• ailecek şiddetli öksürük, baş ağrısı ve burun tıkanıklığını parasetamolle iyileştiremeyince benim koyduğum farenjit teşhisi üzerine yine internette yaptığım araştırmalar sonucu bulduğum zimaksı içmemize karar verdim. sonuçta maşallah annem, babam iyileşti lakin zimaks bana fayda etmedi. hala deli gibi öksürüyorum. başım çatlıyor. burnum otomobil lastiği gibi.
  • bunu bulan adam ateist ya da hristiyan, yahudi ya da müslüman hiç fark etmez kesin cennete gitmelidir.

(bkz: sen allahın bir lütfusun)
  • zimaks
    film tablet, oral süspansiyon

etken maddeler:
    sefiksim(sefixim)

piyasa şekilleri:
    200 mg: 10 tablet,
    400 mg: 5 tablet,
    400 mg: 10 tablet'lik blister ambalajlarda.

50 ml'lik şişe, 100 ml’lik şişelerde 5 ml işaretli ölçekle birlikte.

kullanım şekli:
    erişkinler ve 12 yaşın üzerindeki çocuklardaki doz: standart doz günde 400 mg’dır. bir defada tek doz halinde veya 12 saat arayla iki eşit doz halinde alınabilir. komplike olmamış idrar yolu enfeksiyonlarında günde 200 mg’lık tek doz yeterlidir. çocuklardaki doz: 2 yaşına kadar olan çocuklar için günde 8 mg/kg önerilir. bu doz bir defada veya 12 saat arayla iki eşit doz halinde verilebilir. 2-4 yaş arasında günde 100 mg, 5-8 yaş arasında günde 200 mg ve 9-12 yaş arasında günde 300 mg verilir. 50 kg’dan veya 12 yaşından büyüklerde erişkin dozu uygulanır. 6 aylıktan küçüklerde sefiksim’in güvenilirlik ve etkinliği saptanmamıştır. yaşlılarda erişkinler için önerilen doz uygulanır. böbrek yetmezliğinde doz: kreatinin klerensi 21-60 ml/dak ise, standart doz aralığında günlük standart dozun %75’i verilir. kreatinin klerensi 20 ml/dak’nın altında olan veya devamlı ambulatuar peritoneal diyaliz tedavisindeki hastalarda; standart doz aralığında günlük standart dozun %50’si verilir.

endikasyonları:
    duyarlı streptococcus pyogenes, streptococcus pneumoniae, streptococcus agalactiae, h. influenzae, h. parainfluenzae, branhamella catarrhalis, n. gonorrhoea, e. coli, p. mirabilis, p. vulgaris, k. pneumoniae, k. oxyto-ca, enterobacter, pasteurella multocida, providencia, salmonella, shigella, citrobacter amalonaticus, citrobacter diversus ve serratia marcescens'in neden olduğu farenjit, tonsillit, orta kulak iltihabı, pnömoni ve bronşit gibi alt ve üst solunum yolu enfeksiyonları; sistit, sistoüretrit ve pyelonefrit gibi idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde endi-kedir.

kontrendikasyonları:
    etken maddeye ve penisilinlere aşırı duyarlılık durumunda kontrendikedir. renal fonksiyon bozukluklarında dikkatle kullanılmalıdır. kesin gerekli görülmedikçe gebelerde ve süt veren annelerde kullanılmamalıdır.

yan etkileri:
    direkt coombs ve idrarda glukoz testinin yalancı pozitif sonuç vermesine neden olabilir. diyare ve feçes değişimleri, baş ağrısı, baş dönmesi, allerjik cilt reaksiyonları, trombositopeni, lökopeni ve eozinofili gibi yan etkiler görülebilir.
  • gezdiğim üç eczanede de bulamadığım antibiyotik. bu aralar genel bir tedarik sıkıntısı olduğu aşikar.
  • (bkz: sistit)
  • atesli viral enfeksiyonumu gecirmesi icin medet umdugum antibiyotik.
  • çok seyrek olarak (sefiksim alan 10000 hastanın birinden azında)ölümcül olabilen şoka kadar her şiddette aşırı duyarlılık reaksiyonlar (örn. yüzde ödem, dilin şişmesi, solunum yollarının daralması ile birlikte içsel üst solunum yolları ödemi, kalp atım hızının artması solunum zorluğu, kan basıncında şoka neden olabilecek kadar düşme)
    çok yaygın 10 hastanın en az birinde midede dolgunluk, bulantı, kusma, gaz ve iştahsızlık.
    bu kadarı yan etkilerin yüzde 20 si devamını yazmaya yoruldum.
    bu ilacı 5 yaş çocuğum (bkz: krup) olduğu için doktor yazdı. kullanma talimatını okudum ve vermedim. nasıl verilir ki.
  • 3. kuşak sefalosporin grubu antibiyotik. özellikle idrar yolları enfeksiyonlarının ve orta kulak iltihaplarının tedavisinde etkilidir.
  • 3. kuşak sefalosporin grubu antibiyotik. özellikle idrar yolları enfeksiyonlarının ve orta kulak iltihaplarının tedavisinde etkilidir..
  • covid pozitif çıkan test sonucumdan sonra azitro yerine reçete edilen antibiyotik. iki gündür süren sırt ağrımı hafifletti.
    bende ishal ya da başka bir yan etkisi yok. yemeklerden sonra tok kullanıyorum tabi.
hesabın var mı? giriş yap