şükela:  tümü | bugün
 • esaretin bedeli/shawshank redemptionda andy dufresnein hapisaneden kaçtıktan sonra yerleştiği meksikaya bağlı ada
 • filmde(shawshank redemption) andy(tim robbins) red'e(morgan freeman) soyle anlatir:
  "little place right on the pacific. you know what the mexicans say about the pacific? they say it has no memory. that's where i'd like to finish out my life, red. a warm place with no memory. open a little hotel right on the beach. buy some worthless old boat and fix it up like new. take my guests out charter fishing."
 • ssg'nin bsa gozlem ve tefti$ kurulu ba$kanligini yaptigini duydugumuz 3+ tarafi denizlerle cevrili kara parcasi*.
 • 10 km güneyine açılan ixtapa zihuatanejo international airport ile artık butik özelliğini kaybeden koy kasabası.
 • adı nahuatl dilindeki ciguatlan* kelimesinden geliyor. kelimenin anaerkil anlamına dair rivayetlerden biri de şu: bir tarascan lideri, himayesindeki kadınları az sayıda erkekle beraber mitsel bir set tarafından korunduğuna inanılan bu sahile gönderiyormuş. köpekbalığının az, kadının çok olması nedeniyle aztekler buraya "kadınların yeri" demişler.

  sahil uzun yıllar korsanların sığınağı olarak kullanılmış. 1527'de ispanyolların burdan doğuya giden bir ticaret güzergahı oluşturmasıyla, bölgede ispanyolcanın etkisi giderek artmış ve kasabanın adı zamanla ciguatlan>ciguatanejo>zihuatanejo şeklinde değişime uğramış. different seasons kitabının raflardaki yerini aldığı 1982 yılında kasaba halen -balıkçılar ve orta halli tatilcileri saymazsak- pek fazla kimsenin haberdar olduğu bir yer değilmiş ve 12 yıl daha öyle kalmaya devam etmiş.

  derken, tim robbins "pasifiğin kıyısında küçük bir sahil kasabası"ndan bahsettiği o cümleyi kurmuş.
 • benim gibi dokuzuncu nesil vede benim gibi çerkez olan sözlük yazarı..
 • (bkz: kongh)
 • şans oyunlarından para tutturursam gidip yerleşeceğim masal adası.
 • 'her şey'in başlangıcında rol oynayan, hayallerimin, geleceğimin, cennetimin gömülü olduğu ada... gideceğim, eğer yamulmamışsam yerleşip, orada öleceğim.
 • telaffuzu zor olan ada.

  --- spoiler ---

  -buradan hiç çıkabileceğini düşünüyor musun?
  -ben mi?
  -evet.
  -bir gün uzun beyaz sakallarım olduğu zaman.
  -sana nereye gideceğimi söyleyeyim. zihuatanejo.
  -ne dedin?
  -zihuatanejo. meksika'da. pasifik okyanusu'nda küçük bir yer. meksikalılar pasifik hakkında ne derler biliyor musun? hiç hafızası olmadığını söylerler. işte hayatımın geri kalanını burada yaşamak istiyorum. hiç hafızası olmayan sıcak bir yer. tam kumsalda küçük bir otel. eski değersiz bir tekne alıp onu yeniymiş gibi onarmak. misafirlerimi balığa çıkartmak. zihuatanejo. böyle bir yerde, birşeyler temin etmesini bilen bir adam işime yarar.
  -dışarıda başaracağımı sanmıyorum. hayatımın çoğunu burada geçirdim. ben kurumsallaşmış bir adamım. aynen brooks gibi..
  --- spoiler ---