şükela:  tümü | bugün
 • kuran'da olan bir gereklilik. saçma olarak değerlendirilebilmekle birlikte başka bir açıdan bakarsanız, zinanın ispatını güçleştirerek aslında iki kişi arasındaki özel ilişkiye müdahil olmamak için böyle bir şart getirildiği savlanabilir. bu şartın yerine gelmesi için eylemin neredeyse umuma açık bir yerde yapılması gerekecektir zira. bakalım akape'li muhteremler hangi şartlara bağlayacaklar.

  konuyla ilgili ayet: "kadınlarınızdan fuhuş (zina) yapanlara karşı içinizden dört şahit getirin...(nisa 4/15)"
 • (bkz: zina/@atlantis) ve muhakkak;
  (bkz: gizli suçlar)
 • doğruluğu kanıtrlandığı takdirde, grup sex yapılacak kişileri doğru seçmeyi zaruri hale getirecek durumdur. kimseler görmese, bilmese bile, grup içinden - evet yaptık. diyecek elemanlar olması ihtimaline karşı, kişilerin mevzuya girmeden evvel alfa - beta
  yemini etmesi gerekmektedir. durum son derece tehlikeli, zinada son derece ayıptır hiç süphesiz
 • - abi işin var mı
  - yok ne oldu
  - zina varmış da 4. lazım
  - yettim garii
 • rontgenciligin legal olabilmesine yolacabilecek bir gereklilik.
  yoksa dort mu demeliydim.
 • akabinde, şahitlerin de göz zinasıyla suçlanması kuvvetle muhtemel durum, ispat yükümlülüğü.
  (bkz: göz zinası)
 • öncelikle, biraz ingilizce bilenlerimiz için referans vermek istediğim, kısa bir arama sonucu bulduğum şu sitelerden;
  http://www.bismikaallahuma.org/…witnesses-for-rape/
  http://qa.sunnipath.com/issue_view.asp?id=12121
  işin aslının ne olduğunu görmek mümkünken, neden bu hassas konu hemen şakalar, komiklik, yersizce defaeten üzerine gitme düzeyinde ele alınıyor? üzerime hiç vazife olmadığı halde merak edip okudum o siteleri sizin için, diyor ki; "kadına / erkeğe zina suçu atan kişinin, dört şahitle bunu ispat etmesi gerekir". mantıklı, değil mi? hatta sitedekiler bu trajikomik hurafeyi "tecavüze uğrayan bir kadından bir de bunu ispat etmesi için dört şahit istemek, acısını daha da arttırmak olmaz mı?" diyerek eleştiriyorlar.
  mantıksız olan, gönlünce sevişen bir kadına, dünyanın pek çok yerinde atılan yanlış bakıştır. namus, töre ve toplu cinsel baskı / bastırılma gibi kavramlar, evlilik öncesi seks yapan veya talihsiz bir tecavüze kurban olmuş bir kadını seks düşkünü, ahlâksız, derhal ortak cinsel partner haline getirilmesi gereken bir canlı olarak fişleyip bu uğurda bütün saçma düşünceleri ve anlamından saptırılmış metinleri de elinden geldiğince çağırıyorsa, bunun adı uygarlık değil başka bir şeydir. kulağından tutup işine getirmektir.
 • dört şahitin olayı tüm açıklığıyla görmesi gerekmektedir ayrıca. öpüşürken görmek yetmez mesela. bu yüzden zina eden kişi kendisi itiraf etmedikçe cezalandırma pek mümkün değildir.
 • aynı sure'de zinanın cezası olarak kadınların ölünceye kadar evlere kapatılması hükmedilmiş, ancak daha sonra inen nur suresinin ikinci ayetinde aynı suçun cezası için 100 deynek uygun görülmüştür. islam alimleri yeni gelen hükmün eskisini geçersiz kıldığına karar vererek zina'nın cezasını kuran'da 100 deynek olarak sabitlenmiştir. (bkz: elmalili tefsiri)

  ayrıca konuyla ilgili olarak:
  (bkz: temyiz)
  (bkz: islamda celiski olmaz)
  (bkz: kuranda celiski yoktur)
  (bkz: ya varsa)
  (bkz: allah bilir)
 • "koca, dört kez yemin ederek dört şahidin yerine geçebilir" diyen var:
  http://www.youtube.com/watch?v=dtfi0lgvyr8