şükela:  tümü | bugün
 • öncelikle buraya yazmadan önce hem ziraat bankası ile hem bbdk ile hem de şikayetvar aracılığı ile çözüm aradığımı ama bulamadığımı belirtmek isterim. zaten şikayetvar'a baktığınızda bunun gibi yüzlerce şikayet görebilirsiniz.

  üst edit: özet geç diyenler için; altın piyasada 11 tl yükseldi ziraat bankası'nda 3 tl yükseldi
  üst edit2: asıl sorun makas değil, asıl sorun yüksekten bozması gereken altını düşükten bozması. bütün firmalar gibi ziraat bankası da virüs fırsatçılığı yapıyor. tabi bir (bkz: simit sarayı) değiliz. (bkz: ziraat bankası'nın simit sarayı'nı satın alması)

  12 mart 2020 tarihinde ziraat bankası altın hesabıma bir miktar altın yatırımı yaptım. o sırada ziraat bankası'nın altın kuru hem alış hem satış olarak piyasa fiyatından yüksekteydi ve makas 4.20 tl civarındaydı (ilk hesabı açtığımda bu makas 3 tl idi onu belirtmiyorum bile)
  12 mart ziraat bankası altın kuru: https://hizliresim.com/brriqv alış/satış: 322/326tl
  12 mart piyasa altın kuru: https://hizliresim.com/cixjvh satış: 320tl

  25 mart 2020 tarihinde paraya ihtiyacım oldu ve bozmak istedim fakat kurları görünce başımdan aşağıya kaynar sular döküldü altın yükselmesine rağmen zarar etmiş gözüküyordum. 326tl den aldığım altını 325tl den bozuyordu, ve makası 6.2 tl civarına çekmişlerdi. normalde alış satış fiyatı piyasadan yüksek olan kuru aşağıya çekmişler.
  25 mart ziraat bankası altın kuru: https://hizliresim.com/8hovfe alış satış: 325/332tl
  25 mart piyasa altın kuru: https://hizliresim.com/61fvpj satış: 331tl

  devletin bankası diye güvenip yatırdığımız banka bizi göz göre göre dolandırıyor. her gün televizyonlarda "fırsatçılara göz açtırmıyoruz, fahiş fiyat çekenlere gereken cezayı kesiyoruz" diye konuşan devlet kendi fırsatçılığını yapıyor. devletten maaş alan biri değilim 3 kuruş param var bari ona dokunmayın.
  edit: linkler düzeltildi.
  edit2: zarar etmeden çıkmanın bir yolunu bilen varsa mesaj kutumu yeşillendirebilir.
 • devlet bankasına güvenerek en başta yanlış yapmışsınız. böyle bir devlete neden güvenir insan? geçmiş olsun efenim.
 • ziraatten ben de altın alıp satarım. dikkat edilecek şey şu: alım satım işlerinizi mesai saati içinde yaparsanız rakamlar piyasa ile hemen hemen aynıdır. mesai saati dışında yaparsanız, alış fiyatı çok yüksek, satış fiyatı da çok düşüktür. banka olası dalgalanmaya göre fiyat belirler. tavsiyem işlemlerinizi mesai saatleri içinde yapmanız.
 • ziraat bankası ile alakalı bir durum değildir. (bkz: #104098282)
 • beni de mağdur eden bir durum. bu olaylar şunu gösteriyor; en iyi altın fiziki altın. mesele sadece mesai saatleri dışı değil. mesai saatleri içinde de makas 8 9 liralara çıkıyor. bunu her banka yapıyor şuanda çok büyük dalgalanmalar olduğu için. ama ziraat bankası diğer bankalardan farklı olarak altın fiyatı yükselirken banka alış fiyatını sabit tutarak satış fiyatını arttırıyor. hem makası açmış oluyor hemde altını bozup kar etmemizi engelliyor. tam tersi düşerken de banka alış fiyatını anında düşürüyor.
 • yazarın hakkı açıkça gasp edilmiştir ..
 • altın hesabı açarken;

  5/24 işlem yapan; türkiye finans veya kuveyttürk’ün gece de işlem yapan sistemlerini tercih edin. oynaklığın çok olmadığı zamanlarda bu bankalar 70 kuruş makasla al-sat yaparken, diğer bankalar(devlet, özel farketmiyor zaten 3 lira makas koyuyor).

  oynak zamanlarda yine dediğim bankalar 1.20-1.50 makas varken diğer bankalar zaten 5-6 lira yapıyor bunu.

  o yüzden kısa vadede bozacaksanız yazdığım bankaları kullanın..
 • altın ve döviz konusunda müşterilerine en büyük kazığı devlet bankaları atıyor maalesef. aynı konudan muzdaribim.
 • 2020 itibariyle altın yaptıran ile bozduran kişi benim gözümde saftır. olaylar olaylar olmuş adamlar tabiki de bunun fırsatçılığını yapacak. bu toz bulutu geçene kadar kimsenin dövize girmemesi gerekir. yukarıda bir yazarın dediği gibi adamlar istese makası 100 tl den yapabilirler. devlete güvenmen bir, devlet bankasına güvenmen ikinci hatandır.
 • arkadaş 300 tl ile ilk yatırımını yaptın galiba hayırlı olsun. bu ara borsadan uzak dur. orada da 15-20 tl zarar edebilirsin.
  tanım: olmayan rezalet