şükela:  tümü | bugün soru sor
  • türk borçlar kanununda irade ile beyan arasındaki uygunsuzluk halleri arasında sayılmasına rağmen zihni kayıtta bulunanın, yapıtığı sözleşme ile bağlı olduğu hükme bağlanmıştır. içerik olarak kişinin iradesinden farklı bir unsuru beyan etmesidir ancak beyan teorisi ışığında bakıldığı için yapılan akit geçerlidir.
  • zihni kayıt hali kisinin,iradesi ile beyanı arasında isteyerek meydana getirdigi bir uyusmazlık halidir.kisi bir beyanda bulunmakta ama aslında herhangi bir sebepten dolayı o beyanın sonucunu istememektedir.mesela a* bir magazaya girer.televizyonlara bakmak istedigini soyler.magaza sahibi a ile cok ilgilenir,uzun sure ona cesitli televizyonlar gosterir.fakat a icin televizyonlar cok pahalıdır.ayıp olmasın diye aslında almak istememesine ragmen magaza sahibine,simdi param yok,ama yarın gelip bir televizyon alacagım der.bu durumda kisinin iradesi aslında sozlesme yapmaya yonelik olmadıgı icin sozlesmenin irade unsurunda bir sakatlık vardır.bu durum borclar kanununda duzenlenmis degildir.ancakguven teorisiacısından muhattabın, bu beyanın gercege yonelik olup olmadıgını anlayıp anlamadıgına veya gereken ozeni gosterse anlayabilip anlayamayacagına bakılır.yani eger muhatap bu beyanın iradeyi yansıtmadıgını anlayabilecek durumdaysa sozlesme kurulmus sayılmaz.
    ayrıca (bkz: reservatio mentalis)
  • (bkz: yalan)
  • hukuk düzeninin, sizin içinizdeki aşağılık kompleksini veya kibri dikkate almadan, sadece dıştaki irade beyanına odaklandığını anlatan terim.
  • irade ile irade beyanı arasında bir tarafın isteği ile yaratılan uyumsuzluk anlamına gelen bir hukuk terimidir. zihni kayıtta gerçek iradeye uymamasına rağmen yapılan beyan geçerlidir ve bağlayıcıdır. sözleşmenin geçersizliğini öne sürmek veya iptalini istemek mümkün değildir. diyelim ki, bankadan kredi çekmek isteyen bir arkadaşınız, bankanın kefil istemesi üzerine sizden kefil olmanızı rica etmiş olsun. siz de gerçekte kefil olmayı hiç istememenize rağmen çok yakın arkadaşınız olduğu için kıramayarak kabul etmişseniz, bu durum zihni kayıta örnektir. yani kefil olma yönünde irade beyan etmiş, imza atmış olmanıza karşın esas iradeniz kefil olmama yönündedir. ancak bankayla yapılan sözleşme ve sizin vermiş olduğunuz kefalet hukuken geçerlidir.
  • arkadaşa istemeye istemeye* kefil olmak.
  • bir kimsenin arzu etmedigi bir beyanı bilerek yapması.