladığımız gibi olmuyor
  • çiftçi kesimi eskisi gibi değil malının kıymetini biliyor. geçen senenin elden satış fiyatını mal daha yağhanedeyken fabrika veriyor bu sene. ya hiç uğraşmayıp fabrikaya verecek yada taşıma, depolama, gönderim işiyle uğraşıp litresinden 5-10tl daha fazla kazanacaklar.
  • ilaçsız, gübresiz çevirdiğimiz ürünlerini kullanıp fazlasını sattığımız zeytinliklerimiz var. verilen emeği bilen biri olarak 25e gitmesi bile beni üzüyor. 3 4 ağacın altını temizleyeyim, patlaklarını keseyim derseniz çapa elinizde yara açıyor hemen. hayvan gibi ot ilacı atanlar bu kadar uğraşmıyor tabi. bu işin binde biri. toplaması da hiç kolay değil, yövmiyeli işçi masraf. ha kesinlikle azalsın diyemem o insanlar da eve ekmek götürecek, keşke herkes hakkını tam olarak alsa. genelde bu döngüde hakkını tam alamayan zeytinlik sahibi oluyor benim gördüğüm, öyle yüzlerce dönüm sahiplerini bilemem gerçi. hele zeytinde kurt olduysa, dip ürün çoksa temelli sıkıntı. dip toplamak hem daha zor hem kalitesi daha düşük, mesela geçen yıl öyleydi. kurt denen hayvan ilaçlıyı da deliyor bu arada, dökülmeyi artırıyor.

örtüleri ağaç ağaç altlarına ser, silk, düşmeyelenleri tarakla, çevreye saçılanları topla, örtüdekileri çuvallara doldur yapraklarını ayıkladıktan sonra. dip çoksa sermeden dip toplanır tabi. 15 squat yapınca yoruluyorsunuz dip toplamak demek tüm gün, toplama bitene dek her gün squat yapmak demek. çevreyi topla doldur kalk git orayı da topla tekrar kalk falan falan. sonra örtü ser ve döngü böyle devam etsin. toplama bitince çuvalları yükle, fabrikada sıktırma sırası bekle, fabrikacı filtreleri temiz tutmuyorsa bir de rengi kararıyor onun için de mücadele etmek lazım. yağ çıkınca bidonlara aktar. özet geçmeye çalıştım işte bu öyküyü bilin ki üreticiyi de anlayın.
  • 4 kg zeytinten 1 kg yağ çıkar.
    1 numaralı zeytinin kilosu 5 tl.
    3 numaralı zeytinin kilosu 4 tl

biz 3 numaralı zeytinden orta halli yağ çıkarmak istedik diyelim

4 kilo zeytin 16 tl
    yağhanede kilosunu 70 kuruşa sıkıyorlar 2,80 tl
    bidonu 5 tl
    gidip gelmesi mazotu katmıyoruz.

16+2,8+5= 24 tl

kendiniz taraldan alıp yağ öıkartmak isterseniz 1 litre yağ 24 tlye denk geliyor. uğraşması çok pistir söyliyim.

yani köylü size 3 numaralı zeytinden yapılmış yağın ltsini 25-30 tl ye veriyosa kapın hepsini alın.

nerdenmi bilşyorum. zeytin tarlalarım var.
hesabın var mı? giriş yap