• kıyaslanmalarının yanlış olduğunu düşündüğüm iki oyuncu. zidane tam anlamıyla bir playmaker'dı juventus-real madrid-fransa milli takımı'nda oynadığı süreler boyunca. oyuna direk etki etmekten çok oyunu yönlendirmeyi severdi ve asist odaklı bir oyuncuydu. gerektiğinde topla 2 saniye oynar, bütün bir hücumun gidişatını değiştirirdi. kritik anlarda ön plana çıkar mıydı, elbette çıkardı. 98 dünya kupası finali ve leverkusen'e karşı oynadıkları cl finalinde attığı goller bunun en güzel örnekleri. top ayağına çok yakışırdı zizou'nun, hatta messi'den fazla yakışırdı.

  gel gelelim messi tamamen farklı bir varlık zizou'dan bana kalırsa. bir kere playmaker olmadığı bir gerçek. messi'nin görevi topu üçüncü bölgede alıp savunmanın amına koymak tabiri caizse şu an barcelona'da. takımın en önemli forveti demek yanlış olmaz sanırım bu sebeple. aslında göz ardı edilmesine rağmen oldukça iyi bir pasör messi ama xavi-iniesta'nın olduğu takımda playmaker özelliklerini kullanmasına gerek kalmıyor, görevi de değil zaten. bu sebeplerle biraz da messi önce maradona'yla kıyaslanıyor her platformda.

  bir başka deyişle messi ayağına topu her aldığında önce kaleye bakan bir oyuncu. bundan egoist olduğu anlamı çıkmasın, değil zaten. ancak zidane topu ayağına her aldığında önce bir etrafına bakardı. onu gelmiş geçmiş en iyi oyun kuruculardan biri yapan da budur zaten.
 • lionel messi mükemmel bir futbolcu ama ondan verim almak için takımın da mükemmel olması lazım, zidane muazzam bir oyuncu ona takım disiplini olan bir takım verin onu dünya kupası finaline tek başına taşıyacak kadar kusursuzdur.

  şu ana kadar canlı izlediğim en iyi oyuncu, 22 futbolcu içinde dikkatinizi hemen çeker ve yaptıklarını izlerken büyüye kapılırsınız, tabi bunları futbolu sadece çalımdan ibaret sanan sığlar anlayamaz.

  benim için futbol tarihi kendim ile başlar bu yüzden dünyanın en iyi futbolcusu 1- zidane, 2- hagi'dir.messi, xavi ve iniesta'dan bile sonralarda gelir.
 • zinedine zidane tek kişilik bir takım demektir, messi ise çok iyi bir oyuncu.

  zidane hem ülkesinin ulusal takımını hem de oynadığı kulüp takımlarını her zaman sırtında taşımıştır. oynadığı takımın kaybetti denildiği maçları bile son dakikalarda attığı soğuk kanlı goller veya paslarla çevirmiştir. oynadığı maçlarda çok iyi işler yapabilmesi için arkasında sağlam ve yetenekli adamlar olmasına gerek yoktur. hızlı bir oyuncu olmamasına rağmen topu alıp kalenin önüne gitmesi için fazla çaba göstermesi gerekmez. ne zaman ne yapacağını kestirmek pek kolay değildir.

  messi barcelona gibi tıkır tıkır işleyen bir mekanizmanının içerisinde en önemli çarktır şüphesiz. çok hızlı, futbol zekası çok ileri düzeyde. takımla uyumu inanılmaz. ama zinadine zidane gibi oynadığı her takımı sırtlayacak, takım çok kötü bir gününde olsa da günü kurtaracak, bir yerden tek başına çıkıp takımı ipten alacak bir futbolcu değildir. 2010 dünya kupasında gördük ki messi takım oyuncusudur. şu an tüm dünya messiye hayran olabilir. ama messi zinadine zidane gibi bir belki 100 yılda bir gelecek futbol sihirbazıyla kıyaslanmamalı.

  ikisi ayrı tipte futbolcular.
 • fransa 2006 dünya kupasında final oynarken, o takımdan fransa diye bahsedilmiyordu. zidane ve arkadaşları, zidane önderliğindeki takım, diye bahsediliyordu. messi barcelona'yla tarihe geçerken ona barcelona deniyor. çoğu zaman xavi-iniesta isimleri messi'yle beraber söyleniyor. aradaki fark budur işte. messi, olduğu yerde asla lider olamayacak, diğer oyuncuların performansı 1 birim artarsa messininki 5 birim artacaktır. ancak 1 birim düşerse, messininki de 5 birim düşecektir. çünkü lider değildir.

  yaş konusuna da pek girmeyelim, fransa 98 diye bir kupa var tabi.
 • messi 24 yaşındadır. önünde dünya kupasını almak içinde, fc barcelona'nın kazandığı kupalarda dahada büyük rol oynamak içinde çokça zaman vardır.

  messi halihazırda en iyi oyuncudur, ama ikisini kıyaslarsak şimdilik tarih zidane'ı yazar. gelecekte ne olur bilinmez, ama bence bu durum değişir...

  velhasıl, zidane futbolu bırakmış bir efsanedir, messi ise henüz 24 yaşında onunla kıyaslanmaya başlanan bir yıldız.
 • messi iyi top oynar evet ama zidane messi'yi top diye oynar.. hem de messiyi sürerek yürüyerekten çalım felan atar, üstüne basıp marsilya ruleti felan yapar..
 • zidane 2 dünya kupasına** damgasını vurmuştur. messi'nin bunu başarabilmesi için önünde 3 dünya kupası var. yapsın alkışlayalım.
 • zidane allahtır, messi peygamber.
 • zidane bir yaşam tarzı, bir kahraman, bir model, bir isyandır. futbol asla sadece futbol değildir'in vücut bulmuş kahramanıdır.
  her pası, çalımı ve golüyle ezilmiş mağriplilerin kibirli fransızlara attığı kafa olmuştur. finali, kendisi de haksızlığa ve çirkinliğe bir kafa atarak yapmıştır.
  messi futboluyla, özelde barcelona taraftarlarına, genelde futbolseverlere zevk vermektedir. yetenekli, yıldız bir futbolcudur ama bir kahraman değildir.
  z.ö edit: ulan delirip fransız ve cezayir basınında zidane hakkında yazılmış yüzlerce makaleyi, zidane'ın verdiği röportajlarda ettiği lafları size zorla okutmak lazım. yaşınız yetmese de arşivlerde (ve hakkında hazırlanan belgeselde) bulup izleyin zidane'ın 90 dakika boyunca takımını nasıl yönettiğini.
 • messi'nin xavi-iniesta-messi üçlüsünden ayrılıp bağımsızlığını ilan ederek başarı elde ettiği güne kadar saçma olacak karşılaşmadır. zidane'a rakip olabilmesi için, bir takımı sırtlaması ve "bu messinin takımıydı işte..." denmesi gerekmektedir. şuan söylenen tek şey "barcelona öyle bir futbol oynuyor ki..."nin devam cümlesi olan "messi insan değil"dir. yani messi barcelona'nın içindeki bir messi'dir, şuan için ötesi değildir. xavi-iniesta olmadığı dönemler sönük bir adamdır.

  zidane ise 2006 yılında takımı tek başına, tek önder olarak finale çıkarmış bir adamdır. arkasında, önünde, yanında onunla birlikte adı söylenebilecek tek futbolcu yokken yapmıştır bunu. zidane yanında tek isim bile söylenemezken yapmıştır. üstelik "mm günümüzde takım futbolu oynanıyor. messiden tek başına takım olmasını beklemeyin." diyenlere karşı, henüz 4 sene öncesinde yapmıştır bunu zidane.

  messi'nin olağanüstü bir tek adamlık göstererek "bu messinin takımının başarısıdır" denene kadar asla ama asla ama asla gerçekleşmeyecektir bu karşılaştırma. elinde dünya kupası yarı finali bile tutamayan bir çocukla, fransa'nın dünyada kazandığı başarılarda adı yazan tek kişi olan zidane'ı karşılaştırmak abesle iştigaldir.