şükela:  tümü | bugün
  • ilk kapı zili icad edildikten sonra,bulu$ standart hale gelinceye dek,aparatın kullanılageldiği evlere zilli denmi$tir.

18.yüzyıla kadar zilsiz lafı da halk arasında oldukça yaygın idi.
  • "basit kadın" manasına kullanılan bi nevi aşağılama ve küfür hedesi.

gerçi ne hikmetse kullanım alanı bayaaa da geniştir, neredeyse bi nevi şirinlik tabiri için bile kullanılabilir.
  • caddebostanda bir bar. önünde her allahın günü vedat okyara rastlayıp maç geyiği yapabilmek dışında hiç bir özelliği yok.
  • gordugum en pahali giyecekleri satan marka. 1991 yilinda bir ceket icin 48.000.000tl fiyat bicmislerdi gazzelini de host demis, etiketini calip saklamistim. hala durur. artik siz hesaplayin kac para eder bugunun parasiyla.
  • (bkz: şıllık)
  • zerrin özerin köpeğinin ismi. her allahın günü ezilme tehlikesi yaşıyordur hayvan.
  • sezen aksu ve aysel gurelin birbirlerine hitap kelimesi.
  • ben türkümü okurken bulunduğum sınıf, işçi ve emekçi dünyası adına okudum. türkülerimi, yapıtlarımı belli bir emekle yaptım. türk sanatına çok hayranlığım vardır şüphesiz. ancak benim türkümü adımdan korkarak radyoda kimine garip, kimine kul aşık, kimine kul filan diyerek yapıtlarımı değiştiren dostlarım için okuyuorum bu türküyü. zilli... aranjman, maranjman ben anlamam. saygım var bütün müziklere fakat bir daha değiştirmemeleri için zillileri size bırakıyorum.
    aşık mahzuni şerif...

türkümü yaktı yıktılar
    bizim elde bir kaç zilli
    ne erkektir ne dişidir
    bizim elde bir kaç zilli

sırası gelir yorumcu
    kıvır kıvır kıvırımcı
    aklı sıra çok devrimci
    bizim elde bir kaç zilli

akartürk'tür, akarsu'dur
    akanların sonu budur
    akbayram mı bilmem nedir
    bizim elde bir kaç zilli

benim türküm haykırırlar
    bangır bangır bangırırlar
    adım demez sakınırlar
    bizim elde (köyde) bir kaç zilli

ardından boğası çoktur
    boğalardan karnı toktur
    mahzuni'den haber yoktur
    bizim elde bir kaç zilli...

(bkz: edip akbayram)
    (bkz: bedia akartürk)
    (bkz: muhlis akarsu)
  • arka bahceden eve erkek kedileri alan kendini bilmez mayısık cagırdıgında gelmeyen uyudugunda ise kıcından ayrılmayan kedimin adı...
  • tamamı bayanlardan oluşan perküsyon topluluğu, başarılarının devamını diliyoruz..