şükela:  tümü | bugün
 • 1902-1950 yılları arasında yaşamış harvard lı dilbilimci george kingsley zipf in geliştirdiği kuram. kısaca zipf e göre ingilizcede birkaç kelime çok fazla görülürken, çoğu kelime de az görülmektedir. zipf kanununa göre bir kelimenin görünme sayısı, en çok görülen kelimenin görünme sayısı / söz konusu kelimenin tüm kelimeler arasında sıralamasıdır.

  örnek olarak 10 kelimeden oluşan bir dilimiz olsun ve en yaygın kelime bu dilde hazırlanan tüm metinlerde 100 defa gözüküyor olsun. dolayısıyla sırasıyla her kelimenin gözükme yaygınlığı şu şekildedir:

  1. kelime=> 100/1 =100
  2. kelime =>100/2 = 50
  3. kelime=> 100/3 = 33,3
  4. kelime =>100/4 = 25
  5. kelime=> 100/5 = 20
  6. kelime =>100/6 = 16,6
  7. kelime =>100/7 = 14,3
  8. kelime =>100/8 = 12,5
  9. kelime =>100/9 = 11,1
  10.kelime=>100/10=10

  bu örnekte de ortaya çıktığı üzere sıralamadaki ilk kelimeler diğerlerine göre çok daha fazla gözükürken, diğer tüm kelimeler yaklaşık ve az sayılarda görülmektedirler.

  zipf harvard üniversitesinde çince üstüne çalıştı fakat zipf kuralı internet in gelişimi ve yaygınlaşması ile daha fazla önem kazandı çünkü internet üstünde bulunan veriler ve bu verilere olan talep zipf kuralına uygundu: bir kaç dosya veya web sitesi network üzerinde çok talep görürken çoğu dosyaya ya da web sitesine çok az talep bulunmaktaydı. ayrıca zipf kuralının şehir bilimciliğine de uygun olduğu tespit edildi, nüfus akışı belli fakat birkaç şehire yüksek olurken diğer çoğu şehire az olmaktaydı. anlatılan hikayelere göre kuralını ispat etmek için zipf onlarca üniversite öğrencisine iş imkanı sağlamış, onlardan kitap, dergi, gazete ve başka yazılı metinlerde kelimelerin görünme sayılarını hesaplamaları için ücretler ödemiştir.
 • kısaca, bir metinde geçen kelimeleri azalan sıklığa göre sıralarsak, yani en çok kullanılandan en aza doğru, listedeki bir kelimenin kullanım sırasının sıklık ile çarpımı sabit bir sayıyı verir. bibliyometrik alanlarda sıkça kullanılır. bu yasa ilk olarak james joyce'un ulysses adlı eserinde tatbik edilmiştir, şöyledir;

  - en çok kullanılan sözcük metinde,, 2653 kez
  - 100. en çok kullanılan,, 265 kez
  - 200. en çok kullanılan,, 133 kez
 • yasa insan dillerinin birçoğun'da uygulanmaktadır. ancak bunun nedeni hala bilinmemektedir.

  dil üzerinde uygulanmasının haricinde ; şehir nüfuslarında , kurumların boyutlarında , gelir sıralamasında , aynı tv kanalını izleyen insanların sayısı gibi alanlar'da da bu yasa uygulanmaktadır.
 • gunumuzde pek cok alanda kullanilan bir kanundur. ozellikle sehircilik alaninda cok faydali analizler yapilmasini saglamistir.
  ornegin; bir ulkedeki sehirlerin nufuslari ile nufus sayisina gore buyuklukleri carpildiginda hemen hemen ayni sayilar cikmalidir.
  sayilarla anlatirsak:
  istanbul 15m*1=15m
  ankara 5.1m*2=10.2m
  izmir 4.2m*3=12.6m
  bursa 3.6*4=14.6m
  .
  .
  .
  balikesir 1.1*16=17.6
  .
  .
  .
  tunceli 81k*80=6.5m
  bayburt 80k*81=6.5m

  goruldugu gibi turkiye gibi duzensiz bir nufus dagilimina sahip ulkede bile sayilar tutarli cikiyor. buradaki sayilara gore illerin gelecekteki nufus beklentileri, goc veren mi goc alan mi oldugu, ne gibi yatirimlar yapilmasi gerektigi cikarimlari yapilabilir.

  edit:imla
 • eğer denildiği gibi herhangi bir dilde yazılmış bir metinde yazan kişi tamamen bağımsız bir şekilde zipf'in belirttiği şekilde kelime kullanımı oluşturuyorsa, kuran için bu durum nasıl? bu belkide yıllardır süre gelen kuran acaba hz.muhammed tarafından mı yazıldı sorusuna bilimsel bir cevap verebilir.çünkü eğer kurandaki kelime kullanımları şayet zipf yasasındaki gibi oranlıysalar, bu kuranın bir insan eseri olduğunu zipf yasasınca kanıtlamış olur.ilginç.konuyla ilgili bilgi sahibi olanların yorumlarını merak ediyorum.
 • ruhi çenetin buradaki yazılanları videoya çevirdiği kanun. *
 • ruhi çenet hırsızdır, bir üst entariyi görünce yazayım dedim. direk hiero ile başlayan yazarın dediklerini birebir videosunda kullanıyor.

  tanım: dillerin ortak olarak kullandıkları veya aynı anlamlı kelimerin bütün dillerde yine aynı sıklıkta kullanıldığını ispatlayan teoridir.
 • günlük hayatta birçok farklı alanda uygulanan zipf kanunu, harvardlı bir dil bilimci george kingsley zipf tarafından bulunmuş.

  bulduğu kuram, aslında basit bir sıra sıklık kuralı üzerinedir. zipf, bir dildeki kelimelerin yalnızca bazılarının sıklıkla kullanıldığını diğer kelimelerin ise çok daha az tercih edildiğini fark etmiş. bu kanunu ilk defa duyanlara bir önceki cümle pek bir şey ifade etmeyebilir; ancak aslında bu kanun günümüzde birçok alanda kullanılmaktadır. bir dil düşünün, sözcüklerin kullanım sıklıklarına göre sıralandığında zipf kanunu ortaya çıkar. şöyle ki, en sık kullanılan kelime ikinci en sık kullanılan kelimenin iki katıdır. hatta ve hatta üçüncü en sık kullanılan sözcüğün ise ilk sözcük üç katı olur. zipf kanunu’na göre bu her zaman bu sonuçları ortaya çıkarır. inanılması zor olabilir; ancak teknoloji ilerledikçe bu kanun başka bilim insanları tarafından mercek altına da alınmış. yapılan çalışmalara göre, farklı dillerde yazılan roman kitaplarındaki kelimelerin bu kanuna uyduğu ortaya çıkar, türkçe dilindeki romanlar da dahildir.

  inanılması güç . ancak seneler önce george kingsley oturmuş ve bu kuramı ortaya koymuş. iyi de yapmış; zipf kanunu dünya genelindeki şehirlerin nüfuslarında da ortaya çıkmış. elbette yüzde yüz olmada bu teoremi kanıtlayacak derecede kesin bulgular da bulunmuş. üstelik sadece sözcükler ya da şehir nüfuslarında değil zipf kanunu aynı zamanda, ülkelerin gelir dağılımlarında da işe yarıyor. george kingsley, bir ülkedeki en zengin kişinin gelirinin, ikinci zenginin gelirinin iki katı kadar olduğu sonucunu bulmuş. asıl sorun şu ki, bu kanunun büyüsü bulunamıyor. gizemli zipf kanunu basit bir kitapta, büyük bir şehrin nüfusunda nasıl olurda çıkabilir? kimi bilim insanları istatistik yöntemleriyle açıklamaya çalışsa da zipf kanunu üzerine net bir sonuç henüz ortaya çıkmamıştır. zipf kanunu hakkında daha da ilgi çekici bir noktaya daha değinmek gerekirse; dünya üzerinde meydana gelen deprem büyüklükleri, savaşlarda ölen insanlara göre yapılan savaş sıralamasında, internet sitelerinin trafiklerine göre yapılan sıralamalarda bile bu kanunun izleri bulunur.