şükela:  tümü | bugün
  • üç beş kişisel kasaya ulaşmak için aydınlatma tesisatlı, konstrüksiyonlu tünel inşa eden ve hatta bu tünelin yapımı için hafriyat taşıtları imal eden zekaların varlığına işaret eden soygun. vay yavru vay...
  • (bkz: prison break)
  • adamların tünele bi beton mikseri sokup sağlam duvar ormedigi kalmış. kolon dikmeler, cıkan toprağı dısarı taşıma sistemi vs. yalnız bu işi planlarken hangi iş akış diyagramını kullandılarsa bravo. tünelin ucuna bi konteyner yerleştirip orda şantiye kurmuşlar sanki elemanlar.
    +hacım ilk bi hafta sen toprağı kazıyorsun arkadan gelen emmioğlu kazdıgın yerlere beşonları dikiyor. cıkan toprağı da ben arkadan halaoğlunu gönderdim mi tamamdır.
    -abicim iyi diyon hos diyon da rotayı şaşırıp baska bi yere cıkmayalım.
    +sen merak etme. ben herşeyi planladım. girişe bi lazer total station bi de sana gps verdim mi milim şaşmaz. senle telsizle irtibatta kalırız.

vay bee.
  • haberi duyar duymaz aklıma inside man geldi. şu jodie foster'ın, clive owen'ın oynadığı soygun filmi. orada asıl amaç bankayı soymak değil kasalardan birindeki kozmik önemdeki bir belgeyi kaçırmaktı.

benzer bir durum olabilir mi?

bir kere inanılmaz profesyonel bir ekiple karşı karşıyayız. kanalizasyondan giriyorlar. yolun başında metan gazını hesaba katarak hareket ediyorlar. muhtemelen ona uygun donanmıslardı yada gazı bir şekilde çıkarttılar. aylarca tunel kazıyorlar, etraftan gören duyan yok. tek kişi değil, çok kişili bir takım söz konusu. herkes işini dört dörtlük yapmış. tunel kazmak, tutturabilmek çok zordur. yine muhtemelen çatır çatır gps kullanmışlardır. alan calısması dört dörtlük yapılmış. nerden girilecegi, hangi yolun izleneceği, atıkların nasıl çıkartılıp saklanacağı, tünel'in iç stabilitesini koruması, sonunda yıkılması. her ayrıntı düşünülmüş, hiçbir detay atlanmamış. of daha ne yazsam, insan kafasını yordukça mükemmel plan yapıldığını iyice fark ediyor. ister istemez saygı duyuyor. emniyet'in işi çok zor. olayın iç yüzünü bilenler haric, bence dosya sonsuza kadar çözülemeyecekler arasına girip, sırlar dünyasına eklenecektir.

soygun planından sonra aklımız bu iş neden yapıldı ya, o kasalarda ne vardı ya kayıyor. acaba soygun tek bir kasadaki önemli bir belge için mi yapıldı, yoksa bazı kasalardaki çok değerli eşyaların peşindeydiler. tek bir kasadaki belgenin peşinde olup diğerlerini kapatma için açmış olabilirler yada yan kar için açtılar; "canımız sıkıldı komşu kasalarda ne var acaba, bir bakalım". içeriden yardım alındı mı, alındı ise ne ölçüde, nasıl bilgi sızdırıldı. muhtemelen emniyet'in soygun masası dedektifleri sabahtan beri benzer soruları kendilerine sormaktan tükenmişlerdir.*

her durumda birinci sınıf bir soygun aksiyonu. aslında bu tarz işlere hiçbir zaman sadece soygun dememek gerekiyor. bu başka birşey, adını koyamıyorum. sözlükçe anlatayım: soygun olmasaydı, entry olsaydı, kesin yılın en iyi 3 entrysi arasında olurdu.

(bkz: inside man)

not: bankjob u izlemedim, sanıyorum benzer bir konu.

bonus:

http://www.haberpan.com/…-kasalar-etonun-mu-haberi/

yıllar sonra gelen edit:

medyadaki tek ipucu haberi şudur:

http://arsiv.tgrthaber.com.tr/haber/582946.html

ankara’da 10 aydır gizemini koruyan ve 64 metre tünel kazılarak yapılan banka soygununda ergenekon parmağı!

kanalizasyon hattından başlayarak yeraltında 64 metre yol katedilmesine rağmen milimetre sapma olmadan kasa dairesine girilmesi polisi şaşırtırken, tünelde bulunan bir pusula şüpheleri artırdı. yerin onlarca metre altında dahi çalışabilme özelliğine sahip pusulanın izi özel kuvvetler komutanlığı’na çıktı.
    ziraat bankası balgat şubesi’nde 64 metre tünel kazılarak girilen ve kişilere özel 300 kasadan sadece 11’i açılan soygun, 10 aydır gizemini koruyor. ankara polisinin seferber olduğu soygunda hiçbir delil elde edilemezken, tünelde bulunan özel bir pusula derin bağlantıları gündeme getirdi. star gazetesinin haberine göre; ergenekon terör örgütü (etö) savcılarının özel kasa araştırması yaptırdığı haberleri şüpheleri büyüttü. özel pusula, özel adres kanalizasyon hattından başlayarak yeraltında 64 metre yol katedilmesine rağmen milimetre sapma olmadan kasa dairesine girilmesi polisi şaşırtırken, tünelde bulunan bir pusula şüpheleri artırdı. yerin onlarca metre altında dahi çalışabilme özelliğine sahip pusulanın izi özel kuvvetler komutanlığı’na çıktı. pusulayı, ithalatçı firmaya soran polis ‘yalnızca özel kuvvetler komutanlığı bu pusuladan alır’ cevabını aldı. hiçbir iz birakmadilar asayiş, istihbarat, organize ve terörle mücadele şube müdürlüğü ekiplerinin birlikte yürüttüğü soruşturmada tünele düşürülen pusuladan başka bir delil elde edilemedi. en az 5 kişi oldukları, yaklaşık üç ay boyunca tünel kazdıkları değerlendirilen soyguncuların bu süreçte cep telefonu dahi kullanmadığı öğrenildi. mahkeme kararıyla çevredeki baz istasyonlarındaki incelemede en küçük ipucu bulunamadı. kasalardan ne alindi? öte yandan şüphe uyandıran diğer unsur ise, cuma gecesi kasa dairesine giren soyguncuların odadaki 300 kasayı açmak için yeteri kadar zamanı olmasına rağmen sadece 11 kasayı açması, diğer kasalara dokunmaması oldu. etö savcılarının, sanıklar ve sanıklarla ilgili kişilerin şahsi kasalarının bulunup bulunmadığını da araştırdığının ortaya çıkması, ‘açılan kasalardan neler alındı? bunların etö ile ilgisi var mı’ sorularını gündeme getirdi. 289 kasaya dokunulmadi 6 temmuz 2008 pazartesi sabahı ziraat bankası balgat şubesi’ne gelen banka çalışanları, kişilere ait özel kasaların bulunduğu kasa dairesinin soyulduğunu farketti. polis yaptığı çalışma ve kazıların ardından kasa dairesine yakınlarda bulunan kanalizasyon hattından 64 metre uzunluğunda 50 santim genişliğinde tünel kazılarak girildiğini belirledi. hırsızların 64 metre kazı yapıp tam isabetle kişisel kasaların bulunduğu özel kasa dairesini isabet ettirecek kazıyı nasıl yaptıkları, cuma günü girdikleri kasa dairesinde hafta sonu tatili olmasına rağmen neden sadece 11 kasayı açıp diğer kasalara dokunmadıkları, kasalardan neler aldıkları ve hiç iz bırakmayacak kadar profesyonel hırsızların kaç kişi oldukları hala sırrını koruyor.
  • sivil savunma ekipleri muhteşem bir fikirle duman vererek (ateş yakmak suretiyle) tünelin başlangıcını bulmaya çalışmış ancak soyguncuların tüneldeki destekleri yıkmaları dolayısıyla (tünelin kapanarak) dumanın bankanın içine dolmasını izlemiş ve bundan sonra yaptıklarının şahane bir iş olduğunu anlayarak dumanı banka şubesinden tahliye etmeye çalışmış.
  • sonunda bizim de muhteşem planlanmış bir soygunumuz oldu bu sayede. sadece planlama değil, uygulama da çok iyi. planlanmış, plan uygulanmış ve sonuca varılmış. tabii her şey bitmedi, şimdi bir de dosyanın kapatılmasını sağlama aşaması var, orayı çok iyi becereceklerini sanmıyorum, çünkü (inandırıcı gelmese de) bizim polislerin de kafası basıyor ve her türlü imkan ellerinin altında.

eğer işin altında gizli servis değil de çok iyi organize olmuş soyguncular varsa bir düelloya tanığız, polis mi hırsızlar mı? yok gizli servis varsa (ki sanmam, öyle bir şey olsa girer içeri alır çıkar) fazla açık kalmaz bu dosya.

bu soygunu adam gibi filme çekebilseler, güzel bir filmimiz de olur. şimdi soyguncular yakalanacak diye üzülüyorum, keşke çaldıklarını gönderseler de "biz bu işi zevk için yaptık" filan deseler.. olmaz ki.
  • dün otobüsle balgat'tan geçerken bankanın olduğu binanın etrafının tamamen güvenlik kordonuna alındığını görünce, "ne oluyor lan birisi mi intihar etti?" dememe sebep olan soygundur.
  • kendini izlediği filme kaptıran insanlar vardır. hepimiz kaptırırız bazen de, işi banka soymaya kadar getirenini görmemiştim. bunu gösteren soygun.
    bundan sonra olaylar iki şekilde gelişebilir:
    filmdeki gibi gelişir: abilerin eline bişey geçmez.*
    filmdeki gibi gelişmez: polisin eline abiler geçer.
    izleyip göreceğiz.
    "the saw" izlemediklerini umuyorum amcaların.
  • bu soygundan sonra
    ankara metrosunun yıllardır bitmemesine,
    istanbul metrosunun 8.5 yılda sadece 8 kilometre kazılarak olusturulduğunu düsünüyorum.

bolu dagi tüneli'nin yillar sonra bitmis olduğunu hatırlıyorum.

düsündükce bu adamları hapishaneden özel görev için çıkartıp metro ihalelerini vermeyi teklif ediyorum.