şükela:  tümü | bugün soru sor
 • makromarket, beğendik gibi batmış zincir marketlerin tedarikçilerin paralarını kullanarak ekonomiye zarar vermesi zincir marketlere olan piyasa nefretini bir kez daha öne sürmüştür.

  zincir market satınalmacıları tam bir piçtir. her türlü pislik rüşvet almak için elinden geleni yapar. raf bedeli vs vs gibi bedellerle sizin maliyetinizi iki katına çıkarır. bir de üzerine size 1 senede para ödeyeni olur.

  burada esas sorun ne biliyor musunuz ? tedarikçilerin zamanında bu zincirleri şımartmasıdır. şımartmayacaksın arkadaş. bu herifler kan emiciler.

  pınar ya da sek gibi büyük üreticiler istediği vadede tahsilatını yapıyorlar ama orta ve küçük üreticilerin kanlarını emen bu sülük zincir marketlerin bu kadar yayılmasına engel olacak tek şey daha az alışveriş yapmaktır.

  bak migros'a lafım yok adamlar 30 günden sonra ne kadar ürünün satılırsa o kadar parayı aynı hafta hesabına yatırıyorlar. ama diğerleri ? resmen sülükler.

  ha bu arada bim ile a101 bu konuda tedarikçilerine sahip çıkan bir yapıları var ancak bu noktada onların ödemelerinde gecikmeler sık sık yaşanıyor.

  siz siz olun bakkalınızdan sokaktaki esnafınızdan uygun olursa alın herşeyinizi.
 • şöyle bir örnek verelim;
  market bir kamyon, direksiyonunda bankalar var, arkadan da tedarikçiler itiyor kamyonu...
  market sahipleride kendine bir servet oluşturmuş uzaktan olanı biteni izliyor.

  tedarikçiler-toptancılar birliği oluşturulup bu olayın önlemesine yönelik çalışmalar yapılabilir belki ancak önüne geçilmesi çok zor bir durum.

  marketlerin büyük çoğunluğu özellikle yerel zincirler bir süre ciddi paralar toplayıp şirketi batmış gibi gösterip kayboluyorlar piyasadan.

  tedarikçilerden aldıkları ürünleri nakite çevirip vadeleri en az 60-90-120 günde ödüyorlar. bu dönemde biriken nakdi çalıştırıp kullanıyorlar. bir nevi çiftlik bank ya da saadet zincirlerinden hiçbir farkı yok.

  ortalama 10-20 arası şubesi olan bir zincir market 60 yada 90 günde kasasında yaklaşık 50-100milyon tl para tutabilir. bunu herhangi bir bankadan finanse etmesi, hadi maliyetini geç oldukça zor. hiç bir banka hiç bir faizle böyle bir kredi vermez.

  neyse sonuç olarak devletin saadet zincirlerini denetlerken bu konuya da bir el atması gerek...
 • bu kadar kolaysa ben evi satıp zincir market açayım :)