şükela:  tümü | bugün
  • 1957 yılındaki sel felaketinden önce türkler ve ermenilerin birlikte yaşadığı 200 konutluk eski bir yerleşim yeri. ipek yolu üzerinde bulunan ve evliya çelebi'nin seyahatnamesi'nde de geçen zir vadisi'ndeki bucuk köyü, 50 yıl önceki sel felaketin ardından terk edilmiş. göç eden bucuk'lular, daha sonra yenikent adını alan yeni bir yerleşim yeri kurmuş. terk edilen bölge uzun yıllar özel harp dairesi tarafından eğitim üssü olarak kullanılmış.
  • 1402'de tümurlenk ile beyazıt arasındaki savaşın yapıldığı alan.

maden aramak için kazılması planlanmış, ancak arkeologlar tarafından engellenmiş.
    melih gökçek tarafından anfi tiyatro yapılmaya kalkılmış, arkeolojik sit olduğu için yapılmasına izin verilmemiş.
  • ergenekon operasyonları kapsamında yapılan kazı çalışmaları sonucunda bölgenin adı sır vadisi olarak değiştirilmesi gündemdedir.
  • ankara savaşı'nda timur'un fillerini sakladığı alan.
  • her gün bir saat kadar vadiyi oluşturan dağların iş makinelerince yıkılışını izliyorum. taş ocağı için kaya sökülüyor dağlardan. irili ufaklı kayaların dik yamaçlardan aşağı doğru lambur lumbur sökün etmesini izlemek, kah uhrevi düşüncelere sevk ediyor beni, kah aha kafam yarılacak diye saliselik reflekslere mecbur ediyor. sırf kayaların parçalanış sesi için bile gidilir yani. vadinin ortasında akan çelimsiz derenin etrafında et yelleyip arpa suyu içen geçkin amcaların sofralarına ara ara misafir olmak da ayrı bir lezzet. bi ara daha detaylı anlatasım var. şimdi gidip yerimi alayım, bakalım bugün sökülen kayalar dünkülerden daha büyük olacak mı.
  • ermeni mezarlığı bulunur burada.

video
    foto
  • sincan ile yenikent arasından akan zir deresinin geçtiği vadi. üzerindeki tarihi köprü 39.991029,32.52572 koordinatlarında görülebilir. ayrıca vadi boyunca peri bacalarını andıran jeolojik oluşumlar da vardır. zamanının zengin ermeni köylerinden geriye sadece mezar taşları kalmıştır.

https://maps.google.com/…42,0.013078&num=1&t=h&z=17
  • yıllardır definecilerin uğrak yerlerinden biridir bunun sebebi bu vadide eski bir ermeni yerleşkenin olmasıdır, define avcılığı yüzünden ermeni mezarlığı ve vadi'de bulunan mağaralar yazıtlar tamamen tahrip edilmiştir. 1950'lerin ortalarında sel baskınları nedeni ile yerleşim şimdiki sincan'a bağlı yenikent'e kaymıştır.