şükela:  tümü | bugün soru sor
  • lk defa oğlan şeyh olarak bilinen ve bayrami-melami tarikatından sufi büyüğü olan ismaili maşuki tarafından 1500' lü yıllarda dile getirilen düşüncedir.

    " zina dediğiniz toprağın toprağa değmesidir yani aşkın meyvesidir" sözleriyle düşüncesini dile getirdiği için sultan süleyman döneminde idam edilmiştir.

    zahiren yorumu islam fıkıh anlayışına ters düşmekte birlikte batıni yorumu tasavvufi açıdan doğru kabül görür. bu durumun yolunu derinliğin karanlık kollarında yakılan mumun yarattığı ışığın aydınlığında bulabiliriz. insan doğada yer alan tüm varlıklar gibi bir eserin parçası yani ustanın üretim yansımasıdır. yani yaratıcının parça yapısıdır. bu nedenledir ki bakmasını bilenler için her şey yaratıcının kendisidir. tasavvuf bu "bir" lik algısının farkındalığına ulaşma yoludur. bu noktada varolanla kurulan her bilinçli temas seni "tek" olana ulaştıran eyleme dönüştüreceğinden, yaratanın varlığına -yaratanın parçası olduğundan- yani "öz bene" ulaşman makamın en yücesi olarak kabul görür.

    bu bağlamda "bilinç" eşliğinde işlenen tüm eylemler seni yaradana ulaştıracağından doğrudur ve günah olarak ele alınamaz. .
  • olmamasından ziyade, zinanın günah olmaması gerekir. seks, insanoğlunun hayatta kalması için gereken 3s'ten biridir; bunu sırf "evlilik dışı diye yasaklamak/günah saymak" şeklinde bir düşünce yapısı olmamalı. insanların evli veya evli olmadan cinsel ilişkiye girmesi kimsenin fikrine veya görüşüne sorulmamalıdır. kişi korunmuyorsa/önlem almıyorsa bu onun sorunudur - biz nasıl önlem alıyoruz mesela?

    zina yani evlilik dışı ilişki kesinlikle ve kesinlikle günah değildir veya olmamalıdır.