şükela:  tümü | bugün
 • osmanlılarda okçulukta yayı baş parmak ile germeyi gerektiren teknikte kullanılan, baş parmağa takılan halka benzeri aparat.
  tahtadan, metalden, fildişi, boynuz, kemik ya da deriden yapılmış olabilir ama çok acayip mücevherlerle bezeli olanları topkapı sarayı hazine dairesinde görülebilir.
 • sadece bir basit aparat olmayan, kendi ruhuna ve uğuruna sahip olan zanaat gerecidir. topkapı sarayında bu kadar çok sayıda ve olağanüstü nefasette örneklerinin bulunması boşuna değildir. zihgiri kemânkeş öyle kafasına göre alamaz; yeterince pişip menzil açtığı zaman duayla pîri verir. at üstünden yapılan atışlarda, ağır savaş oklarını atabilecek büyük boylu 70 librelik yaylarda pîrlerin piri olsa zihgirsiz atış yapılamaz, zati kirişi tutmak için gereken mandalı bu aparat olmadan kurmak mümkün değildir. iyi bir kemânkeş ayrıca zihgirini asla yanından ayırmaz, tercihan kalbinin üstünde veya boynunda bir kesede taşır.

  daha geniş bilgi için murat özveri'nin "okçuluk hakkında merak ettiğiniz her şey" adlı kitabına bakılabilir.
 • http://www.islamveihsan.com/…6/02/başlıksız-122.jpg
  fatih'in sağ el başparmağında görülebilir.

  düzeltme: eski link ölmüştü.
 • (bkz: moğol yayı)
 • osmanlılarda, diğer bütün asya kökenli milletlerdeki gibi kiriş (çile), başparmak ile çekilir ve bırakılır. okçu başparmağını özel bir yüzük ile korur. bu yüzüğe zihgir denir.
  ayrıca (bkz: şast)

  farsçada zih: kiriş, gir: tutan anlamına gelir.

  kaş (üçgen gibi olan kısım), kulak (zihgirin içinden çıkıp kaşa doğru gelen deri parçası) ve eşik adı verilen 3 bölümden oluşur.

  metal, kemik, boynuz, fildişi ve yarı değerli taşlardan yapılır.

  edit:link gitti
 • padişahların taktığı zihgirler genelde yeşim ve altın işlemeli olur.
 • murat özveri'nin uyguladığı bir yöntemle, dental akrilikten imal edilenleri; güncelde en ucuza maledilebilecek ve fiyat/performans açısından en etkili şekilde kullanılabilecek olanlardır.

  nasıl yapılacağına gelince: http://www.tirendaz.com/tr/?page_id=960
 • pek çok farklı materyalden üretilebilir..

  örnekse, bu videodaki amcam 6-7 dakika içinde pprc * boru parçasından son derece efektif bir zihgir çıkarıyor.. biraz işin içinden bakan biri, gelişime hayli açık olan bu metodun her türlü farklı form, inceltme, kıvrım ve süslemeye müsait olduğunu fark edecektir.. ekonomik ve pratik olmasından söz etmedim bile daha..
 • (bkz: zekkir)
 • osmanlıda kemankeş adı verilen kıdemli okçuların kullandığı yüzük benzeri aparat. ''çile'' denen yay kirişi, en güçlü parmak olan başparmakla çekildiğinden zihgir başparmağa takılırdı. çile çekmek deyimi de okçu tekkesine yeni girmiş acemilerin, ok meydanına çıkmadan önce boş yaylar (bkz: kepaze) üzerinde binlerce kez çalışmalarından köken almaktadır. okçu zihgirini kolay kolay çıkarmazdı ve zihgir taşımak savaşçı (bkz: bahadır) olunduğunun bir belirtisiydi. manda boynuzundan zihgir yapımının gösterildiği bir video şuradan izlenebilir:

  https://www.youtube.com/watch?v=ph8v_enyjuk