şükela:  tümü | bugün
609 entry daha
 • her maçını izlediğimde, sadece potaya değil ekşici çok bilmişlere de smaç bastığını görmek müthiş keyif verici.

  yıllardır bıdı bıdı ettiniz ama döşemeye devam ediyor ne oldu lan.

  kolej basketbolu ne olcek nba'de oynasın görelim, götü çok büyük bir kaç ayda silinir gider, nba'de bu boyla pota altında mücadele edemez, yıldız adayı filan değil sadece şişirilmiş balon, sakatlandıktan sonra daha da toplayamaz...

  ahahaha olum ne koydu la size.
 • sakatlık olmazsa nba'in oyun yapısını değiştirecek basketbolcu.
  2000 li yıllarla ile beraber güçlü iç oyuncu dönemi azalarak kaybolmuştu.

  en son örneği shaq idi işte sonra gelip içeride oynayabilecek tek oyuncu embiid kaldı.

  şimdide zion.

  bucks maçında en etkisiz maçını çıkarttı, çünkü bucks ona karşı ezilmeyecek bir uzun rotasyonuna sahip. bu şekilde ligde sixers dışında üçüncü bir takım yok (belki okc) . eğer bu şekilde sakatlanmadan üstüne koyup giderse pelicans'ın önü çok açık.

  işin güzel tarafı bu şekilde başarıya ulaşırsa pelicans (ki şu anda oluşturulan dış atışa dönük takımların tamamı karşısında pelicans avantajlı) en sonunda takımlar uzunlara dönmek zorunda kalacaklar.

  shaq bu gün verimli oynayamazdı diye saçmalayanlara oynadığı kısa süre içerisinde çok güzel cevap veriyor.

  basketbol basit bir oyundur üstün olduğunu konuyu rakibinize kabul ettrimeye dayanır. bu gün zion'u pota altına yavaşlatabilecek batı'da tek bir takım yok (belki okc). play-off'a girmeleri için memphisten 4 az maç kaybetmeleri lazım ki bu olası gözüküyor.

  zion'un adam gibi süre aldığı maçlarda new orleans 7-3 (3 mağlubiyet houston, bucks ve okc'den geldi ki bucks ve okc zaten zion'a ters gelecek takımlardı ve bunlarla bir daha oynamayacaklar ama sixers ile bir maçlarıvar). bu oran artacaktır.

  asıl sınav önlerindeki 3 maçtan ikisini oynayacakları lakers. lakers her ne kadar pota altında güçlü gözükse de ne mcgee ne howard bire birde savunma yapabilen (howard'ın yıllarca nba'in en iyi savunmacısı seçilmesi ödülleri oylayanların ne kadar basketboldan uzak olduklarını güzel bir örneği) ya da pick&roll savunabilen oyuncular değiller. (zion mcgeeden 10 gömlek falan daha iyi olan gobert'i top diye oynamıştı)

  davis savunur mu ? fiziksel mücadeleden kaçan bir oyuncu olarak, o darbeleri almak istemeyecektir.
  ancak lebron savunursa (ki ligde fiziksek güç olarak zion ile başabaş kalabilecek nadir bir kaç oyuncudan biri) ilginç bir eşleşme olur. ama bu da lebron'un hücum verimliliğini düşürecektir.

  neyse pelicans'ın sezonunun önlerinde ki 3 maçtan ikisi belirleyebilir.

  barkley kıyaslamasına gelirsek (zeten zion hakkımdaki ilk girim bunu belirtiyordu) barkley'in rebound sezgisi zion'da yok, barkley daha çevik bir oyuncu idi ama arada ki 7-8 cm lik farkta bunda bir etken. ancak zion barkley'den daha güçlü gözüküyor (tabi bu noktada o dönemki oyuncular ile bu dönemki oyuncular arasındak güç farkının da etkisi olabilir). onun dışında barkley'in fundamentali daha iyi gibiydi ancak çaylak sezonunu hatırlamıyrum çok. ne de olsa dr.j ve moses malone gibi 2 efsanenin eğitiminde geçmişti (özellikle moses malone çok önemli bir isimdir barkley'in gelişiminde aynı şekilde hakeem'inde)
 • acayip bir etki yarattı, inanılmaz çevik.

  merak ettiğim husus boyu biraz daha uzar mı bilemiyorum, zira henüz 19 yaşında. oyuna etkisi muazzam. bir tık kısa kalıyor, 3-4 cm daha uzarsa önümüzdeki 15 yıla damgasını vuracak gibi duruyor. doncic, morant, trae young...bu dörtlünün önü açık. dehşet istatistik kasacaklar.

  tek handikap sakatlık riski. sakatlanmaya müsait bir tarzı var, kendini sakınıyor biraz, sakınmasa istatistikleri daha iyi olacak.
 • 15-16 yasindan beri takip ettigim basketbolcu.

  lisede oynarken “coluk cocuga karsi sov yapiyor, kolejde de yapsin aynilarini gorelim.” diyorlardi, koleje gitti. “kolej kolay nba’de yalan ederler.” dediler su an nba’in icinden gecmekle mesgul sakatliktan donmus olmasina ragmen. bundan sonrasi icin ne diyecekler cok merak ediyorum.
 • shaq bu gün verimli oynayamazdı diye saçmalamayanlara ders falan da vermemiştir, gerzek misiniz taklidini mi yapıyorsunuz:

  zion topla hareket edebiliyor, yüzü dönük potaya yüklenebiliyor, kısaları savunabiliyor, şutunu yaratabiliyor, üçlük atabiliyor, pas verebiliyor. zion potadan uzaklaştığı zaman etkisiz eleman haline gelen biri değil

  shaq bunları yapamıyor, potadan uzaklaştığı zaman etkisiz kalıyor, o yüzden bu gün verimli oynayamazdı

  https://www.youtube.com/watch?v=vs4itbypa3i
 • bu günün trendi potadan uzak oynamak, o yüzden ben de potadan uzak oynayayım ki ergenler mutlu olsun diye basketbol oıynandığını zanneden geri zekalıların salak önermelerine kurban gitmiş basketbolcu.

  zion büyük bir yıldız olacak tek korkum sakatlanması. basketbolu değiştirebilir bu günkü korkak pısırık temastan kaçan sözde yıldızların arasında gerçek bir yıldız olabilir ama potaya yakın etkili olan bir oyuncu.

  geri zekalı ergen'in iddia ettiği gibi potaya uzak etkili bir tek oyunu yok. ilk maç attığı 4-4 üçlüğü çıkatınca üçlük yüzdesi %12,5. ki basketbolda etkili olmak için kaan kural'ın iddia ettiği gibi etkili bir dış şuta ihtiyacınız yok. basketbolun güzelliği burada, yıllardan beri içeriden oynayabilen oyuncu çıkmaması ergenleri ve basketbol topunu görse bomba zannedecek yorumcuları böyle yanıltabiliyor.

  bu da potaya yüzü dönük pynayan zion un şutları

  pas verebilen zion'un çaylak sezonunda 100 hücumda assist sayısı 3,7 pas veremeyen shaq'ın ki 2,5

  şutunu yaratan zion'unbugüne kadar soktuğu şut sayısı 10 (yazıyla on maç başıan 1 den az)

  shaq'ın ise şut istatistiklerinin tutulmaya başladığı sene soktuğu şut sayısı 196 (maç başı 2,7)

  zion shaq kadar etkili olabilir mi ? umuyorum çünkü nba'in kurtuluşu burada.

  ama ergenlerin ziondan çok daha güçlü shaq'ın bugünlerde nelere yapamayacağını söylemeleri geri zekalılık ve cehaletlerini çok güzel ortaya döküyor