şükela:  tümü | bugün soru sor
 • "zezine, ankara menşei bir elektronik mecmuadır. mevsimlik olarak çıkması planlanan dergi ingilizce ve türkçe yayınlanacaktır.

  zezine akademik olanla olmayan, popüler olanla olmayan, magazinsel olanla olmayan ikiliklerinin ötesinde bir olabilirliğin peşine düşer. uzlaşmaz olduğu farz edilen bu gibi ayrışmaları daha yenilikçi, yaratıcı, eleştirel, nüktedan ve hatta kimi zaman şımarık bir tutumla ele almayı önerir. zezine için dergicilik salt yazmak ve okumak değildir. bakarak, görerek ve işiterek üretilen farklı anlatı biçimlerini bünyesinde buluşturmayı 4 gözle bekler.

  zezine’in her sayısı bir dosya konusu etrafında derlenen makaleler, röportajlar, portfolyolar ve videolar ile dosya konusundan bağımsız içeriklerden oluşur. her dosya konusu bir önceki sayıda duyurulur. dergide yayınlanmak üzere gönderilen materyalin editoryal sürecinin yapılabilmesi için, sayfalarımızda duyurulan yayın tarihinden en az 20 gün önce yayın kuruluna ulaştırılması gerekmektedir. gönderilmek istenen içeriğin tercihen her iki dilde (ingilizce ve türkçe) gönderilmesi tercih edilir. mümkün olmadığı durumlarda çeviri desteği verilebilir.

  zezine’de yayınlanacak içerik editoryal bir sürece tabi tutulacaktır. yazılı/görsel/işitsel içeriğe yayın kurulu ile birlikte zezine’in gündemi doğrultusunda dönüşümlü olarak belirlenen danışma kurulunun geri bildirimleri doğrultusunda son hali verilir. yayın kurulunun her hakkı saklıdır."

  türkçe ve ingilizce yayınına başlayan zezine'nin ilk dosya konusu e-dergi.

  1. sayının konuk kalemleri:

  tanıl bora, derya göçer, koray löker, tunca arıcan, erden kosova, selin efsannas ve bawer çakır.

  zezine ayrıca futuristika, skop ve grizine'e sormuş, onlar da yanıtlamışlar.

  ilk sayının güzelliklerinden biri de tiyatrocu fatih al ile ankara üzerine yapılan sohbet.`

  baharla birlikte gelen zezine'i ilgisiz bırakmayın.
 • ilk sayısında kendi üzerine düşünerek, e-dergi nedir diye sorarak ankara'lı bir dergi olduğunu kanıtlamıştır bence. görseller çok güzel. arada sürpriz videolar çıkabiliyor. artık sadece ne kitap okusak değil de, internette nereye bakınsak diye de sorduğumuz bugünlerde, sabah kahvaltısında çayla, akşam kek kahveyle iyi gider diyorum.
 • ankaralılığın nefis örneği için [http://www.zezine.net/ http://www.zezine.net/]
  bitmez "istanbuldan başka yerde yaşanmaz" kafası için de bir alıntı var elbet dergiden,

  fatih al röportajından "... çok defa istanbullularla şaka yollu şöyle bir atışmamız oluyor. ankara’da ne var? işte istanbul’da şu var bu var, sayıyorlar. en sonunda verdiğim cevap şu oluyor: benim ankara’da, saydıklarınızın hiçbirine ihtiyacım yok. ankara’da ben varım. ben ve bitiştiğim insanlar ve yerler… benim oraya bıraktığım anılar var. kolej kavşağı’nı çok güzel bir yer olduğu için sevmiyorum. ben kolej kavşağı’ndan çok farklı vesilelerle geçtim, ben orada yaşadım. orada o var, ben varım. tarihi çok eski, çok cukka, ne bileyim deniz kenarı... böyle bir şeye gerek yok. ben burada yaşadım ve benim için o var. o zaman karşıdaki diyor ki, insan doğduğu yeri sever. öyle bir şey değil. bunu geçelim. ..." http://www.zezine.net/0/fatihal_tr.html
 • derginin 0 numaralı ilk sayısında yer alan ve esra can tarafından çekilen fotoğraflar sayesinde sıhhiye köprüsünün bile güzel görünebileceğini farkettim. buradan
 • ikinci sayısını (1 numara olacak herhal) gece üzerine yapacağını, yazıları beklediğini belirten dergi
 • ankaralılıkla beslenen bir güzel eser daha. ankara menşeili afili filintaların da katkılarını, beklemekteyiz.
 • yeni (bir numaralı) sayısı çıkmış e-dergi. gece var, bir de ankara var anladığım kadarıyla. samimi yazılar felan, güzel.
 • leman kültür'ün bir yan binasının teras katına (adını bilmiyorum ama güzel mekan) çıkarken asansörde çıkartmalarını gördüğümde yüzümü gülümseme kapladı. neden bilmiyorum. takip edin efendim.
  http://www.zezine.net/
 • 31 temmuz akşamı 19.30'da açık radyo'da yayınlanan matbuat dünyası adlı programa konuk olacak olan e-mecmua.
 • uzun bir sürenin ardından, zanaat temalı 3. sayısı çıkan dergi.
  www.zezine.net