*

 • otomatik şanzımanda bayağı iyi bir alternatif gibi gözüken zamazingo.
 • (bkz: #43572291)
 • 9hp kodlu şanzımanın aslında selefi değildir. 9hp şanzıman enlemesine yerleşimli motorlar için üretilen bir şanzımandır ve 8hp boylamasına yerleşimli motorlar için üretilen bir şanzımandır.

  şahsen en güzel örneğini bmw üzerinde gördüğümüzü düşünmekteyim. zf her marka için özel çalışmakta ve markanın isteğine göre değişiklikler yapmakta. yani bu şanzımanı kullanan bütün arabalarda bire bir aynı sonuç yok. bir de motor-şanzıman uyumu var tabi ve o konuda twinpower turbo ve zf 8hp ikilisinin ortaya koyduğu uyum eşsiz.
 • bmw nin çoğu modeli ve vw amarokta kullanılır. en iyi, sorunsuz, ekonomik, performanslı şanzımanlardan biridir.
 • f10 kasa bmw 520i'de bir süre kullanma fırsatı bulduğum şanzıman. konfor açısından kusursuz, en ufak vuruntu, titreme vs yok. lakin performans açısından dsg'den sonra bir miktar hantal geldi bana. o da vites geçişlerinde değil. yani onu anlayabilecek kadar yavaş değil dsg'den ama özellikle gaza verdiği tepkiler aşırı yavaş dsg'ye göre. hani sport+++... artık ne varsa en son sportif modda bile, dip gaz tepkileri çok yavaştı. belki bu şanzımandan değil, bmw'nin şanzımana yüklediği yazılımdan olabilir bilmiyorum fakat sonuç itibariyle f10 5.20i'deki hali özellikle sportif kullanımda tam bir hayal kırıklığı oldu benim için. dip gaz yapıyorsun, şöyle bir düşünüyor araç ''lan ben yine de hafiften gireyim'' şeklinde.
 • yavaşlığın sebebi tamamen doğa ile alakalı. konvertörün türbinledigi yağ ne kadar akışkan olursa olsun, dsg'deki hıza erişemez.. yağ dönecek, akacak, gidecek, enerjisini aktaracak diyene kadar dsg çat diye vitesi değiştiriyor. ki bu süreler aslında göz açıp kapama süreleridir. yukarıda cak cek yazdığıma bakilmasin.

  5hp19 kullanılırsa yada honda civic'lerde bulunan ve övüle övüle öküz edilen sanziman kullanılırsa, 8hp'nin tork konvertörlü bir şanzıman olarak ne kadarda hızlı olduğu görülür. ayrıca mukavemet ve sorunsuzluk olarak zedef'in *zirvesidir.

  edit: sorunsuzluk kısmının nazara alınmaması ricasıyla.. eski 5hp’ler gibi değil bunlar. baya narin. üstelik ne parçası var ne ustası.
 • (bkz: sanat eseri)
 • mevcut arabami sadece bunun için değiştirmeyi dusunuyorum.

  güven veren tek otomatik.
hesabın var mı? giriş yap