şükela:  tümü | bugün
  • gönülsüz ziyaret edilen akraba evi bunlardandır.

kendiniz gidiyorsanız bile çocuğunuzu götürüp, süs niyetine köşeye oturtup, boş muhabbetinizi dinletmeyin. kim bilir ne savaşlar veriyor o çocuklar, asık suratlarıyla kendi içlerinde? siz de bu da benim çocuk deyip kasıla kasıla oturuyorsunuz. ne salaksınız lan.
  • dini yerlerin tamamı.
  • (bkz: avm) avm'deyken kendimi tam bir distopyanın ortasında buluyorum
  • akrsba ziyareti degildir, zorunlulultan gidiyorsaniz gitmeyin olm, somuruk suratlarinizi gormeye merakli degil kimse, ne sizin ne de veledinizin.
  • (bkz: şantiye)
  • geçimsiz bir aile.

birbirini sevmeyen iki eşin kavgalarına, tartışmalarına şahit olmak zorunda kalmak ve bu ortamda yaşamak zorunda kalan bir aile ferdi olmak.
  • sürekli din, magazin ve ikiyüzlü siyasetin konuşulduğu ülkelerdir.
  • bulunduğunuz ortamda en zeki kişi sizseniz burası da zihin körelten ortamlar arasına rahatlıkla girebilir.
  • hazır bayram seyran, aile üzerine biraz düşündüm.
    eğer ki bir tabur insanla bir araya geleceksek, bu topluluğun bize keyif vermesi lazım gelir. kafa açan konuşmalar yapılması, sevgi ve saygının hissedilmesi, yanlarında gülebilmek ve eğlenebilmek gereklidir.
    toplum aile yapısına çabucak göz atalım. çekirdek aile ve akrabalara. mutlusu yok mu, elbette vardır. fakat vuku bulmuş bir aile toplaşmasında, genelde bitse de gitsek surat ifadeleri, içler şişmiş, ortak konuşacak hiçbir payda yok, herkes birbirine eyyorlama peşinde, geçmiş meseleler masaya vurulmuş, para miras meseleleri, sen bana orda onu demiştin, ben bunu yapmıştım, nuh nebi tarihinde bana şunda yardım etmedin, alttan girdin üstten çıktım reröererö limitsiz bir çekişme. işler biraz daha sakin kalabilirse "eee daha daha nasılsınız" kısırdöngüsü, ortamda olmayana ve muhtemelen bağları kesebilmiş aile bireyine gömmekler, binbir zahmet kurulan sofralar, hadi kurması mesele değil bir de birbirine girmiş dağınık sofraları kalabalıkla boğuşarak kaldırmaklar, ortamda çocuk varsa 5 dakika bile sukunet sağlanmaması ve daha nicesi, sahiden aksama kadar aile ortamı ve bayram/düğün/rituelsel toplaşmaların iç kıyan sahnelerini tasvirleyebilirim.
    dolayısıyla belirli bir olgunluk seviyesinden sonra aile ortamları bazılarımız için zihin körelten ortamlardır. altını çiziyorum belirli bir yaş değil, olgunluk. kime, ne zaman bu hidayetin ineceği ve kendisini ne zaman beşiğinden, köklerinden uzaklaştırabileceği belli olmaz.
    zihin besleyici aileleri olanlar müstesna, onlar şanslı kullar. bazen görüyorum çok sakin, dingin, asil, herkesin sınırını bildiği ve destekleyici konuşabilen aileler. iç çekip mutluluklar diliyorum.
  • askeriye