• bu soygundan sonra
    ankara metrosunun yıllardır bitmemesine,
    istanbul metrosunun 8.5 yılda sadece 8 kilometre kazılarak olusturulduğunu düsünüyorum.

bolu dagi tüneli'nin yillar sonra bitmis olduğunu hatırlıyorum.

düsündükce bu adamları hapishaneden özel görev için çıkartıp metro ihalelerini vermeyi teklif ediyorum.
  • bu soygunun üzerinden bir sene geçtikten sonra 2009 temmuz ayında hiç bir ipucu bulunamaması sebebiyle dosya kapatıldı. böylece belki de türkiye'de görülmüş en kusursuz banka soygunu olarak tarihe geçti.

bu arada bir çok komplo teorileri de üretildi; verilen onca emeğe, yapılan yatırıma ve hırsızların haftasonu bolca vaktinin olmasına karşın, bankanın para kasasına hiç dokunulmayıp sadecek kiralık kasalardan bir bölümünün açılması, hırsızların para veya maddi değeri yüksek eşyaları değil de bazı gizli belgeleri ele geçirmeyi hedeflediği yönünde tahminlere yol açtı. nitekim kasa sahiplerinin beyan ettiği tutarlar toplandığında 200 bin tl gibi soygunun büyüklüğüne oranla komik bir tutar ortaya çıkıyordu. bu teorilerin resmi bir harekete dönüştüğü olay ise ergenekon savcılarının bankadan kiralık kasa sahiplerinin listesini istemesi oldu. çalınan kasalardan bir kısmını soygundan sonra sahiplenen kimse çıkmaması da şüphe uyandıran bir başka etkendi. nitekim bu kasa sahiplerinin belirlenen kimlik ve adreslerinin de sahte olduğu ortaya çıktı. en nihayetinde de ortada hiç bir ipucu olmaması sebebiyle bir sonuca ulaşılamadı.

planlı ve kusursuz olması sebebiyle bir kaç gün gündemimizi meşgul eden bu soygunun üzerinden bir buçuk seneden fazla bir zaman geçti ve gazete arşivlerindeki kayıp bir haber, bir muamma oldu, unutuldu gitti.
  • sivil savunma ekipleri muhteşem bir fikirle duman vererek (ateş yakmak suretiyle) tünelin başlangıcını bulmaya çalışmış ancak soyguncuların tüneldeki destekleri yıkmaları dolayısıyla (tünelin kapanarak) dumanın bankanın içine dolmasını izlemiş ve bundan sonra yaptıklarının şahane bir iş olduğunu anlayarak dumanı banka şubesinden tahliye etmeye çalışmış.
  • bu olayı ekşi şeyler'de görünce ilgimi çekti ve daha fazla ayrıntı öğrenmek için başlığına girdim. onedio klonu olmaktan başka işlev görmeşen şeyler'in olayı çarpıttığından emindim ama başlık içerisinde bir tane bile çalışan link bulamayınca ekşi sözlük'ün bir bilgi kaynağı olmaktan ne denli uzaklaşmış olduğunu bir kez daha üzülerek fark ettim.

ahaliyi bilgilendirmek amacıyla kısa* bir google araştırması yaparak çeşitli haber sitelerine ve resmî kaynaklara ulaşmayı başardım ve yukarıdaki entry'lerin en az yarısının yalan yanlış olduğunu fark ettim.
    işte sizin için derlediklerim:

"soygun pazartesi günü fark edildi."
    yukarıdaki birkaç yazarın ve ekşi şeyler'in iddiası bu. kargaların bile güleceği cinsten. hayatında bir tane gerilim filmi izlemiş adam şunun saçmalığını bilir ama yine de yazılmış, defalarca.
    soygun pazartesi günü fark edilmedi, pazartesi günü gazetelere çıktı. soygun, tıpkı her banka soygunu gibi soygun anında yani, kasaların bulunduğu odanın zemininin delinmesiyle çalmaya başlayan alarm sayesinde fark edildi.
    http://www.hurriyet.com.tr/…orulmemis-odeme-9407966
    bu, bazı komplo teorisylenlerine de cevap olsun. "niye sadece 200 bin lira çalındı, kesin fetö..." diye tespit sıçıyordu birileri. polis geliyor evladım, bütün şubeyi gezerken enselensin mi adamlar? çıktıkları yerde kaç para bulabildilerse çalıp gitmişler işte.

"tünelin girişi bulunamadı."
    bu da asparagas. az okumaktan kaynaklı bir iddia. tünelin girişi ilk gün bulunamadı, evet. ama ertesi gün iş makineleriyle devam eden çalışmanın sonucunda polis, hırsızların tüneli kanalizasyon çukurundan girerek kazdığını tespit etti.
    https://www.haberler.com/…da-tunelin-girisi-haberi/

olayın özeti de şöyle:

elemanlar ciddi bir kazı çalışmasının ardından zemini kırarak bankanın müşterilere özel kasalarının olduğu bölüme giriyorlar. polis geldiğinde hemen yakalanmamak için buradaki kapının kilidini bozuyorlar ve zamanları el verdiği süre içersinde, odadaki 13 kişisel kasanın 11'ini açıp içindekileri boşaltmayı başarıyorlar. neden ana kasayı soymadıklarının cevabı buradan anlaşılabiliyor. girdikleri tünelden çıkarak da kayıplara karışıyorlar.

bugün itibariyle faillerin hâlâ yakalanamamış oldukları ise doğrudur.
  • bu işi yapanlar şu an ne yapıyordur acaba.. ben olsam kendimle gurur duyardım ancak kimsenin bu tertemiz soygunu benim yaptığımı bilmemesi delirtirdi. ayrıca ekipten biri okuyorsa ne olur benimle iletişime geçsin ve ekibe alsın. çaycılık yaparım, valizleri taşırım getir-götür ne varsa ne istiyorsanız yaparım.

bu toprakların gördüğü en büyük soygun.
  • soygundan sonraki banka kasa beyanları sürecinin eğlencelik olduğu suç eylemi.

kasası patlatılan kişilerden "şu kadar param ve altınım gitti, düğünde takılan herşey uçtu" dendikten sonra beyan edilen paranın yüksekliği sebebiyle bir müfettişin düğün kasedi izlediğini biliyorum. (takıları takip etmek için)

soygundan aklıma kalan olaylardan birisi ve hakikaket efsane bir durum. ciddi ciddi bir müfettiş tahsis edip düğün kasedi izlettirmek, not aldırmak, euro 2008'i kullanmalar, milli maç saati kazı yapmalar...

hapse de girmediler zaten, balı böreği yedi çakallar.
  • 200 küsür metre tünel kazarken, yön bulmak için survey teknikleri (bkz: nivo) (bkz: teodolit) (bkz: total station)* kullanıldığını sandığım soygun. bir kez yer üstünden ölçüm yapıp ona göre yer altında yollarını bulabilirler böylece. tabi bi de derinliği ayarlamak gerekir. insan bi anda tünelin 150. metresinde falan kendini yüzeyde buluverir - allah muhafaza*...bunun için de yüzeyle aradaki mesafeyi ölçen ultrasonik bi zamazingo olmalı - o kısmını bilemiycem. yani baya teknolocik bişey olmuş.
  • adamların tünele bi beton mikseri sokup sağlam duvar ormedigi kalmış. kolon dikmeler, cıkan toprağı dısarı taşıma sistemi vs. yalnız bu işi planlarken hangi iş akış diyagramını kullandılarsa bravo. tünelin ucuna bi konteyner yerleştirip orda şantiye kurmuşlar sanki elemanlar.
    +hacım ilk bi hafta sen toprağı kazıyorsun arkadan gelen emmioğlu kazdıgın yerlere beşonları dikiyor. cıkan toprağı da ben arkadan halaoğlunu gönderdim mi tamamdır.
    -abicim iyi diyon hos diyon da rotayı şaşırıp baska bi yere cıkmayalım.
    +sen merak etme. ben herşeyi planladım. girişe bi lazer total station bi de sana gps verdim mi milim şaşmaz. senle telsizle irtibatta kalırız.

vay bee.
  • üç beş kişisel kasaya ulaşmak için aydınlatma tesisatlı, konstrüksiyonlu tünel inşa eden ve hatta bu tünelin yapımı için hafriyat taşıtları imal eden zekaların varlığına işaret eden soygun. vay yavru vay...
  • "tünel kazarak bankaya giren soyguncuların, ses çıkmasın diye duvarı delmek için kullandıkları çekiçlerin başlarına pamuk sardıkları anlaşıldı."

"soyguncuların maden işçileri gibi çalışarak yaklaşık 300 metrelik edit:(bazi haber kaynaklarinda 60 metre yaziyor.) bir tünel kazıp banka şubesine ulaştıkları belirlendi. toprak göçmelerini önlemek için tünel boyunca iskele kuran soyguncuların, çıkan toprağı da tahtadan yaptıkları tekerlekli arabayla taşıdıkları ve çuvallara koydukları toprağı yakından geçen kanalizasyon şebekesine boşaltıkları anlaşıldı. soyguncuların kasaları boşaltıp giderken, toprak göçmelerini önlemek için kurdukları destek tahtalarını yıkarak tünelin bazı bölümlerinin kapanmasını sağladıkları da ortaya çıktı."

"son derece profesyonelce kazıldığı belirlenen tünelde oksijen tüpleri ve yer altında da çalışma özelliğine sahip pusulalar kullanıldığı tespit edildi. olay yerinde inceleme yapan madenci ve kanalizasyonculardan oluşan bilirkişi ekibi, tüneli en az 4 kişinin 2 ayda kazabileceği yorumunu yaptı."

"soyguncular tarafından açılan kasalardan 8’ine ise aradan geçen zamana karşın kimsenin sahip çıkmaması şüpheli bulundu. banka yönetimine bildirilen kimlik ve adres bilgilerinin ise polis tarafından teyit edilemediği öğrenildi."

(bkz: vay anasini)
hesabın var mı? giriş yap