şükela:  tümü | bugün
 • tokatın bir ilçesi, kendine has pekmezi ile ünlüdür.
 • caesar'ın unlu "veni vidi vici" sozunu soyledigi yer. tokat'ın ilçesidir.
 • pekmezi ile ünlü bir yerdir. bakınız hatta yazılmışı var: meşhur zile pekmezi.
 • köme ve leblebisi ünlü ilçemiz.
 • (bkz: sile)
 • adı en çok değişen yerleşim yerlerinden biridir. hititlere kadar uzanan tarihinde, sırasıyla zela, zelitid, zelitis, anzilla, gırgıriye (karkariye), zeyli, silay, ve nihayetinde zile adıyla geçmektedir. bağları bahçeleri çok güzeldir, özellikle kiraz zamanında* gidip görülmeye değer bir yerdir.
 • insanlarının yobaz,bağnaz ve çekilmez olduğunu düşündüğüm şehir
 • irrasyonalitenin hakim olduğu topraklar.

  türkiyenin belkide en kaba ve komik şivesine sahiptir. yemiş olmak için yiyen, misafirlikte önlerinden kaçıracaklarmış gibi yiyen, yemeğin başı, ortası, sonu demeden zileli gibi geğiren, desinler delisi, yüze gülüp arkadan konuşan, hiç hoşlanmasalar da çok leziz misafir ağırlayan, akrabalığa hadinden fazla önem veren, çay bağımlısı olan, her durum karşısında farklı bir kişilik sergileyebilen, olmadıkları halde anne veya babalığa soyunan, ölmek üzere olan kimseye yardım etmeyip ölümünü bekleyen, tüm bunlardan sonra yine de kalpleri çoğumuzdan temiz olan insanları vardır. pazar kurulan günler pazar duası, cuma günleri cuma duası, bayramlarda bayram duası, vb. adı altında sokaklardaki megafonlardan dua yayınları yapılır. aynı zamanda bol bol ilan yapılan megafonlardan yayınlanan duayı duyduklarında stadda futbol oynayan oyuncular bile hem top sürer, hem elleri havada dua ederler, etmeyeni kınarlar. leziz baklavaları, kürdan gibi sarmaları ile kendine has öyle pek geniş bir yemek kültürü olmasa da bilinen yemekleri mükemmeliyete vardırırlar. tüm yurda örnek olması gerekecek şekilde çerkes, kürt, laz, rum, ermeni, gürcü ve daha sayamadığım niceleri gibi her ırktan insan yıllarca beraber yaşamış, halen de yaşamaktadır.

  tamamen renault* toros* ve 12lerden oluşan trafiği, sayıları artan zile zenginleri sayesinde yavaş yavaş kişiliğini yitirip toyota*lara, focus*lara boğulmaya başlamıştır. plakasız mopet ve mobiletleri ile de ün yapan ilçemizde son zamanda bir "hızlı motür" furyası baş göstermiş, kawasaki ninja*lar cirit atmaya başlamıştır. sokakları mis gibi(!) tezek kokar, belediye arabasının su sıkarak yaptığı temizlik esnasında üzerinize sıçrayan ya da üzerine bastığınız çamur, çamur olmaktan çok uzaktır.

  ona buna kendilerince isim takmakta üzerlerine yoktur zilelilerin. eylem ve nesne tanımlama güçleri had safhadadır. bir kaç örnek vermek gerekirse:
  onbir gatlı: ilçenin göbeğindeki büyük zile oteli'nin halk arasındaki adıdır. evet bildiniz bina 11 katlıdır.
  çandırım çüş: tahtaravalli denen oyuncağa çocukların taktığı bir isimdir. anlamını kendileri de bilmezler.
  elli ayakh*lı: elinden iş gelen, becerikli olan hanım kızı tanımlar bu tabir. nedendir bilinmez, erkekler için kullanılmaz.
  soyulmuş yumurtaabi*: beyaz tenli, akça pakça anlamındadır. yine sadece kadınlar için kullanılır.
  ötürük: ishal. oturmaktan geldiği yönünde rivayetler söz konusu.
  garaşimşek: yeşil mercimek çorbasıdır. renginden olsa gerek böyle bir benzetmeye gidilmiştir.
  pöong: veni vidi vici yazan ünlü taşı olduğu yerden kaldırıp belediyenin bahçesine koyduracak kadar olan ilginç olan belediye teşkilatının, dua yayınından sonra en büyük hizmeti olarak bulvara kurulan havai fişek şeklindeki ışıklara verilmiş isimdir. bu ismin orijini dikilen direklerin yaptığı çeşitli ışık oyunları içerisinde bir tanesinin durup durup "pöong!" diye bir fişek edsıyla patlamasıdır. işin daha da enteresan yanı hiç ses çıkarmayan bir hareketi seslendiren böyle bir tabire tüm ilçe hemen alışmıştır. "kaptan pöongde at beni." diyen yolcuya soförün cevabı "birincide mi ikincide mi?" şeklinde olur.
  nacakhlı oğlan: bu son bombalardan biridir. bu örnekte doğrusunu bildikleri halde halk levyeye nacak deme gereği duymuştur. nacaklı oğlan ise son zamanda yine karşımıza, ekranımıza çıkan gordon freemandan başkası değildir. internet kafe gençliği sıklıkla kullanır.

  zile son derece enteresan küfür ve beddualara da sahiptir:
  kanın içine ığıl ığıl aksın: iç kanama geçir manasında ilginç bir beddua.
  ellerin yanına uzansın: musalla taşına yat, öl manasına gelir bu da.
  kara baba çıkasıca: anlamı anlaşılamadı, araştırmalar sürmekte. (editle gelen anlam: kara baba denen bir cilt hastalığına gönderme yapılıyormuş*)(başka bir anlam da kara veba olduğu yönünde geldi. yine aynı yöreden, daha muhtemel bir anlam.**)
  sidüklüğüne daş durasıca: böbrek taşının bahis konusu olduğu başka bir postmodern beddua.
  dahtalara gelesüce: tabuta girme eyleminin vurgulandığı acıma yoksunu bir örnek daha.
  aazına ötüriim: ağzına sıçiyim manasında fakat ötürük'ün anlamıyla bambaşka diyarlara kanatlanmakta.
  vay amını eşşek siksin: yoruma gerek yok aslında. hayranlık, şaşkınlık anında sarfedilmesi ile gönüllere taht kurar.
  ayrıca bombalardan (bkz: boku bogrunden sidigi kulagindan gelmek)
 • sevgi ve heyecan ile hazirlandigi belli olan ve icinde insani gulumseten ayrintilar barindiran sevimli bir site:

  http://members.lycos.co.uk/zile/