*

şükela:  tümü | bugün
 • (kale-i zir) arapca asagi kale anlamina gelir. camlihemsin cat yolu üzerinde bulunan buyulu mekanin ismidir.
  yöre halkı arasında 80'li yillarda bir kaç köylünün bu kalede hazine bulduğuna dair söylentiler vardir.
  sözlükte zile kalesi basliginda incelenmesi nasip olmuştur.
  http://www.geocities.com/…er_2000/historic/d02.html
 • komnenoslar doneminde yapildigi tahmin edilen ucurumun kenarina kurulu guzel manzaraya sahip kale..asagisindan firtina akar uzanip da firtinaya bakmak ürpertir .
  lazlarin hac yeridir, her yayla gezintisinde zil kale tavaf edilmeden ,durup manzaraya karsi bi fotograf cektirilmeden gecilmez...
 • rize çamlıhem$in yolundan ayder yoluna sapılmadan sağdan gidilir.. biz yolun yarısına gidip selden ötürü yolların kapanması dolayısıyla geri dönmek zorunda kaldık.. çok yağı$lı bir havada çıkılmaması tavsiye edilir.. zira yollarının kapanması an meselesi..kale, dere yatağından 100 m denizden 750 metre yüksekliktedir.. kalenin yapılı$ tarihi hakkında net bir veri bulunmamaktadır, 14.-15. yüzyıllara ait olduğu dü$ünülmektedir.. osmanlı bu bölgeyi aldıktan sonra kale-i zir adıyla kaleyi askeri amaçla kullanmı$..
 • (bkz: rize)
 • onundeki tabelada "dere yatağından 100 m denizden 750 metre yüksekliktedir" yazsa da asagiya bakildiginda derenin bir damla su kadar kucuk gorundugunu soylemeliyim. nasil yuz metre oluyor o yukseklik anlamadim. iki uc de fotograf koyalim en amatorunden.

  http://img291.imageshack.us/…?image=p1010848qb7.jpg
  http://img181.imageshack.us/…8/zilkaletabelavv3.jpg
  http://img187.imageshack.us/…7/3602/p1010834am4.jpg
 • ayder'e gitmek için yola çıkılır, çamlıhemşinde yol ayrımı görülüp gitsek mi denilir. çoğu insan yolun bozuk olmasından dolayı geri dönmüşler ama kesinlikle sonuna kadar gidilmesi, görülmesi gereken kale. aşağıda vadide akan dere, sislerin bulutların içinde müthiş bir görsel zevki var bu kalenin.kesinlikle geri dönmeyin sonuna kadar gidin, ayder'e yapılan her iğrenç otelden sonra, yeşilin içinde duran bu kale ayder'i bile döver
 • doğu karadeniz'in gezilip görülmesi gereken tarihi yerlerinden biri olan kale vakti zamanında ipek yolu üzerinde bulunan bir savunma kalesi imiş. 13. yy da yapıldığı düşünülüyor. yazdığına göre bu kaleye kardeş iki kale eşlik ediyormuş fakat ne yazık vakit darlığından kendilerini keşfedemedik. yeşilin istilası altında harika manzara, ciğerlerinizi delen oksijen, gidin oturun etrafı dinleyin derim. kaleye giden yarı beton, yarı toprak yol, yağmur çamur, kalenin yanına yapılmış özenle seramik döşenmiş fakat sonrasında unutulmuş ve yurdum insanın gördüğünüzde utanç içinde izleyeceğiniz kadar pislettiği (bunu hayvan yapmaz dedirtecek kadar) sizi bu şahane mekandan soğutmasın. gidiniz, görünüz, bakınız, soluyunuz. enfes!
 • karadeniz'in guzellikleri arasinda az bilinen guzide bir kaledir. sumela, ayder, ayasofya iyidir elbette ama zil kalesi de onlardan asagi kalir bir yapi degildir. kale vadinin ortasinda her yere hakim goruntusuyle kartal yuvasi gibi dikilmektedir. ortam o kadar guzel ve etkileyicidir ki insanin basi hem yukseklikten hem de guzellikten ciddi ciddi donmektedir. kaleyle ilgili tek sorun ulasimin cok boktan olmasidir. kaleye cikan yolun ilk yarisi tas toprak, diger yarisi ise eski tip tas yoldur ki bu yol gayet cilloptur. fakat yolun o ilk kisminda gayet dikkatli olmak gerekiyor, sahsen ben bu yolda iki teker patlattim ve guzelim mondeo'yu altini tasa vura vura mundar ettim. gideceklere tavsiye, alti yuksek arabaya binin.
 • tarihi ipek yolu üzerindedir.

  osmanlı imparatorluğu zamanında 30 askerle hem kontrol hem de güvenlik görevi gördüğü rivayet edilir.

  ayrıca annem her gittiğinde kalenin kapısında kale muhafızı gibi pozlar verir. sırf bu yüzden ismini okuduğum duyduğum zaman annecim aklıma gelir.

  29 yıllık rizeliyim, daha da gitmek nasip olmadı.