şükela:  tümü | bugün
 • bugün haberdar olduğum hadis dini ibadetlerinden biri..

  ---------------
  zilhicce oruçları başlıyor..

  3/9/2016 cumartesi zilhiccenin ilk gúnü

  ?? "bu 10 günün hayrından mahrum olana yazıklar olsun.!"
  buyuruyor peygamberimiz (sav)
  paylaşıp herekese duyuralım hayra vesile olalım inşaallah

  peygamberimiz (s.a.v ) buyuruyor ki ;

  zilhicce ayının birinci günü: allah (c.c) adem peygamberin duasını kabul edip affetmiştir. işte bu günde oruç tutan kimsenin allah (c.c) ufak-tefek günahlarını affeder.

  zilhicce ayının ikinci günü: allah (c.c) yunus peygamberin duasını kabul ederek kendisini balığın karnından dışarı çıkarmıştır. bu günde oruç tutan kimse, en ufak bir günah işlemeksizin, bir yıl ibadet etmiş gibi sevap kazanır.

  zilhicce ayının üçüncü günü: allah (c.c) zekeriyya peygamberin duasını kabul etti. bugün de bir dilekte bulunanların dileğini allah (c.c) muhakkak yerine getirir.

  zilhicce ayının dördüncü günü: isa peygamberin doğduğu gündür. bu günde oruç tutanlardan allah (c.c) umutsuzluk ve yoksulluk gibi kaygıları kaldırır. o kimseler aynı zamanda kıyamet günü iyi kullarla beraber olacaktır.

  zilhicce ayının beşinci günü: musa peygamberin doğduğu günüdür. bu günde oruç tutan kimse münafıklıktan ve kabir azabından kurtulur.

  zilhicce ayının altıncı günü: allah (c.c), sevgili peygamberi hz. muhammed (s.a.v)'e hayır kapılarını açar.bu günde oruç tutanlara allah (c.c) rahmet nazarıyla bakar ve onları ebediyyen azaba uğratmaz.

  zilhicce ayının yedinci günü: bütün cehennem kapıları kapanır. zilhiccenin ilk 10 günü geçene kadar asla açılmaz. bu günde oruç tutan kimseye allah (c.c) fakirlik yolunun 30 kapısını kapayıp, zenginlik yolunun 30 kapısını açar.

  zilhicce ayının sekizinci günü: tevriye günüdür. ibrahim peygamberin kurban kesme hususundaki rüyasını, gördüğü ve düşünmeye koyulduğu gündür. bu günde oruç tutan kimseye allâh (c.c) bilgisinin kavrayamayacağı derecede sayısız mükafatlar verir.

  zilhicce ayının dokuzuncu günü: arefe günüdür. ibrahim peygamber’in oğlu ismail'i kurban kesmesi gerektiğini anladığı gündür. bu günde oruç tutan kimsenin allâh (c.c) geçmiş ve gelecek ufak-tefek bir yıllık günahını affeder.

  “dininizi (islamiyeti) son olgunluk derecesine eriştirdim ve size karşı olan nimetimi tamamladım" diyen (maide sr ayet:3) allâh kelamı bugün inmiştir.

  zilhicce ayının onuncu günü: kurban bayramı günüdür. bu günde kurban kesen kimsenin, kurbanın daha ilk kan damlası yere düser, düşmez allah (c.c) hem kendinin hem de çoluk çocuğunun ufak-tefek tüm günahlarını affeder.

  yine bu günde bir mü'min’in karnını doyuran veya herhangi bir kimseye sadaka veren kimseyi allah (c.c) kıyamet günü bütün ahiret sıkıntılarından kurtulmuş olarak diriltir. amel terazisinin sevap kefesi de uhud dağı gibi ağır çeker.

  not: dokuz günü oruçlu geçirip 10. günüde kurbanın eti ile orucu açmak müstehaptır. ancak kurban eti çok geç gelecekse başka bir şey yemek gerekir, zira bayram günü oruç tutmak haramdır. bayram günü oruca niyet etmiyoruz sadece kurban etiyle azımızı açmak için niyet ediyoruz.
  -------
 • tutulması gereken sevabı bol oruçlardır.