şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir zihni sinir tasarımı olmaya aday alet... otomatik ses uyarılı iki seçenekli (33/99) tespih özelliğinin yanı sıra namaz vakitleri için alarm sistemiyle yüklü zikirmatiğin satışlarında savaş dolayısıyla patlama yaşanmış. buna sebep olarak da "müşterilerin barış için dua etmekten başka yapacak birşeylerinin kalmadığı" imiş...
 • dijital tesbih zikirmatik grubuna girer. ve fakat, zikirmatik mekanik bir cihaz da olabilir, dijital olması zorunluluğu yoktur.
 • sanal ortamda, çekilen bir adet zikirin, ms office programının kopyala - yapıştır teknolojisiyle çoğalttığı. dinde kolaylıkçıların yeni bir ürünü..
 • dandik bir hesap makinesiyle de yapılabilecek bir sayaçtır şöyleki:

  1 ve + tuşlarına basıldıktan sonra sürekli eşittir tuşuna basarsanız alet birer birer saymaya başlayacaktır. daha fazla artış için 2, 3, 23 vs... denenebilir ama kabul edilir mi bilemiyorum..
 • milletvekillerince kullanılan bir tür sayaç:

  "konya'dan milletvekili seçilen ayşe türkmenoğlu, mazbatasını almaya zikirmatikle geldi.

  konya’dan 72 yıldır meclis’e giren ilk kadın olan avukat ayşe türkmenoğlu, mazbatasını elinde zikirmatikle (numaratör) aldı.

  erkekler gibi tespih taşımaktansa zikirmatik kullandığını söyleyen türkmenoğlu, "allah’ın 99 ismini çekiyorum. sürekli dua okuyorum" dedi " (kaynak:internethaber.com)
 • sol frame'deki adını zikimetak olarak okuduğum ve "yeni bir prezervatif markası mı peydâ oldu lan? düşüncesine gark olmama sebebiyet veren cihaz, alet, zamazingo.
  allah belamı verecek ama du'bakalım.
  edit: şimdi de zikimtrak okudum lan.
 • zihni sinir değildir, tam aksine mekanik tespihin mirasından, dijital çağın gereksinimlerinden ar-ge sonucu ortaya çıkartılmış bir üründür. i-mam, e-mam ve zekatmatik projeleri için de öncü olmuştur. buradaki önemli nokta gelistirdigi robotlara namaz kildiran muhendis abinin öğrencilik yıllarında aldığı bir ders olan dijital lojikin konseptini anımsayıp "neden olmasın" demesidir.
 • adı her ne kadar zikirmatik olsa da, kullanım alanı alabildiğine geniş olan, mekanik ya da dijital sayaç çeşididir. 3 haneli sayacın sayıları siz düğmeye her bastığınızda birer birer artar. böylece mümin kaç kelime-i tevhid getirdiğini ekrandan görebilir. tespihe pratik bir alternatiftir. bir zamanlar her üst geçitte satılırdı. sanırım artık piyasası bitti.

  örnekle açıklayalım:

  mümin sayaç scoreboard
  pisssssmi tık 0 0 1
  pisssssmi tık 0 0 2
  pisssssmi tık 0 0 3
  pisssssmi tık 0 0 4
  pisssssmi tık 0 0 5
  pisssssmi tık 0 0 6
  pisssssmi tık 0 0 7

  ...daha gider bu...
 • saka gibi bir alettir. boyle saka dukkanlarinda satilan patlayan sigara gibi, icinden orumcek firlayan maytap gibi birseydir bence. ilk defa hacdan gelen amcamla yengemin elinde gorduydum ben bu aleti tee seneler evvel. bismillahirrrahmanirrahim deyip tik diye basiyorlardi. ben gercekten de bir saka sanmistim. ama zaman icinde gordum ve anladim ki saka degil. ya bu nasil bir istir, bu isin mantigi nedir ben anlamadim. sen kalbini temiz tut, istedigin kadar allah de, bismillarrahmanirrahim de, allahu ekber de ne farkeder ki? onemli olan niyetse degil mi? ama elinde alet yardimiyla cit cit saymak biraz aldatmaca bir is gibime geliyor benim. hayatta kullanmam boyle birseyi. istedigin kadar istedigin kelimeyi soyle ne farkeder ki? sayisini tutunca ne olacak anlayamiyorum ki? yani inancin geregi soylemen gereken kelime sayisi 999'u gecip 1000 olsa cehennemde mi yanacaksin? ya da 998'de kalsa cin mi carpacak? bir turlu cozemedim ben bu islamin modern yuzunu. (modernlestirilmeye calisilan mi demeliydim acaba?)
 • küçükken en sevdigim oyuncagım.