*

şükela:  tümü | bugün
  • tamir edeyim derken bir de bakmi$siniz,elleriniz komur canavari olmu$ cikmi$.nasil da bula$ir o yag..
    yagdan siyrilmanin en mukemmel yolu elleri toprakla temizlemektir.toprakla birlikte akar gider yaglar.
  • bmximle her ba$ıma geldiğinde bisikleti ters çevirir bir parça gazete kağıyla zinciri yerine yerle$tirirdik. tabi direksiyonun yerle temas eden yerleri çizilirdi bu durumda.
    vitesli bisiklete geçince bisiklet zincirini vitesle takmak olayını ke$fettik.. zaten düzenli yağlama yapma ya$ına geldiğimiz için de fazla atmadı o zincirler..
  • sebepleri arasında zincirin çok fazla yağlı olmasının da bulunduğu aksi durum. bir de o boşa attığınız pedallar yok mudur ah! çocukken hırsla ve öfkeyle tanıştığım ilk andır belki de. işin ilmini tam öğrenir, kolayca takıp yolunuza devam edecek hale gelirsiniz bu sefer de uzun süre atmayacağı tutar. sevinirsiniz. ama bir yandan da içerde hırs vardır. "hele bir çık yerinden de görürsün!" diye diş bilemişizdir. kolay takmanın yolunu unutursunuz atmaya başlar. belki bu da hayatın aksilikleriyle karşılaşıp alışmaya başladığımız ilk anlardandır.
  • madenin bulunup işlendiği o ilk güne lanet ettirir bu yaştan sonra, yok o değil bir de 32 vites.. ne paça kalır ne hijyen; elden dirseğe kadar.. (bkz: nalet)
  • vitesi yükseltip*, bisiklet durmadan önce hızlı hızlı pedalları çevirerek zincire dokunmadan, zincir dişlilere geçirilebilir. böylece atan zincirin sizi yağa boğması da engellenmiş olur.
  • bisiklet zincirinin kopmasından bin kat daha tercih edilesi bir olaydır, en azından elinizi yağ içinde bıraksa da bir çözümü var. büyükadanın yokuşlu yollarında bir elle bisikleti taşıyarak kilometrelerce yol yürümek zorunda kalmak yerine, on tane zinciri atmış bisikleti tamir etmek bile daha tercih edilesidir..