şükela:  tümü | bugün
 • liu bei'nin stratejisti. yaratıcı ve zeki biriydi rahmetli. aynı zamanda aşçıydı(cao cao kebabı vs.).
 • çin tarihinin en önemli savaş stratejistlerinden birisidir. yine çin tarihinin önemli kaynaklarından birisi olan romance of the three kingdoms kitabında sadece savaş stratejisti değil her yönüyle kusursuz bir yaver olduğu söylenir.

  --- spoiler ---

  yardım etmek için gittiği önemli bir savaştan önce kendisini çekemeyen ordu komutanı 10 gün içersinde 100bin ok bulmasını ister, 3 gün içersinde ayarlayacam diye yanıt verir. 20 bot ister ve gecenin bi yarısı ikişer üçer askerle doldurup savaş borularını çaldırarak düşman kıyılarını güvenli bir mesafede basar, askerlerden saldırırcasına ses çıkarmalarını ister. buna karşılık tedirginleşen düşman okçuları boş denize ok yağdırmaya başlar. denizden toplanan okları komutana sunar ve sözünü gerçekleştirir. komutan yine göt olur.

  --- spoiler ---

  savaş hakkındaki yorumu da kulağa küpe niteliğindedir: "akıllılar dövüşmeden önce kazanırlar, cahiller ise kazanmak için dövüşürler"
 • en ilginç işlerinden biri boş kent hilesi'dir. bir gün sınırdaki kentleri denetlemek için sadece çoğu sivil memur 2500 kişiden oluşan bir grupla birlikte başkentten ayrılır. bu durum düşman wei ülkesine bildirilince wei ülkesinin yüksek rütbeli bir komutanı olan sima yi yönetiminde 100000 kişilik bir süvari gücü sınırı aşıp zhuge liang'ı yakalamak üzere hareket eder. bunu casuslar aracılığıyla öğrenen zhuge liang da wei birliklerinin kuşatma araçları olup olmadığını sorar. haberi getiren casus, olmadığını bildirince yakındaki bir kente çekilir. wei ordusu da gelir ve kenti kuşatır. zhuge liang kent kapılarının açık bırakılmasını emreder ve kendisi de surlardaki bir gözetleme kulesine çıkar. kulede, sanki bir ziyafetteymiş gibi yer içer, çalgı çalar ve şarkı söyler. bunu gören sima yi zhuge liang'ın kendisini şehir savaşına çektiğini ve eğer şehre girerlerse çeşitli yerlere mevzilendirdiği okçular ile askerlerini birer birer avlamayı planladığını düşünür, ve kuşatma araçlarını yanına almadığı için kaçan fırsata yanarak geri çekilir. bir süre sora gerçeği öğrendiğinde daha da çok yıkılır.
 • savaş hakkındaki yorumu tam olarak şöyledir : “dövüşte usta olanlar öfkelenmez, kazanmakta usta olanlarsa korkmazlar. dolayısıyla akıllılar dövüşmeden önce kazanır, cahiller kazanmak için dövüşürler.”
 • çin tarihinin en zeki adamlarından biri.
  özellikle savaş taktikleri konusunda aşmıştır.
 • zekası ile efsana haline gelmiş çinli devlet adamı. çin tarihinde sun tzu*ile karşılaştırılır. shu hanedanı’na liu bei döneminde hizmet etmeye başlamış, liu shan döneminde de regent olarak görev yapmıştır. "thirty six stratagems" ve "mastering the art of war" isimli 2 adet ünlü kitabı bulunan zhuge liang’ın aynı zamanda modern crossbowların*mucidi olduğu rivayet edilir.
 • sürekli olarak eserler okuduğum ve oyunlar oynadığım adamdır. hep onun gibi olmak istemişimdir. boş şehir taktiği, ve battle of chibi'de kullandığı taktikler, düşmanı korkutma yöntemleri çok fenadır.

  aurıca chu ko nu denen crossbowların atasının mucididir. ismini zhuge'den alır.
 • romance of the three kingdoms'un esas oğlanı, tek kişilik sikici timi.
 • kendisinin zaman yolcusu olma ihtimâlini düşündürendir. nitekim o seviyede zekâya sahip olan birinin ms 2. yüzyılda yaşamış olması insana ilginç geliyor. hatta şunu da eklemek istiyorum, eğer çin tarihinde ondan sonraki en zeki kişi, onun yüzde biri kadar bir beyne sahip olsaydı, şu an dünya dili olarak ingilizce değil çince konuşuyorduk.
hesabın var mı? giriş yap